ГЕРБ и „Възраждане“ не пускат зам.-министър от Съюза на съдиите да се изкаже от трибуната на НС
Двете формации гласуваха "против" Емил Дечев при спорна процедура и надделяха над останалите сили в парламента
ГЕРБ дадоха своеобразен вот на недоверие към правосъдния зам.-министър Емил Дечев. В четвъртък той бе допуснат в пленарната зала на Народното събрание (НС) във връзка с дебати на второ четене върху промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, предложени от Министерския съвет.
В един момент Дечев поиска думата, но председателят на парламента Росен Желязков (ГЕРБ) не му я даде и обяви, че ще подложи казуса на гласуване. Настимир Ананиев от ПП-ДБ опонира, че щом зам.-министърът е допуснат в залата, той има право и да говори от трибуната. Било нужно просто председателят на НС да му позволи това. Желязков обаче не се съгласи и заяви, че думата може да взимат по всяко време само министрите, но не и техните заместници. Освен това Емил Дечев искал да отговори на депутат в процедура по реплика.
Последва гласуване и, за изненада, мнозинството реши, че Дечев не следва да говори. След прегласуване това бе окончателно потвърдено – 74 бяха „за“ да се даде думата на зам.-министъра, 74 - „против“ и 15 „въздържал се“.
Депутатите „против“ и „въздържал се“ бяха от ГЕРБ-СДС и „Възраждане“. Двете парламентарни групи заедно по принцип нямат мнозинство, но гласувалите „за“ от останалите формации не бяха много активни, което доведе до парадоксалната ситуация.
След това думата в процедура „по начина на водене“ отново взе Настимир Ананиев и се обърна към Росен Желязков: „Поне разбрах сега защо подложихте на гласуване нещо, което не трябваше да се подлага на гласуване. Не сте искали да дадете думата на зам.-министъра и трябваше да се скриете зад Вашата група.“
„Мисля, че след като имаме зам.-министър, който може да даде някаква експертиза и мнение по този законопроект, не мога да разбера защо не го чуем от трибуната и кой се страхува да се чуе това мнение“, добави Ананиев.
Друг депутат от ПП-ДБ - Йордан Иванов, обаче намери начин да се излезе от ситуацията. Той предложи Емил Дечев да се изкаже от името на вносителя на законопроекта, който в случая е Министерският съвет. Тогава вече Дечев получи тази възможност. В изказването му наглед нямаше нищо притеснително нито спрямо ГЕРБ, нито спрямо „Възраждане“. Думите му изразяваха резерви на Министерството на правосъдието към предложение на депутата Васил Пандов, който е представител на... ПП-ДБ.
ГЕРБ и „Възраждане“ обаче, изглежда, искаха да изразят отрицателното си отношение към личността Емил Дечев, който бе заместник-министър и на Крум Зарков по време на последните служебни правителства.
По професия Дечев е съдия и е сред емблематичните лица на Съюза на съдиите в България (ССБ) – една от малкото организации на магистрати, отличаващи се с критично отношение към случващото се в съдебната система и прокуратурата през последните години.
Емил Дечев бе и първоначалният вариант за министър на правосъдието в настоящото правителство. В последния момент обаче той бе заменен с Атанас Славов. Неофициален аргумент, който се чу в кулоарите на парламента, бе, че Дечев бил „твърде независим“.
Не случайно ги гонят дори от САЩ, но при Бай Дън са на почит, защото са му спонсори!
НПО-тата трябва да се забранят като шпионски, антинародни централи!