Избират изпълняващ длъжността главен прокурор
Гешев може да бъде върнат във Върховната касационна или Върховна административна прокуратура
Висшия съдебен съвет трябва да се събере днес и да насрочи колегия, на която да бъде посочен изпълняващ длъжността главен прокурор след като с указ на президента Иван Гешев вече не е на поста, съобщава БНТ.
Дебатът за избор на главен прокурор предстои във Висшия съдебен съвет. Той ще трябва да открие и процедурата за избор на титуляр в най-кратки срокове.
Според закона кандидатури могат да издигат минимум трима членове от прокурорската колегия, както и министърът на правосъдието.
Първият коментар на вече бившия главен прокурор Иван Гешев е от Фейсбук. След указа на президента и министърът на правосъдието пусна пост в социалната мрежа. „Дали тези “политици”, които изкривиха истината и несправедливо ме отстраниха заради думите “политически боклук, извинявам се за израза” - дали по този начин ще постигнат одобрението на хората?“, пита той.
За първи път в историята на България един от т.нар. трима големи в съдебната система е отстранен от длъжност. Официално вчера държавният глава издаде указ за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор, а днес се очаква и публикуването на решението в „Държавен вестник”, съобщава Нова телевизия.
Иван Гешев беше отстранен от Пленума на Висшия съдебен съвет с мнозинство от 16 на 4 гласа заради репликата "политически боклук", произнесена на пресконференцията, когато той скъса своята оставка.
Сега големият въпрос е какво следва оттук насетне. В съвета има сериозни спорове дали изпълняващият длъжността главен прокурор трябва да е някой сегашните заместник-главни прокурори или пък друг обвинител от Върховната касационна прокуратура. Иван Гешев има петима заместници, като с най-голям стаж е Даниела Машева.
По закон, при предсрочно прекратяване на мандата на един от тримата големи, ВСС има 7 дни да открие нова процедура за избор. Тя може да трае около 3 месеца.
Самият Гешев има право да поиска да бъде възстановен на длъжност прокурор във Върховната касационна или Върховна административна прокуратура. Решението се взима от Прокурорската колегия на ВСС.