Най-високотехнологичният център за миниинвазивна хирургия на онкологични заболявания ще е в Бургас
Вече втора поредна година отчитаме печалба над 1 млн.лева, сподели председателят на Българското научно дружество по обществено здраве
-Проф. Бозов, като председател на Българското Научно дружество по Обществено здраве (БНДОЗ), какво отчетохте пред Общото събрание?
-Общото събрание на БНДОЗ се проведе в събота, 27 май, последният ден на Шестата научна конференция на нашето дружество в град Плевен. Отчетох пред делегатите, че отново направихме една успешна конференция, след тази в Бургас миналата година. Дружеството увеличи с 28 своите членове и вече са 370. Увеличиха се двукратно и приходите. Интересът към членство в нашето дружество, което се занимава с проблемите на Общественото здраве нарасна значително. Взехме решение Медицински университет гр. Пловдив да е домакин на следващата 7-ма научна конференция на БНДОЗ догодина.
-Какви бяха основните теми на конференцията?
-Участниците представихме 117 доклада и научни съобщения. Основните направления бяха: Социална медицина и промоция на здравето, Здравни грижи, Първична здравна помощ, Хранене и диетика, Морска медицина, Психично здраве, Кинезитерапия, рехабилитация и ерготерапия, Дигитално здраве и телемедицина.
-Имаше ли някой специфичен въпрос, който предизвика повече обсъждане?
-Да и той е свързна с възстановяването на пациентите, прекарали КОВИД-19 инфекция. Това е един много сложен проблем пред общественото здраве и националната здравна система. За съжаление, по време на пандемията, политиците, които вземат решения, не използваха пълноценно нашият научен потенциал. Допуснаха се много грешки.
Акцентирах в словото си като председател на дружеството при откриването, че България е на едно от първите места в света на глава от населението по смъртни случаи от КОВИД- 19 инфекция. Как и защо се случи това? Защо починаха около 40 000 българи? Направихме ли си всичко възможно като нация и здравна система за да го предотвратим? Това са открити въпроси, на които трябва да се търси отговор. Не само заради жертвите, но и заради настоящето и бъдещето. Защото, ако пак се появи подобна опасност, ние трябва да сме подготвени.
-Какво беше Бургаското участие?
-В конференцията участваха представители на всички медицински университети в България, както и на медицинските факултети и факултетите по обществено здраве и здравни грижи на широкопрофилните университети, какъвто е нашият Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Заедно с колегите от Университета проф. д-р Владимир Гончев, проф. Евдокия Сотирова и проф. Стоянка Петкова представихме няколко доклада в областта на онкологичната помощ, виртуална и добавена реалност при обучение на студентите по медицина и здравни грижи, икономика на технологиите в здравеопазването и др.
-На каква тема беше Вашият пленарен доклад, проф. Бозов, за който разбрахме, че е предизвикал голям интерес сред участниците и сте удостоен с почетен плакет „Гост лектор“ на Медицински университет-гр. Плевен от Ректора на Университета?
-Ректорът на Университета проф. д-р Добромир Димитров, въпреки своята голяма ангажираност, удостои конференцията със своето присъствие и в своето приветствие при откриването, освен че благодари на нашето научно дружество, че избрахме град Плевен за домакин на конференцията, но също подчерта, че е важно да се дадат насоки на здравеопазването в пост-Ковид ситуацията.
Имаше 3 пленарни доклада от представители на университетите в Бургас и Варна, както и на Община Плевен. Моят бе на тема "Стратегически мениджмънт на "Комплексния онкологичен център – Бургас" в националната и регионална онкологична помощ".
-Вие сте Управител на „КОЦ-Бургас“ от 2018 г.. И той се развива изключително успешно. Как успяхте да го постигнете? Какви са основни задачи си поставихте, когато поехте управлението на това важно за град Бургас лечебно заведение?
-Стратегическият мениджмънт е вземането на стратегически решения и извършването на стратегически действия за постигане на перспективните цели на дадена организация.
Стратегическият мениджмънт изисква: определяне на бъдещата ориентация; анализиране на възможностите и заплахите; оценяване на съществуващия потенциал; установяване на стратегическите позиции; набелязване на основните приоритети; разпределяне на разполагаемите ресурси; предприемане на практически действия и др.
Представих пред форума някои от основните си цели в стратегическия мениджмънт на „КОЦ- Бургас“ ЕООД, когато през 2018 г. бях избран за Управител и по какъв начин, заедно с моя екип и колектива на „КОЦ-Бургас“ ги постигнахме, така че сега, през 2023 г. да сме едно от водещите лечебни заведения за онкологична помощ в Република България. Изпълняваме успешно няколко основни цели: подобряване на лечебно-диагностичния процес и привличане на повече пациенти, развитие на „КОЦ-Бургас“ като клинична база за обучение на лекари и специалисти по здравни грижи, профилактична и просветна дейност сред обществото, строеж на нова сграда и подобряване на материално- техническата база, повишаване на заплатите на работещите при нас, организирахме много събития за промоция на здравето, дарителски и доброволчески кампании. За целта построихме нова сграда със собствени средства и кредит, в която разположихме най-модерна апаратура за диагностика и лечение на онкологични заболявания като ПЕТ скенер, СПЕКТ скенер и брахитерапия. Инвестицията е за 9 млн. лева, но така, освен че повишаваме качеството на лечебно-диагностичния процес, но и спестяваме ходенето на бургазлии до други градове. Постоянно модернизираме и двата линейни ускорителя. На тях може да се извършва най-съвременно лъчелечение на туморите, вкл. и чрез радиохирургия. Инвестирахме и доста средства за закупуване на най-съвременна 4D апаратура за лапароскопски гинекологични и хирургични операции. Тотално обновяваме апаратурата в Отделението по анестезиология и интензивно лечение, защото съвременната реанимация е основа на хирургията. Скоро ще закупим и най-съвременната система за горна и долна ендоскопия, с което нашите гастроентеролози ще диагностицират туморните заболявания на храносмилателната система.
Преди 2 месеца и закупихме съвременни апарати от най-висок клас за отделението по патоанатомия. По този начин колегите патолози ще поставят сигурни и точни диагнози, което е от ключово значение за лечението на злокачествените заболявания. Осигуряваме и най-модерните лекарства на лекарите в Отделението по медицинска онкология за адекватно лечение чрез химио-, имуно и таргетна терапия. В тяхна помощ ще са и новите апарати,
които осигурихме за отделението по клинична лаборатория.
-Как успявате да закупите такова количество най-съвременна апаратура?
-Тя е много скъпа и за това ни помогна изпълнението на целите, които заложих преди 5 години в нашия стратегическия мениджмънт. Инвестираме в апаратура, която освен за по-добро лечение на пациентите, помага на нашите специалисти и за постигане на по-добри финансови резултати, Ние сме търговско дружество и основно зависим от приходите по клинични пътеки и амбулаторни процедури. В последните години направените инвестиции се възвръщат много добре и вече втора поредна година отчитаме печалба над 1 млн.лева.
-Вие, проф. Бозов, сте и Декан на Медицинския факултет в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Как успявате да съчетавате тези две отговорности?
-Всъщност едното помага на другото. Преди 5 години в „КОЦ-Бургас“ЕООД нямаше нито един преподавател. Сега имаме 1 професор, 2 доценти, 1 главен асистент и 5 асистенти в Университета. Преди 4 години, съвместно с Община Бургас направихме 2 курса за парамедици 2-ра степен, а след това по тяхно предложение продължихме с по-висока степен в Университета. Един колега защити дисертация и скоро му предстои хабилитация. Преди няколко седмици „КОЦ-Бургас“ получи акредитация от Министерството на здравеопазването и вече сме клинична база за обучение на студенти по медицина и здравни грижи. Със заповед на Министъра можем да обучаваме лекари по 11 медицински специалности, докато с акредитацията от преди 5 години можехме само по 2. Освен това вече сме и база за следдипломно обучение на медицински сестри по 3 специалности. Факт е, че повишаването
на квалификацията и развитието на учебно-преподавателската дейност спомагат и за по-добра лечебна дейност.
-Споменахте Община Бургас. Срещата ли подкрепа?
-Община Бургас като собственик на нашето търговско дружество подкрепя и спомага за нашето развитие. Кметът, общинските съветници и администрация стоят твърдо зад всеки наш успешен проект. Те знаят и разбират значението на публичните лечебни заведения, които осигуряваме качествено лечение на всички граждани, независимо от техните политически позиции. И затова срещаме единодушна подкрепа и съдействие. За мен като здравен мениджър това е много важно, защото аз се опитвам да позиционирам „КОЦ-Бургас“ като едно от водещите лечебни заведения за онкологична помощ на национално ниво.
-Къде е, между впрочем, мястото на „Комплексният онкологичен център – Бургас“ сред лечебните заведения в България?
-Доста напред сме. Според данни от националната здравна статистика в момента оперативно лечение се оказва в 200, а консервативна онкологична помощ в 41 публични и частни лечебни заведения за активно лечение. За 2022 г. по отношение на болните на химиотерапия с нашите 2 380 пациента и лъчетерапия (1103 пациента) ние сме на 6-то място в страната, по брой диспансеризирани болни сме на 7-ма позиция, а по брой пациенти на палиативни грижи – на 4-та. При нас се отчита и една устойчива тенденция за ежегодно увеличение на лекуваните пациенти. През миналата 2022 г. те надминаха 14 000.
-Как се развива дъщерното дружество МЦ „Вяра и Надежда“?
-Засега все още прохожда, но ние не сме заложили в нашия стратегически мениджмънт големи очаквания към него през първите 3 години. Както и Медицинският ни център, така и ние работим с условията на силно конкурентна среда, особено през последните 2 години. В град Бургас се създадоха и развиват много частни лечебни заведения. Затова ние се стремим да окажем наистина комплексна медицинска помощ на нашите пациенти. МЦ „Вяра и надежда“ спомага за тази цел. В него пациентите могат да бъдат преглеждани с направления по каса, кешово, чрез доброволни дравноосигурителни фондове. По този начин улесняваме техният достъп до нашите специалисти, а и в него преглеждат и лекари от други лечебни заведения. Освен това там работи и ЛКК комисия. Целта ми е да окажем всички услуги на едно място и нашият пациент да не губи от времето си в обикаляне на няколко лечебни заведения.
-И накрая, какво предстои?
-Предстои реализацията на един от най-важните проекти в нашия стратегически мениджмънт – строежа на новия ни Четвърти корпус. Благодаря на колектива на „Проектантска организация“ – гр. Бургас и лично на арх. Тодоров, че изготвиха един много съвременен проект на сградата, на общинските съветници, че ни прехвърлиха терена и на общинската администрация, че съдейства максимално и вече имаме разрешение за строеж. Следващата стъпка е да намерим средствата, с които да построим тази сграда. Засега срещнахме отказ от Министерство на здравеопазването с мотива, че не сме държавно лечебно заведение и трябва да търсим други пътища за финансиране. По приблизителна оценка строителството ще струва 25-30 млн. лева. Ние нямаме тези възможности и затова ще се опитаме да кандидатстваме по различни програми за финансиране. Надявам се да успеем, защото чрез този корпус ще съберем всички дейности на „КОЦ- Бургас“ на едно място, ще спестим разстоянията на нашите пациенти и специалисти, а и ще направим най-високотехнологичния център за миниинвазивна хирургия на онкологични заболявания в нашата страна. Предвиждаме да развием и нови дейности като гръдна хирургия, лицево- челюстна хирургия, да създадем Клиника по медицинска онкология с 2 отделения и да бъдем една прекрасна университетска болница.