Що е то тимпанометър и защо в Бургас не се използва
Методът има изключително широко приложение
Прецизното изследване с тимпанометър се извършва в университетските болници в страната, но не е въведено като практика при посещение на специалист УНГ в Бургас, алармират от МЦ „Д-р Стайков“. Амбициозните млади лекари в центъра са решили да променят това и получиха пълна подкрепа от ръководството. От началото на юни в кабинета по УНГ вече е наличен висок клас апарат за тимпанометрия.
За полезността му говори специалистът по Ушно-носно-гърлени болести д-р Станимир Динев.
„Тимпанометрията не е ново изследване. Процедурата измерва еластичността на тъпанчето, която е пряко свързана с налягането в средното ухо. Тя може да се използва за диагностициране на отит на средното ухо и други заболявания. Методиката и апаратите съществуват отдавана, но за съжаление в Бургас досега изследването не се е прилагало, въпреки че носи една много голяма диагностична стойност.
Този метод, който реално е микро инвазивен, изключително бърз и безопасен, може да се прилага при пациенти от всички възрастови групи, включително и при новородени и точно при тях е препоръчително да се използва.
С апарата извършваме скрининг и получаваме информация за работата на тъпанчевата мембрана, за слуховите костици и като цяло за това дали имаме нормална чуваемост.
Изследването показва много точно дали в областта на средното ухо има наличие на течност, инфекция, дисфункция на евстахиевите тръби. Тези проблеми са често срещани при децата и с помощта на тимпанометъра те могат да бъдат диагностицирани бързо и преди да са се получат усложнения.
В ранна детска възраст друг често срещан проблем е и третата сливица, позната още като аденоидна вегетация. За съжаление се случва тя да бъде подценявана и да не е добре диагностицирана. Това е риск, защото като вторични последствия могат да се появяват проблеми с ушите. С тимпанметъра бързо и лесно проверяваме дали има такъв проблем.
Вече имах възможност да се уверя в полезността на апарата. Благодаря на ръководството на Медицински център „Д-р Стайков“, че се съгласи да инвестира в тази апаратура. Още с първия преглед на малко дете с трета сливица, благодарение на изследването, установихме наличие на проблем и започнахме навременна терапия.
Третата сливица дава една доста мнима клинична картина що се касае за процесите, протичащи в ухото. Това е така, защото основната симптоматика при малките е хрема и кашлица. В повечето случаи, ушите остават встрани от лечебния процес, а всъщност точно там е проблемът. Случвало се е в много по-късен етап родителите да доведат детето с оплакване, че не чува. Затова апелирам, когато се прави преглед за хрема, трета сливица или друг проблем да се проследи и функцията на ушите.
За съжаление в нашата здравна система тази практика не е наложена и не се поема от касата. Реално тимпанометрията има изключително широко приложение, особено за пациенти в детска възраст и препоръчително да се прави при наличието на инфекция на горно дихателните пътища, категоричен е д-р Станимир Динев.
В кабинета по Уши-нос-гърло в „МЦ Д-р Стайков“ от понеделник до събота приемат пациенти двама специалисти д-р Станимир Динев и д-р Николай Бъчваров. Час за преглед може да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място в медицинския център на бул. Транспортна 33.