Висока избирателна активност в Поморие и Несебър, изненадващ спад в Руен
Общинските избирателни комисии и щабовете на основните кандидати за кметове в общините Несебър, Поморие, Айтос отчитат висока избирателна активност в сравнение с предходните местни избори, въпреки забавянето, което се получи при гласуването днес. В богатата община Несебър вече са гласували близо 40 % от избирателите, по данни на щаба на ГЕРБ там. В съседната морска община Поморие също се забелязва висока избирателна активност, там към обяд бюлетина са пуснали 23,5 %, което е далеч повече от вота през 2007 година, когато процентът е бил едва 10. В Приморско по справка на ОИК за гласували 28 % от избирателите, няма фрапиращи нарушения, подадени жалби и сигнали. Въпреки екшъна, който се разигра в общината седмица преди вота за купуване на гласове в Ново Паничарево, изборният ден протича спокойно засега.
Кметицата на село Присад, което се намира в съседната община, Пенка Стоянова пък не се сдържала и мощно агитирала за досегашния си началник – Панайот Рейзи и в изборния ден, оплакаха се от щаба на БСП в южната морска община.
В Айтос до урните да гласуват за местна власт до 12,30 часа са отишли 34 % от гласоподавателите, и 32% за президент. Има подадени жалби от различни партии и коалиции за провеждана агитация, недопускане на избирател до тъмната стаичка и други. Сигналът от Синята коалиция за струпване на роми пред щаба на кандидата на БСП за кмет на общината Евгени Врабчев, на които са били раздавани ваучери за храна, е препратена към МВР. От Общинската избирателна комисия заявиха, че ще бъдат разпитвани свидетели, засечени на снимките, които са прикрепени като доказателство към жалбата. Според съмишленици на Врабчев пък мургавите айтозлии пред червения офис са застъпници, които са си получавали храната за обяд.
Изненадващо в Руен избирателната активност е ниска като се има предвид, че при предишни избори до обяд повече от половината избиратели вече са отишли до урните. Този път към 14 часа са гласували едва 26 % от гласоподавателите, каза шефът на ОИК Мустафа Халис. В Руен оживено коментират, че гласуването става бавно, тъй като повечето бюлетини и двете урни затрудняват хората.