Засилва ли се BRICS към „дедоларизацията”
През август, на ежегодния форум, който т.г. ще се проведе в Южна Африка, лидерите от съюза ще представят новата си идея за мултиполарен свят
В последния месец усилено се говори, че страните от BRICS – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще обявят на форума си през август, че ще създават своя собствена валута. Засега това са само слухове, макар че в идеята има резон по ред причини.
Най-важната от тях е може би т.нар. „дедоларизация” – идеята доларът да спре да бъде основната резервна валута в света, а на пазара да има конкуренция, която практически да помогне за създаването на нов полюс в икономиката и геополитиката. Слуховете са, че BRICS искат да създадат своята валута и да я обвържат със златото, така както доларът бе обвързан с ценния метал до 1971 г.
Истината е, че не знаем какво точно готвят лидерите на страните от този нов блок, ако може така да се нарече BRICS. През август те ще се съберат в Южна Африка за ежегодния си форум и ще обсъжадт развитието на неформалния си съюз.
Любопитно е, че преди дни президентът на Южна Африка буквално помоли руския си колега Владимир Путин да не присъства лично на форума, заради издадената срещу него заповед за арест. Изглежда обаче за Путин предстоящото събитие е повече от важно и той все пак ще присъства лично. Защо може да е толкова важно, предстои да разберем, но междувременно, да разгледаме хипотезата за BRICS валута и как би променила тя света.
Истинска „дедоларизация”
88% от всички международни транзакции се осъществяват в американски долари, 58% от световните валутни резерви са в долар. В този смисъл дедоларизацията – или намаляването на зависимостта на икономиката към американския долар, е може би нужен процес, който след началото на войната в Украйна се задълбочи, предава fortune.com.
Всъщност откакто съществува BRICS, страните от неформалния съюз тестват различни методи да се откъснат постепенно от долара. През последната година Русия, Китай и Бразилия например започнаха да използват по-широк спектър от валути, за да търгуват помежду си. В същото време Ирак, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също търсят алтернативи. А централните банки продължават да изкупуват злато – ключово действие, което определено ще има отражение върху хипотетичната BRICS валута, за която сега се говори толкова усилено.
Всяка от страните в BRICS има критики към доминиращия долар, но причините са различни.
Така например Русия иска да се „дедоларизира” заради санкциите на Запада срещу нея и заради това, че страната бе отлъчена от международния разплащателен механизъм SWIFT. Още повече, че след нахлуването в Украйна, Западът замрази резервите от 330 милиарда долара, с които Русия разполагаше.
В същото време след президентските избори през 2022 г. в Бразилия, които бяха спечелени утвърдително от Луиз Инацио Лула да Силва, държавата задълбочи опитите си да се отдръпне от долара. Лула отдавна е пропонент на BRICS, а сега той с нова енергия води инициативите на съюза за дедоларизацията, за да не е толкова зависим от американската валута.
Китай също ясно изрази наскоро позицията си срещу долара, наричайки го „основната причина за нестабилност и несигурност в световната икономика”. Пекин директно обвини ФЕД за това, че вдигна лихвите, с което причини хаос в международните финансови пазари. Заедно с всички останали страни от BRICS, Китай също изрази критика към използването на валути като геополитическо оръжие.
Амбиции
За момента, макар да се говори много за хипотетичната алтернативна валута на BRICS, официална информация няма. Най-амбициозният път пред съюза обаче би бил да създаде нещо, подобно на еврото. Това ще е трудно заради асиметричния характер на икономиките на дъражвите в BRICS. Нещо повече – те трябва да се съгласят и на общ механизъм за обмяна, да имат ефективни разплащателни системи и добре регулиран, стабилен и ликвиден финансов пазар.
Този вариант е малко вероятен, поне засега, най-малкото защото нито една от страните не е изразила намерението си да се отказва от собствената си валута. Вместо това целта изглежда е да се създаде ефикасна интегрирана разплащателна система за трансгранични транзакции като първа стъпка и чак след това да се говори за нова валута.
Основата за това вече съществува. През 2010 г. бе стартиран механизма BRICS Interbank Coorporation, които помага именно за такива разплащания на банките в страните от BRICS с локалните валути. Страните разработват и т.нар. „BRICS Pay” – разплащателна система, която може да прави транзакции без преди това парите да се обменят в долари. Чуват се слухове и за обща криптовалута, както и за издавани от централните банки дигитални валути.
От идея до реалност
Най-амбициозните идеи на групата държави в BRICS в миналото никога не са се материализирали. Така и сега – опитите за дедоларизация не се развиват добре нито двустранно, нито многостранно. Откритата през 2014 г. от групата Нова банка за развитие продължава и до днес да е зависима от долара. Локалните валути на държавите от BRICS представляват едва 22% от портофлиото на банката.
Русия и Индия направиха опит в двустранно сътрудничество да разработят механизъм за търговия с рупии и рубли, но преговорите бяха прекратени наскоро от страна на Москва.
Напук на всичките различия между държавите в икономическия неформален съюз обаче, блокът успя да разработи общи политики и да оцелее след големи кризи, като например тази на границата между Китай и Индия през 2020-2021 г., както и продължаващата война в Украйна. BRICS съумява да задълбочи сътудничеството между страните в него и инвестира солидни суми за изграждането на нови финансови институции.
Сега имат разработена огромна мрежа от взаимосвързани механизми, които свръзват правителства, бизнес, академична сред, мозъчни тръстове и акционери от всички страни в съюза. Дори и да няма движение по отношение на създаването на обща валута, както се говори сега, многобройни са допирните точки от финансов план на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. И потенциала им за колаборация е огромен. Така че трябва да почакаме до август, когато е официалният форум на съюза, за да разберем какво готви този друг свят, претендиращ да създаде мултиполярен геополитически модел.
"Всички тези държави от BRICS знаят ли какво е технология и знаят ли от къде идват технологиите. " - много от технологиите идват и от Китай и Русия. От западния свят само САЩ имат технологии.
ПП. ЕС има само 20 пола и няколко милиона неграмотни про'с'така кат теб, чакащи някой да им даде МРЗ.
Американската корпорация не може никога да фалира защото зад гърба и е Фед който може да отпечата колкото си иска долари и да я спаси
„Американската корпорация фалира, това, което виждаме сега, са корпоративни глупости.“
https://benjaminfulford.net/2023/06/12/the-us-corporation-did-go-bankrupt-what-we-are-watching-now-is-corporate-bs/
Също съм на мнение,че в обозримо бъдеще U.S.D.ще е незаобиколим фактор по обективни причини.
Д аи аз това си мисля колко години все го погребват тоз долар па той все не умира.
Китай използва своите щатски долари, за да купува внос на енергия и други стоки, компоненти, специално оборудване и т.н. Германските производители, които доставят на Китай, са щастливи да получават заплащане в щатски долари. Русия с радост ще вземе щатски долари за своя износ към Китай на енергийни продукти, дървен материал, дървен материал, метали и т.н. Всеки ще вземе щатски долари на Китай. Но тъй като Китай внася по стойност много по-малко, отколкото изнася, има само ограничено използване на неговите щатски долари за плащане на вноса, а останалото отива в активи, като американски облигации от всякакъв вид, американски компании, американски недвижими имоти, земеделска земя, и т.н.
Само не разбрахме Китай фабриката на САЩ и търговски партньор номер 1, как стаяа разплащането, в рубли нали или йоани хахаха.
Ко ши прай долара ич ни знайм.
Тези световни бразилски и руски брандове продукция които заливат световните пазари и те ще са в рубли хахахаха.
Само русороба мое да е по-прост от талибана.
Путин от години тръбеше че резерва им е в САЩ и подържат федералния резерв и доларът, а у бг рубладжиите от 15 години разправят на русороб талибаните, че долар Конец хахаха.
Компаниите в Китай могат да плащат в долари в международен план, защото имат много долари от износа си за САЩ (те също могат да плащат в евро и други валути). Мексико и други страни, които изнасят много, са по същия начин - те получават долари от износа си за САЩ и могат да плащат в долари.
И тази тоалетна хартия рублата става все по-скапана. Сега е 90 рубли за щатски долар, което е увеличение от 70 преди инвазията на Путин в Украйна и от 30 рубли за щатски долари преди първото нахлуване на Путин в Украйна през 2014 г.
Това е срещу USD, който се надявате да се срине, хахахаха
Пак да кажа, дайте ми вашите долари ако не ви трябват
Фирмите купуват и продават през граница през цялото време и СЕ РАЗРЕШАВАТ В МЕСТНА ВАЛУТА и завинаги.
Какъв е този идиотизъм с долара? Когато компания в Обединеното кралство купува нещо от компания в Германия, те НЕ плащат в USD, а в евро или в GBP. Когато компания в Русия купи нещо от компания в Германия, те плащат в евро, а не в долари. Компаниите в Китай, които правят бизнес с компании в Русия, ще сключат сделка, която определя валутата в ценообразуването. Те използват местна валута съвсем добре.
Компания в страна, която е унищожила собствената си валута, като Аржентина, чиято валута никой не иска да вземе, може да се наложи да използва чуждестранна валута, за да купува от международни доставчици и това може да е всяка чужда валута, за която двете компании са съгласни, и това купувачът има достъп до. Тук доларът идва на помощ, защото е навсякъде. Но може и често е евро или друга основна валута, като RMB в части от Азия и т.н.
В света има валутни съюзи и подобни схеми, които правят трансграничната търговия много по-лесна, като CFA франка на осем държави в Западна Африка, които са част от Западноафриканския икономически и валутен съюз. CFA беше свързан с френския франк и сега е свързан с еврото.
Делът на щатския долар като световна резервна валута се повиши до 59,0% през първото тримесечие на 2023 г., след като спадна до 58,6% през четвъртото тримесечие, което беше най-ниският дял на долара от 1994 г. насам, според последните данни на МВФ за COFER.
Няма да има „валута на БРИКС“. Това е просто някакъв фокус-покус щракваща стръв BS, който някой е измислил за глупави бутони, за да се наслаждават и разпространяват.
Робърт Кийосаки: „Американската икономика е спукан балон“
„Хората не разбират какво означава да работиш здраво за фалшиви пари
Ако не ти трябват фалшивите долари
можеш да ми ги изпратиш. Ще те отърва от тях безплатно.
Барем у някоя от гей сауните на Иво Димчев да ни бяха пуснали да му опърдим спинозното чурче
Инак глей го Еврото спрямо долара, за последните 7-8 месеца си изригна ко
Робърт Кийосаки: „Американската икономика е спукан балон“
„Хората не разбират какво означава да работиш здраво за фалшиви пари“
https://www-pronews-gr.translate.goog/oikonomia/diethnis-oikonomia/rompert-kigiosaki-i-amerikaniki-oikonomia-einai-ena-mpaloni-pou-eskase/?_x_tr_sl=el&_x_tr_tl=bg
Щот за нищо друго не стават.
Анадънму , аркадаш ?