Гунтрам Волф: Въвеждането на еврото няма да доведе до инфлация, има необоснован страх
Смятам, че има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове, категоричен е икономистът
Има ли връзка между въвеждането на еврото и инфлацията? - краткият отговор е не. Това показва доклад на Съвета за икономическите анализи към правителството, който ще излезе до седмици. Експертизата си дават едни от най-добрите икономисти в Европа. Тази неделя в „Събуди се” Ви срещаме с един от тях – Гунтрам Волф.
Той обяснява какви са шансовете на България да замени лева с еврото през 2025 година и има ли от какво да се притесняваме. Волф е политически икономист и главен изпълнителен директор на Германския съвет за международни отношения. Близо 9 години е управлявал най-влиятелния мозъчен тръст в Брюксел – Bruegel. Преди това работи в Еврокомисията. Там изследва макроикономиката на еврозоната и начините за реформирането й. Той е един от най-цитираните немски икономисти. А през 2020 г. авторитетното издание „Бизнес инсайдър” го подрежда в класацията сред 28-те най-влиятелни играчи в Европа, чиито глас и прогнози се сбъдват. Днес работи с българското правителство и е част на съвета за икономически анализи.
През 2018 г. на пресконференция в София казвате, че има съпротива от някои страни членки от Западна Европа за бързото влизане на България в еврозоната. Как изглежда ситуацията днес?
- Смятам, че ситуацията оттогава се подобри. Правителството в Германия се смени и новите управляващи гледат с по-добро око към разширяването на еврозоната. И най-важното, геополитическата ситуация е съвършено различна – заради войната, която се води в Украйна. Тя промени приоритетите и това, което стана ясно е, че еврото не е просто наша обща валута, но има геостратегическо значение.
Готова ли е България за тази стъпка?
- Бих казал, да. Вие сте въвели валутен борд преди 25 години. Левът е вързан към еврото. Икономиката ви е стабилна. Част сте от банковия съюз, банките тук се наблюдават от европейската централна банка. И смятам, че има повече ползи от въвеждането на еврото, отколкото рискове. Това е ясно по отношение на търговията. Особено важно е и за туризма. В момента, туристите, които идват в България трябва да плащат големи такси , за да изтеглят дори малка сума в кеш от банкоматите. Но с еврото туризмът ще се улесни. Търговията - също. И най-важното България ще е част семейството на еврозоната. Ще седне на масата, където се взимат важните решения. Не просто ще изпълнява нарежданията, ще може да управлява процеса.
Очертахте някои от ползите. Но българското общество е разделено по темата. Половината го одобряват, другата половина се страхуват от еврото. Как си го обяснявате?
- Един от големите страхове в България е , че еврото ще повиши цените, но заплатите ще си останат същите. Такава беше ситуацията и в други държави. Вашите страхове не са по-различни. Ние всъщност изследвахме този процес и ще видите заключенията в доклада на съвета за анализи съвсем скоро. Той ясно показва, че инфлацията няма да се повиши с въвеждането на еврото. Това е неоснован страх. Но той съществуваше и в Хърватия, и между другото в Германия, когато заменихме марките. Но доказателства го показват ясно и не смятам, че трябва да се тревожите.
Тоест имате доказателства, че няма връзка между повишаването на инфлацията и приемането на еврото?
- Точно така. В момента сме в ситуация на глобална инфлация. Но въвеждането на еврото няма да доведе до допълнително покачване на цените. Това, което трябва да направите , е да подготвите бизнеса за тази трансформация, така че да има един прозрачен процес при определяне на цените. Много е важно в ресторантите, магазините, фризьорските салони,в сектора на услугите, които се използват всеки ден – цените да се показват и в двете валути едновременно за определен период.
Но може би знаете, че имаше дискусия за провеждане на референдум. Ние сме част от Европейския съюз от 16 години, а третата най-голяма партия предложи еврото да се отложи с още 20 години. Какъв сигнал даваме на европейските институции?
- Като за начало не съм сигурен, че това не противоречи на европейското законодателство. България се присъедини към ЕС и според договора всяка страна-членка се съгласява, да стане част и от еврозоната, когато изпълни изискванията за това. Тоест, поставяйки този въпрос на референдум, означава, че поставяте под съмнение и договора ви за еврочленство. И да – това не е добър сигнал към европейските партньори. Сега България е разпознаваем член на общността. Ако случайно еврото се отхвърли при допитване, това би означавало, че страната се отказва от по-нататъшна интеграция в европейското семейство.
Казах че не одобрявам въвеждането му в България!
Защото всичко правим по български и ще е за сметка на народа.
Например, въведоха задължително включване на дневни светлини в България, а в Германия такова нещо НЯМА!
Също в Германия има и се продава нормален супер бензин, а у нас е само Е10.
Спомни си застраховките и системата бонус-малус и как искаха да я въведат у нас - да е обвързана с колата, а не с шофьора......а сега иди и виж как е направено същото пак в Германия......мога да продължа още ..
Не еврото е проблем, а въвеждането му и това кои и как ще го въведат.
Със сигурност няма да има аналог в Еврозоната .... заплатата ти ще намалее двойно, а цените ще нараснат също толкова!
"Никой няма да те кара да помагаш за чужди дългове." - така си мислиш, щот си про'с'т. И Тиквата два пъти ти го каза, и Христов, че и бюлюк други... дигурен съм, че и майка ти ти го казва понякога.
Все същият чирпански цървул си, независимо къде си !
Комплексар !
А твоя запад явно се изчерпва с Меден Рудник.......
Това до 7....
Другарю, май забрави случката с Гърция преди години. А случката с "Прасетата"?
Мислиш ли, че за двайсет и кусур години реалният курс на лева срямо еврото все още е 1.95583?
Парите, другарю, също имат цена. И тази цена се променя, обикновено нагоре. И кой плаща тази цена? Плащат я дриплювците като теб, които по цял ден рупат "европейски ценности", както преди години рупаха светлото комунистическо бъдеще.
За НЕразбралите, докато има лев БНБ е длъжна да има резерв, който преди Ковид-а беше 25-30 милярда. Ако приемем еврото резерва не е необходим и ще го използваме за крадене от дтроеж на спортни зали, Хасвалт, даниране и т.н.
Къде е заровено кучето, в европейския парламент да сега всичко де приемеше с единодушно съгласие т.е. всяка една независима държява имаше право на вето. Излизянета от евросъюза е възможно сямо ако не си приел еврото (великобритания). Ватискат ни от 2 години да регистрираме всичси бежанци при влизане (нищо че Меркел ги покани). Сега не могат, но скоро ще премахнат ветото и ще ни върнат цялата паплач, която ТЕ поканиха ... за ди гивеем д нея и няма да можем да направим нищо!
Който има кинти добре, ще хваща гората който няма, ще го е..ат бежанците!
Англичаните на ся прости 30г не приеха еврото ... наистина ли са по-глупави от нас?
Еврото ще стане дигитална валута.
Ще въведът социални кредити.
И ще станем както е в Китай.
Неправилно пресичаш, тетлят ти от картата.
Бунтуваш се и оставаш без кредити.
ПЪЛЕН КОМУНИЗЪМ Е НА ХОРИЗОНТА НА ЕС !
Брюксел е новата Москва !
И този умник е работил точно при Комисарите от Брюксел !
Сатанисти ДГД !!!
Никой няма да те кара да помагаш за чужди дългове. ''белите'' държави ги е страх, че ще помагат на България, управлявана от червени дебили...Които я докарват до хиперинфлация...Не помниш, а?
Ще имат достъп до по-евтин ресурс, но по стар народен обичай ще продължат да цакат с високи лихви кредитополучателите.
За обикновените хора остават само негативните страни от въвеждането на еврото.
Вече ви беше обяснено кои са те?
Като изпадне в дългова криза някоя от страните в Еврозоната, ние ще бъдем солидарни платци на дълговете и.
Но...това е пАлАжението.
Мечтата им се реализира чрез Костя, ако може още 20 банки да фалират, а заплатите да станат 2-3 долара, тогава ще има вечен Рай на земята българска.
Може и с рубли да заменим лева, за да няма загуба при плащане на троловете им.....
ЩЕ ГИ ПОЛЗВАТЕ САМО ЗА ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ .
Т.Е. ЕВРОТО Е ВЪВЕДЕНО ОТДАВНА В БЪЛГАРИЯ , НО проформа се печатат левчета за да вървят пак някой далавери на някой хора . Лева отдавна не съществува