Раздор сред управляващите? Петков заговори за крах на парламента, ПП-ДБ била като смокинов лист
Големият ни страх е колко от тези комисии ще отидат в ДПС и колко във "Възраждане“, призна той
Няма как да има политическа стабилност и дълголетие този парламент, ако ГЕРБ продължават с „плаващите мнозинства“, така че ние едва ли не да сме като смокинов лист отпред, а те отзад за важните неща за обществото да си ги прокарват с ДПС и „Възраждане“. Това каза пред бТВ в кулоарите на Народно събрание съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Той обаче поясни, че това не е само предупреждение, а призив, че по този начин ГЕРБ вкарвали огромен риск в политическата система. Ако така смятат, че ще се случи, ние няма просто да го приемем, закани се бившият премиер.
Гневът му е предизвикан от това, че изслушването на правосъдния министър беше блокирано от ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“.
"Цялото общество е настръхнало по темата подмяната на Гешев със Сарафов и искахме правосъдният министър да бъде изслушан в зала. За наша огромна изненада това изслушване беше блокирано с гласовете на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“, поясни той.
Вчера следобед от ПП-ДБ са поискали министърът да дойде в правна комисия.
"Там беше блокирано изслушването пак с гласовете на ГЕРБ, ДПС и „въздържал се“ от „Възраждане“. Това показва две много притеснителни тенденции – какво има да се крие, защо не искаме да има прозрачност по тази важна тема за хората. Знаем, че тази подмяна (б.а. на Гешев със Сарафов) беше подигравка с българското общество", обясни депутатът.
"Защо ГЕРБ-СДС използва алтернативни мнозинства, за да блокират важни за обществото неща", добави той.
"Двата варианта на Антикорупционния закон на ГЕРБ-СДС и на "Продължаваме промяната" са близки един до друг. На първо четене беше приет техният и отхвърлен нашият отново с мнозинството ГЕРБ, ДПС, "Възраждане". В нашия проект казваме, че цялото Народно събрание трябва да избере най-добрите председатели, които да оглавяват комисиите, за да гарантират, че наистина се работи срещу корупция, а в техния искат да се сложи по един член от всяка партия. Как си представяте, че тази комисия ще разследва корупцията на политическите сили, ако председателите са от всички партии и има голям конфликт на интереси?“, попита Кирил Петков.
Нямаме проблем повечето комисии да са при тях, за да могат да контролират правителството в първата ротация. Големият ни страх е колко от тези комисии ще отидат в ДПС и колко във "Възраждане", призна той.
„Щастлив съм, че комисията по европейски въпроси беше запазена при нас, защото ако тя беше отишла при „Възраждане“ – хора, които даже не стават, когато европейският химн тече, щеше да е обида за европейските ценности“, коментира експремиерът.
Вътре 2/3-ти сте престъпници влезли с ала-бала...да го тур намайкати.
Сиреч, девет месеца едва ли ще издържи.
Няма да можете да вкарате България във война.
И господарите ви ще искат да връщате пари.
Трагедия.