×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Завръща ли се людизмът?


03 Юни 2023, Събота, 16:30 ч.

От обществото зависи дали изкуственият интелект ще бъде заплаха за поминъка

Казвайте каквото искате за лорд Байрон (прочутият английски поет Джордж Байрон – бел. прев.), но той знаеше как да обърне една фраза, пише колумнистът на Financial Times Тим Харфърд. Ето как Байрон говори в Камарата на лордовете през 1812 г. Неговата тема е глупостта на людитите, които по това време щурмуват фабрики и трошат машини: „Отхвърлените работници, в слепотата на своето невежество, вместо да се радват на тези подобрения, толкова от полза за човечеството, смятат, че ще бъдат пожертвани.“

Терминът „людит“ днес е обиден етикет, който бихте лепнали на някой от следвоенното поколение, който не е разбрал как работят подкастите например. Но за съвременниците на Байрон би било очевидно, че думите му са изпълнени със сарказъм. Байрон подкрепя людитите. Те наистина бяха пожертвани на олтара на подобряването на производителността. Нямаше нищо невежо в тяхната яростна съпротива, пише investor.bg.

Близо до етикета „людит“ стои „людитската заблуда“, която се отнася до убеждението, че технологичният прогрес причинява масова безработица. Наричаме я заблуда, защото два века опит я опровергават; винаги е имало нови работни места и с течение на времето и средно взето тези нови работни места са били по-продуктивни и по-добре платени от старите.

Но людизмът изглежда се завръща. Предстоящата книга Blood in the Machine твърди, че „произходът на бунта срещу технологичните гиганти“ е във въстанието на людитите. И поне от десетилетие експертите се притесняват от перспективата за масова безработица.

Първо беше прословутото изследване „Бъдещето на заетостта“ на учените от Оксфорд Карл Фрей и Майкъл Озборн през 2013 г., което констатира, че 47 процента от работните места подлежат на автоматизация. След това се заговори за всички шофьори на таксита и камиони, чиито работни места ще бъдат погълнати от автономните превозни средства. Сега е моден „генеративният“ изкуствен интелект, който всява страх у творците навсякъде: Dall-E и Midjourney ще унищожат работните места на илюстраторите, ChatGPT и Bard ще прогонят журналистите и техническите писатели.

Наистина ли работните ни места ще бъдат унищожени този път? Или трябва да се успокоим и да очакваме с нетърпение още няколко века просперитет, воден от производителността? Мисля, че и двете гледни точки са незадоволителни.

А какво да кажем за възгледа, че технологията не създава масова безработица, но въпреки това е напълно способна да унищожи поминъка, да създаде непредвидени последици и да концентрира властта в ръцете на малцина? (Веднъж предложих „неолюдитски“ като етикет за този възглед, но уви, истинските технофоби отдавна са го присвоили, пише авторът.)

Помислете за банкомата: той не направи банковите касиери излишни. Вместо това им даде възможност да продават кръстосани високорискови ипотеки. Или електронната таблица, която освободи скромните счетоводители от необходимостта да пресмятат редове и колони и позволи на счетоводството да се превърне (хм) в по-креативна професия. Такива технологии не унищожиха работни места, а ги преформулираха. Някои станаха по-удовлетворяващи и приятни, други - по-мрачни и потискащи.

В новата си книга Power and Progress икономистите Дарън Аджемоглу и Саймън Джонсън твърдят, че въпреки че технологичният прогрес може да доведе до широк просперитет, няма гаранция, че това ще се случи бързо – а в някои случаи няма гаранция, че изобщо ще се случи.

„Текстилните фабрики от ранната британска индустриална революция генерираха голямо богатство за малцина, но не повишиха доходите на работниците почти сто години“, пишат те. Твърде късно за текстилните работници, които загубиха добри работни места. Има ярки примери, като океанските кораби, които позволиха трансатлантическата търговия с роби. Има и по-фини. Баркодът ни даде по-кратки опашки и по-ниски цени, но също така промени баланса на силите между търговци на дребно и доставчици, между малките магазинчета и големите търговски вериги, и в крайна сметка между физическите обекти и техните онлайн конкуренти.

Неолюдитите могат да се вдъхновят от Джон Буут, 19-годишен чирак, който се присъединява към луюитска атака срещу текстилна фабрика през април 1812 г. Той е ранен, задържан и умира, след като се твърди, че е бил измъчван, за да разкрие самоличността на своите събратя людити. Последните думи на Буут се превръщат в легенда: „Можеш ли да пазиш тайна?“ - прошепва той на местния свещеник, който потвърждава, че може. Умиращият Буут отговаря: „И аз мога“. Но други негови думи заслужават нашето внимание. Новата машина, твърди той, „може да бъде най-голямата благословия за човека вместо негово проклятие, ако обществото е различно устроено“.

С други думи, дали новата технология помага на обикновените граждани зависи не само от нейното естество, но и от природата на обществото, в което тя е разработена и внедрена. Аджемоглу и Джонсън твърдят, че широкият разцвет в момента ни убягва, точно както е станало с работниците от ранната индустриална революция.

Какво е необходимо? По-добри политики, разбира се: данъци и субсидии в полза на правилния вид технология; интелигентни регулации за защита правата на работниците; антитръстови действия за разбиване на монополите; всичко това, разбира се, направено умело и с минимум бюрокрация и изкривявания. Ясното формулиране на задачата показва колко трудна ще бъде тя.

И както обясняват Аджемоглу и Джонсън, подобни политики ще имат затруднения без компенсиращи източници на политическа власт, способни да се противопоставят на монополистите и милиардерите.

При липса на такива условия людизмът прибягва до това, което един историк нарече „колективно договаряне чрез бунт“, до палежи и дори до убийства. Държавата отвръща на удара и по думите на друг историк „людизмът завършва на ешафода“. Това е било пропиляна възможност да се реформира обществото и да се достави „най-голямата благословия за човека“, както се е надявал Буут.

Ако най-новите технологии наистина са трансформиращи, ще имаме отново такава възможност. Ще се справим ли по-добре този път?


В категории: Животът


Изгониха го от "Биг брадър"
Изгониха го от "Биг брадър" 14/04/2025, Понеделник 14:20 0
Заби колега
Заби колега 14/04/2025, Понеделник 13:40 1
Флагман.БГ Зодиите, които ще страдат най-много през 2025 Зодиите, които ще страдат най-много през 2025 14/04/2025, Понеделник 13:00 0
1
Коментара по темата
1.
Х.Иванов
06.06.2023 11:21:06
0
0
Преди много години изучавахме това като движение на лудитите,но не буквичката е важна,а твърдението ,че са против прогреса.Всъщност хората са се борили за да запазят работните си места и мизерните си надници в текстилните фабрики.Без тях са били обречени на гладна смърт.В други материали съм срещал идеята,или виждането как след години машините(искуствения интелект),ще вършат цялата физическа работа,а хората ще се занимават с изкуство и спорт.Това би било идеалното общество според авторите.Има индикации,че машините биха иззели и тия дейности, и биха осъзнали ,че човека е излишен.В тоя случай новите лу(ю)дити ще е наложително да се появят .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Откриха третото издание на мащабния национален форум по образование EduBurgas Откриха третото издание на мащабния национален форум по образование EduBurgas Събитието се провежда в Конгресния център на Морска гара и е организирано от РУО-Бургас и Община Бургас Калашников и още 7 оръжия са открити при полицейска акция в сараите на „Бояна" Калашников и още 7 оръжия са открити при полицейска акция в сараите на „Бояна" Сигналите за проверката са подадени от политическа партия и водещият се за собственик на имота Данаил Папазов Извънредно! Мъж падна от антена на мобилен оператор в Бургас Извънредно! Мъж падна от антена на мобилен оператор в Бургас Няма данни за състоянието на човека, работил е по поддръжката на съоръжението, намиращо се между кварталите Рудник и Черно море Мамината рецепта за вкусни триъгълници е готова за норматив Мамината рецепта за вкусни триъгълници е готова за норматив Вкусът е истински разкош с всяка хапка Заби колега Заби колега Певицата Гери-Никол се хвана с известен инфлуенсър и модел Среден успех "Много добър 5" да освобождава от матура, предлагат учители Среден успех "Много добър 5" да освобождава от матура, предлагат учители Той трябва да е поддържан през последните 3 гимназиални класа Търсят се за работа много пенсионери – причините не са само финансови Търсят се за работа много пенсионери – причините не са само финансови В препрaбoтвaщaтa прoмишленoст, oбрaзoвaниетo и здрaвеoпaзвaнетo гладът за кадри е изключително висок Спипаха у нас пакети с кока с облика на Путин Спипаха у нас пакети с кока с облика на Путин Кокаинът е бил предназначен за българския пазар Навръх Великден – F.O. представя новия си хит „Прошка“ Навръх Великден – F.O. представя новия си хит „Прошка“ Това е от онези песни, които се пишат със скоростта, с която ги четеш, споделя рапърът Бик уби мъж в кравеферма Бик уби мъж в кравеферма Работникът е получил сериозни наранявания
Зодиите, които трябва да променят живота си през 2025 – иначе ги чака срив Зодиите, които трябва да променят живота си през 2025 – иначе ги чака срив Вижте тази прогноза  Изгониха го от "Биг брадър" Изгониха го от "Биг брадър" Имал "неподходящ език" и "неприемливо поведение" Зодиите, които ще страдат най-много през 2025 Зодиите, които ще страдат най-много през 2025 Година на предизвикателства и емоционални кризи Докато правехме секс, стъпваше върху лицето ми Докато правехме секс, стъпваше върху лицето ми Димитри Пайе ще се изправи пред правосъдието, обвинен в насилие и тормоз от гаджето си Лариса Ферари Лоши новини за мигрантите - Мерц обяви кампания за депортиране Лоши новини за мигрантите - Мерц обяви кампания за депортиране Изплашен за властта си, бъдещият канцлер пое курс към ограничаване на миграцията и кампания по депортиране 17-годишен нацист уби родителите си, за да открадне пари за атентат срещу Тръмп 17-годишен нацист уби родителите си, за да открадне пари за атентат срещу Тръмп Той е свързан с екстремистката група "Орденът на деветте ангела", чийто идол е Хитлер Почина нобелов лауреат Почина нобелов лауреат Писателят е издъхнал в перуанската столица Лима, където живееше от няколко месеца, далеч от обществения живот Спечели 15 хил. лева от "Срам" Спечели 15 хил. лева от "Срам" Получи финансиране от НФК От студентка в УНСС до кралица на Инстаграм – как Алекс промени всичко От студентка в УНСС до кралица на Инстаграм – как Алекс промени всичко Бомби 2.0: Алекс Богданска с по-голям бюст и още по-смели мечти Джип се заби в заведение Джип се заби в заведение За щастие, инцидентът се е разминал без жертви, съобщават от групата "Катастрофи и нарушения в България"
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Корупцията въобще не е това да хванем няколко корупционера Виц на деня Виц на деня - Чуk... чуk...
- Кой чука?
- Който може и на който му дадаааат!
Виц на деня Виц на деня Между лекари:
- Ще бъде ужасно, ако един певец разбере след операция,
че повече не може да пее.
- Ще бъде още по-ужасно, ако не разбере това.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Както е тръгнало след 100 години в България ще останем само аз и Лили Иванова...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори