Бай Станчо от Созопол ни даде урок по родолюбие пред очите на Апостола
До днес Созопол нямаше къде да положи цветя пред Васил Левски, а бай Станчо си пожела на 2 юни догодина да е жив и здрав и да се поклони пред паметник на Ботев
18 юли 2023 година ще остане историческа дата за Созопол. Днес в древния град не само отбелязаха 186 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски, но и сбъднаха дългогодишна мечта. Венците и цветята в знак на почит пред героя-революционер с лъвско сърце за пръв път бяха поставени пред негов паметник.
И изведнъж, на рождения ден на Апостола, сред присъстващите тихо запристъпя възрастният местен жител, когото всички познават като бай Станчо. В треперещите си ръце той стискаше малка сума, която кътал с месеци заедно със семейството си, за да я дари днес за патриотичния облик на своя град и за да може догодина Васил Левски и Христо Ботев – двамата съратници в борбата, герои-светини за България да се гледат един срещу друг на алеята до автогарата в Созопол, каквато е идеята. Затова днес бай Станчо Димитров дошъл, за да даде пример на своите съграждани със своите 300 лева.
"Много ме радва, че в Созопол вече има паметник на Васил Левски и е много добро дело, че се прави с дарения от хората. Пред погледа на Апостола давам тази сума от моето семейство за паметник на Ботев, нека всеки да помогне в нашия град да почитаме достойно тези двама велики българи", промълви просълзен от силното вълнение бай Станчо, след като благодари на Георги Пинелов, председател на Общинския съвет, за неговата инициатива.
Припомняме, че близо три години течеше мащабната благотворителна кампания по идея на председателя на Общинския съвет в Созопол и кандидат за кмет Георги Пинелов, който внесе предложение за два бюст-паметника в града, на двамата най-големи борци за свободата ни – Васил Левски и Христо Ботев.
До днес Созопол нямаше къде да положи цветя пред Апостола.
Официални гости на откриването бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, родственицата на Васил Левски Христина Богданова, която държа емоционална реч пред присъстващите, политици, общественици, родолюбиви граждани.
През 2020 г. като председател на местния парламент Георги Пинелов подема инициатива за изграждането на двата паметника, подготвя докладна, представя я на колегите си.
В момента, в който ОбС единодушно гласува и приветства тази идея, Георги Пинелов и екипът му започват масирана разяснителна кампания с апел към гражданите на Созопол да участват в нея.
Но следва ковид пандемията, в която нещата затихват, веднага след нея обаче родолюбивите созополчани продължават да работят за каузата, чукат от врата на врата, неуморно разясняват, апелират, изпращат покани до родолюбиви организации и представители на бизнеса. Днес споделят, че много граждани на Созопол са помагали дори с по 20 лв., много НПО-а, представители на бизнеса и приятели на града, ресторантьори, хотелиери – всички прегръщат кампанията, независимо от своята религия и националност. Известен родолюбец дарява картини за благотворителна продажба за паметника.
Благодарение на активностите в последната година се събира необходимата сума от около 24 хиляди лв. и паметникът на Левски вече е факт. Скулпторът Иван Бахчеванов е автор на проекта, който е и в негово изпълнение.
„Да имаме къде да почетем Апостола на свободата и Христо Ботев си го бях обещал на себе си преди всичко, защото е срамота град с 2600-годишна история да няма паметник на двамата си най-големи революционери в историята ни. Това ме накара да подема тази инициатива, да я представя на колегите общински съветници и им благодаря, че ме подкрепиха. Тогава Общината нямаше пари, което наложи да организираме благотворителна кампания.
Днес граждани горещо ме поздравиха, но аз отговарях, че не съм направил това сам, а бях подкрепен от много хора. И дори само това да бях направил за 4 години, смятам, че е достойно за уважение. Благодаря на всички, които прегърнаха инициативата“, каза пред Флагман.бг Георги Пинелов минути след откриването на бюст-паметника на Левски.
В момента тече кампанията по набиране на средства за издигането и на паметника на Христо Ботев, а крайната дата, която Пинелов и екипът му си поставят, е 2 юни 2024 г.