6 общини в Бургаско получават 713 000 лв. от МС за образователни ученически екскурзии
Това е най-желаната програма, коментира просветният министър
Училища от шест общини в Бургаска област получиха средства от държавата за образователни екскурзии. Те са на обща стойност над 713 000 лв., сочи справка на „Флагман“.
Траншовете са одобрени на заседание на Министерския съвет (МС) миналата седмица.
Тогава правителството на Николай Денков гласува до 11 933 544 лв. за 346 общински училища в страната. Те са включени в един от модулите на Национална програма „България – образователни маршрути“.
На 7 юли 2023 г. бе публикуван списък на одобрените общо 400 училища. Сред тях има и 54 държавни, частни и неделни училища, за които не е необходим акт на правителството и ще получат средствата си от МОН, посочи пресслужбата на МС.
Образователните маршрути се финансират при максимална стойност 100 лева за 1 ден на 1 участник (ученици, педагогически специалисти, медицинско лице).
Един образователен маршрут може да е от 2 до 5 дни, включват се до 4 нощувки, храна, транспорт, застраховка, посещения на културно-исторически забележителности, музеи, занаятчийски работилници и др. Планирани са различни образователни дейности, дискусии и образователни игри в различни научни области, срещи с изявени личности, местни специалисти, които работят в посетения обект. Ще се финансира и закупуване на входни билети и такси за беседи в посетени обекти.
При посещенията на място по избраните образователни маршрути училището може да осигури обучителна беседа, познавателни материали, презентации, демонстрации и други. Училищата избират обекти от пет тематични области: история и археология, география и икономика, биология, биоразнообразие и екология, изкуства, архитектура и литература, етнография, фолклор и занаяти.
Одобрените училища в община Бургас получават общо 432 850 лв., в Карнобат – 88 500 лв., в Несебър – 50 000 лв., Поморие – 44 000 лв., Созопол – 37 400 лв., и Сунгурларе – 60 500 лв.
„Тук само трябва да отворя още скоба и да кажа, че това е в момента най-желаната програма от националните програми“, коментира образователният министър Галин Цоков на правителственото заседание по повод обсъждането на точката.
„Има един проблем, че в последния момент предното правителство намалява бюджета на програмата от 21 милиона лева, предвидени в общественото обсъждане, на около 11 милиона лева и затова само 346 училища успяха засега да се включат в програмата, тъй като там едно от условията беше – на тези, които първи подадат своите документи. Но, чакат още десетки училища и можем да обмислим вариант да се продължи финансирането на този модул на програмата, защото той съчетава посещения на място, опознаване на България, заедно с образователни екскурзии, което мисля, че е една много важна и интересна форма на обучение в съвременното образование“, казва още министърът според стенограмата от заседанието на МС.
Коментар по темата прави и премиерът Николай Денков: „Специално искам да поздравя колегите от Министерство на образованието и науката за това, че първо – въведоха тази нова програма, тя се въвежда за първа година. Второ, успяха да организират в тези кратки срокове, за мен това е много добър пример как да се повиши интересът на децата към теми, които биха могли да бъдат представени и много интересно, и много скучно, и в зависимост от това ще зависи и резултатът. Така че горещо ви препоръчвам да проведете, но не тази седмица, може би следващата, един разговор с Министерство на финансите и да видите дали има възможности да бъдат финансирани и другите училища, които са останали под чертата, както се казва.“
Тук се включва и министърката на туризма Зарица Динкова: „Ако може да присъствам на тази среща, за да видим дали по някакъв начин не бихме могли да оптимизираме разходите и да максимизираме ползата.“