×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Главният прокурор поиска сваляне на имунитета на Марио Рангелов
  • Прaвocлaвният cвят днec oтбeлязвa eдин oт нaй-вaжнитe дни в Cтрacтнaтa ceдмицa - Вeлики чeтвъртък
  • ЕС се отказа от идеята да забрани вноса на руски втечнен газ
  • Жан-Клод Ван Дам желае да посети Русия и да стане посланик на мира
  • Поне 50 загинали и над 100 изчезнали в трагедия с лодка в Конго
  • Арестуваха пиян актьора Хайли Осмънт в американски ски курорт
  • Близо 1000 патрула ще са на терен в пиковите часове на празниците
  • Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как цяло село се разболя в деня на събиране на реколтата


Как цяло село се разболя в деня на събиране на реколтата
Tази пролет в Поиберене всички безработни жители се разболели от конюнктивит
16 Юли 2023, Неделя, 20:35 ч.
Автор: Флагман, снимка: бТВ

Това са хора, които получават помощи за безработица и нямат право да отказват трудов ангажимент, има обаче едно изключение и то е когато те си вземат бележка за временна нетрудоспособност

Красивите гледки около село Поибрене, близо до Панагюрище, са от полетата с био рози и лавандули. Техен стопанин е Веселина Ралчева. Тя е производител на етерично-маслени био култури.

„Биологичното земеделие като цяло е изключително зависимо от хората. Тъй като в този вид земеделие на мога да се използват хербициди. И ако не пипне човешка ръчичка всъщност всичко става в бурени. Така, че сме изключително зависими от работната ръка“, казва земеделският производител, цитиран от бТВ.

Tази пролет в Поиберене всички безработни жители се разболели от конюнктивит. А болестта им ги сполетяла в един ден точно, когато реколтата от рози трябвало да бъде събрана. И точно когато безработните получили предложение за работа от бюрото по труда. 

„Понеже държавата е направила едно правило, че когато те са на борсата и откажат трудов договор, те губят тези права, вариантът да се измъкнат е като си вземат бележка за временна нетрудоспособност. И така се оказва, че в едни периоди, в които има конкретни кампании, както е розобера, цели села  се разболяват от едни и същи болести. Например конюнктивит на очите или някакъв вид сезонна алергия. Всички се разболяват, всички имат едни лекарски листове“, обяснява Ралчева.

Земеделска работа около Панагюрище има цяло лято. Пазари за продукти от българска роза и лавандула има, но няма кой да отгледа и обере продукцията Въпреки армията от безработни в селата около розовите масиви.

Масовото разболяване, когато има земеделска  работа за безработните се оказва традиционно явление.

Липсата на работна ръка или по-скоро отказа на безработната ръка да работи спъва развитието на земеделието у нас. Добрите работници пък бягат в Европа. 

„Този въпрос трябва някак си да се регулира и то трябва да работят едновременно здравната система, която трябва при такива очевидно масови разболявания да има някакъв начин да се проверят. Трябва да  работят заедно социалните служби, здравните служби и може би други служби“, коментира Веселина Ралчева.

Свързваме се с докторката, издала болничните, с които безработните от Поибрене могат да продължат да получават социални помощи от държавата, без да работят и без да полагат обществено полезен труд. 

„Конюнктивит имаше, кератит имаше, той понеже е комбиниран. То пролетта е точно това време на алергичните конюнктивити", обяснява лекарката.

Не само мързелът е причина работниците да отказват да подписват договори за временна заетост на полето.

„Те търсят работа, ама повечето искат да работят без договор. Зарад отоплението и зарад ваучерите. Има и такива – не ще да работи на трудов договор, защото има много запори. И такива има“, обяснява бригадирът Янко, чиято задача е да намира работници.

Това потвърждава и Ралчева: „Една от основните причини тези хора да не искат да работят на трудов договор е, че се страхуват, че ще загубят помощите си, най-вече помощите за отопление, но и още един куп помощи, с които аз даже не съм съвсем запозната, които са на база доход. Тези хора, които са трайно на гърба на социалната система, категорично не искат да сключват договори“.
Земеделските стопани в цялата страна, които имат нужда от работна ръка, са изправени пред този проблем. Нискообразованите не вярват на официалната информация, че няма да загубят помощите си, ако работят временна заетост до 90 дни.

От Инспекцията по труда уверяват, че безработните няма да загубят помощите си, ако работят временна работа на полето. Голяма част от тези хора по-скоро биха повярвали на конспиративна теория, отколкото на нещо официално.

 


В категории: Бизнес


Голям трилър в "Ергенът"
Голям трилър в "Ергенът" 17/04/2025, Четвъртък 20:20 0
Направи гръмко признание
Направи гръмко признание 17/04/2025, Четвъртък 20:03 0
Флагман.БГ Взрив в "Ергенът"... Взрив в "Ергенът"... 17/04/2025, Четвъртък 19:40 0
Каза тежката си дума
Каза тежката си дума 17/04/2025, Четвъртък 19:24 0
Флагман.БГ Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) 17/04/2025, Четвъртък 18:33 1
Унгария забрани гей парадите
Унгария забрани гей парадите 17/04/2025, Четвъртък 17:35 1
16
Коментара по темата
16.
Democracy
18.07.2023 15:52:22
0
0
“Добрите работници пък бягат в Европа”. Мн ясно, че бягат то във всеки сектор е така. Тази Ралчева да пусне и тя както е в Западна Европа по 10-12 евро на час… тя за 30-40 лева иска работници да намери… Да не мислите, че пък у Запада арабите, негрите или кюрдите бачка по поля и ферми. Всички са на социални помощи. А ние от Източна Европа и Турция им осигуряваме “бягащите Добри работници”. Ама и техните деца след 20 години няма да им бачкат…
15.
Inkata
18.07.2023 08:56:08
1
0
1.Трябва да се предложи адекватно заплащане на хората.
2. Трябва да се направят законодателни промени, които да дадат на работещите повече възможности.
Към момента държавата брани правата на работодателите,а както знаем е всички са коректни.
3. Трябва да се засилят проверките на всички, които получават помощи. Държавните служители само отчитат дейност,а фактическа проверка няма. Такава се прави само по сигнал ... Ако се установи нарушение проверяващия да се глобява наравно с нарушителя.
4. Засилени проверки на лекари при издаването на болнични
при "групови" заболявания ...
5.Отнемане правото на помощи за по-дълъг период в случай на нарушения от страна на ползващите такива
14.
крайно време е
17.07.2023 14:44:06
1
4
работа без договор да няма. Иначе се въртим в омагьосан кръг и няма оправия. Болничният да не е за един месец, като свърши да отиват на полето или край на помощите.
13.
до 6
17.07.2023 09:46:24
0
9
И как ще различиш фалшив от истински болничен. Моли се да не ти се налага да излизаш дълъг болничен. Според тебе заради шепа м?нги трябва да се ощетявят всички добросъвестни работници. На всеки му се налага болничен по една или друга причина. Аз пък познавам много хора,които не могат да си позволят да излязат.
12.
До реалиста
17.07.2023 07:51:16
2
16
90% от образованите не стават за нищо, а и са мързеливи. Изпитите вече ги дават просто така, за присъствие. Трябва адекватно заплащане според работата. В повечетото фирми има работяги, има и заплатаджии. Има ли добро заплащане, ще има и работещи.
11.
До 9
17.07.2023 07:06:43
4
13
Ми да ходят инжинери да и берат реколтата :) Колко според теб,трябва да получи човек,изложен поне 12ч на слънце,полагащ ръчен труд? 20лв? хахах
10.
Кривак
17.07.2023 07:03:58
0
13
За това вчера сутринта беше пълно с мангуста на Капана дето плющяха мазни чорба с помощи от държавата.
9.
До Реалист
17.07.2023 06:29:57
5
22
По 100 лв надник ли да им дава на необразовани бе ,да не са инжинери тея бе некадърник. Дай им само помощи да взимат и да крадът .
8.
Реалист
17.07.2023 01:41:01
11
25
Госпожа Ралчева много й се иска да й работят на полето за 4 лева на час, а тя да продава БИО, но нещо не й се получава й се жалва на нас.
Като й работят БИО нивите да им дава 15-20 лева на час с песен ще работят.
Добре е Ралчева да научи че ръчния труд е скъп, и не заради друго а точно заради това био стоката й е скъпа, иначе щеше да е на една цена с обикновенна лавандула
7.
Мери
17.07.2023 00:23:25
15
12
"Красивите гледки около село Поибрене, близо до Панагюрище, са от полетата с био рози и лавандули. Техен стопанин е Веселина Ралчева." - Тя защо сама не си свърши работата? Ден година храни за нея, а за робите това са малко пари, с които нищо не могат да направят. Ако и за тях заплатата беше ден година храни щеше да дойдат и да работят.
6.
Работяга
16.07.2023 22:45:23
7
37
Всички страдаме от изродите с фалшиви болнични. Някой работи, за да почиват те. Решението е просто - да се намали обезщетението за болнични. Примерно за първите 2 дни 50% да плаща работодателя, а другото да е за сметка на скатаващия, след 3тия ден да е 70%. Освен това е крайно време да отпадне и помощта за безработица! Или да се намали до 1 месец. При толкова обяви за работа трябва да си по-тъп и от амеба, че да не си намериш читаво работно място за месец-два! Прекалено е социалистическа Европа, затова мургавити паразити и селски тариката ни се качват на главите!
5.
Gerbi
16.07.2023 21:44:32
5
18
Teq sa vashta partia gerb ma shto gi pliu6
4.
Кую
16.07.2023 20:48:22
0
52
От куче курбан не става. Мазни, тъпи ромчета. Мазни, дебели също като поданиците на заспалия Джо.
3.
Кирливи
16.07.2023 20:45:38
2
52
Мангасари не всички но повечето сте такива
2.
кУрнелия
16.07.2023 20:45:31
37
42
Това са гласоподавателите на БСП и Възраждане - свикнали цял живот да не работят ,да чакат помощи и държавата да им е виновна !
1.
така така
16.07.2023 20:40:46
20
48
Гласоподавателите на ПП ГЕРБ ДБ и ДПС
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Направи гръмко признание Направи гръмко признание Фарниев отклонява оферти на държави, за да остане треньор на ЦСКА Подарък ли е за БСП и Путин отказа да продадем реакторите на Украйна? Подарък ли е за БСП и Путин отказа да продадем реакторите на Украйна? Така защитаваме националните си интереси, уверява Жельо Бойчев и доказва, че аргументите за отхвърляне на проекта за АЕЦ „Белене“ са неактуални  Каза тежката си дума Каза тежката си дума Олимпийският и европейски шампион Магомед Рамазанов счита, че ще се разбере с федерацията по борба, иска дългосрочно да помага на България и като треньор Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Много неприятна ситуация в България Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Ето защо Департаментът на САЩ анулирал субсидия от 1,7 млн. долара за дигиталната програма за медийна просветност Be MediaWise в България Родният спорт се тресе: Отсякоха, че Гриша Ганчев е... Родният спорт се тресе: Отсякоха, че Гриша Ганчев е... От централата по борба са категорични, че Ганчев е в миналото й като фактор! Той обаче е финансов благодетел на ЦСКА, а "армейците" при мъжете в борбата май са най-силният клуб в страната изобщо За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие Така децата ще почиват от 1 до 6 май включително Кои улици ще се ремонтират в ЦГЧ на Бургас и ж.к."Възраждане" през тази година Кои улици ще се ремонтират в ЦГЧ на Бургас и ж.к."Възраждане" през тази година След мащабната работа през последните години в ж.к. „Възраждане“ и Централната градска част, обновяването на ключови улици продължава с пълна сила Синоптик: Най-слънчевото време по Великден ще е по Черноморието Синоптик: Най-слънчевото време по Великден ще е по Черноморието Следващата седмица валежите ще са интензивни, с гръмотевици Повдигнаха обвинение на Киряк Иванов за касапницата в Кошарица Повдигнаха обвинение на Киряк Иванов за касапницата в Кошарица Той и тийнейджърът, които били на гости вчера в дома на убития Атанас, са имали предходен конфликт с него
Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Американката Лопес сякаш не остарява Унгария забрани гей парадите Унгария забрани гей парадите С нова поправка в Конституцията официално се забраняват публични събития, организирани от ЛГБТ+ общности Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Все повече университети в САЩ се обявяват срещу действията на администрацията 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив Пробите за алкохол и наркотици на двамата участници са отрицателни Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Безконтролната миграция не е обикновен проблем, тя е срив на държавността Жена избяга гола от истински ад  - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Жена избяга гола от истински ад - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Тунизиец без документи е арестуван за бруталното сексуално насилие Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Приемният ден ще се състои на 23 април 2025 г. (сряда) от 16:00 до 18:00 ч. ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти Въпреки спада с 38% на незаконните влизания на мигранти в ЕС миналата година до най-ниското ниво от 2021 г. насам, имиграцията остава изключително чувствителен въпрос сред 27-те държави-членки на блока Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Дори да имат сертификат, няма да бъдат признати като дами Какво крие тази кифла от Ергенът Какво крие тази кифла от Ергенът Имала е връзка с милионер и 4 пластични операции
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня Първа сутрин след сватбата.
Младоженецът казва:
- Скъпа, пие ли ти се кафе?
Тя усмихната:
- Да, може!
Той:
- Чудесно! Ще направиш ли и за мен, като станеш!
Виц на деня Виц на деня Апетитът идва с яденето! А зверският апетит - когато си на диета. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Продавам сватбени рокли, размер 42, 44, 46, 48,50, 52, 54, 56, 58. Не мога да го чакам повече принца.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори