Бум на инвестиции заради Шенген, министър Богданов дава Бургас и Пловдив за пример
Индустриалните зони трябва да имат достъп до зелена енергия, каза той
Расте интересът на инвеститорите към България. Една от причините за това е предстоящото приемане на страната ни в Шенген, коментира министърът на икономиката Богдан Богданов.
„По данни на БНБ 2022 г. бе втората от последните 20 години с най-висок ръст на инвестициите. Продължаваме този тренд през 2023-та, като за първите три месеца централната банка отчете около 60% ръст на инвестициите в България“, каза той в „Денят започва“ по БНТ.
„Интересът на инвеститорите е насочен към производствени предприятия. Всеки ден провеждам срещи с представители на международни и на местни компании, които искат да разширят своите производства и виждам оптимизъм у тях, особено около предстоящото присъединяване на България към Шенген, което очакваме в края на тази година, а така също и към еврозоната. Очакваме интересът им да се засили през следващите месеци“, заяви министърът.
„Най-голям интерес виждаме към регионите, които исторически са положили много усилия, за да създадат необходимата инфраструктура. Пловдив е такъв, но през последната година видяхме и Бургас, като този морски регион през миналата година бе на първо място по привличане на преки чуждестранни инвестиции, инфраструктура, подходящо подготвени индустриални зони, което е фокус на Министерството на икономиката и индустрията в момента“, добави той.
„Тези зони трябва да имат и достъп до зелена енергия, за да може инвеститорите да имат ток на по-добра цена... Трябва да работим и за създаване на подходящата работна ръка, защото една индустриална зона сама по себе си дори и с подходящата инфраструктура не би могла да функционира, ако нямаме добри човешки ресурси“, коментира Богданов.
„Данъчната ни политика в момента е атрактивна. Това го отчитат и голяма част от инвеститорите. Затова нямаме промени в данъчната политика. Това, което очакваме да се случи и то е необходомо, е актуализация на Закона за насърчаване на инвестициите. Трябва да се направи това от гледна точка на техните нужди сега. Инвестициите във високотехнологични производства са важни за България. Те носят висока добавена стойност и не изискват голям брой човешки ресурс, което ни помага, защото имаме региони, където безработицата е ниска“, добави той.
„Пловдивският панаир е организирал десетки изложения на година. Над 500 000 са били посетителите всяка година и над 7900 са компаниите. Така е било до 2006 година. Сега е с над 100 млн. лева загуби, която е натрупана може би заради неефективно управление или целенасочено. Започнахме активни действия, за да защитим държавният интерес“, уверява министърът.
Миналата седмица сме завели искова молба в съда, защото Министерския съвет през 2016 г. е взел решение да се дарят акциите въпреки стратегията, добави той.
„Износът на специализирана оръжейна продукция през миналата година е нараснал с над 200%. Това е около 1,6 - 1,7 млрд. евро или около 220% ръст спрямо 2020 г. Определено индустрията се развива“, каза още Богданов.
Ами и на двете.
Ако преди 2 години си имал 1 лев инвестиция, а сега сложат още 60 стотинки и ето ти готова статистика. Хем имаш увеличение, хем очите ти празни. Като започнеш сравнение от ниска база и ти хвърлят прах в очите.