Обмислят пускането на българи на работа в целия ЕС
На публично обсъждане в Брюксел ще бъде обсъдена възможността всички пазари на труда в рамките на Европейския съюз да бъдат отворени за гражданите на България и Румъния. До момента десет страни са наложили ограничения за присъединените през 2007 държави.
Публично обсъждане в Брюксел ще представи всички гледни точки по темата за отварянето на пазарите на труда в ЕС и ще цели отправяне на призив към десетте членки на Общността, които все още налагат рестрикции за работа върху граждани на България и Румъния.
Договорът по присъединяването ни към ЕС предвижда всички забрани за работа в рамките на Общността да паднат от 2012г., но в него е предвидена и клауза, според която останалите страни членки могат да удължат срока с две години - до 2014.
Най-твърда позиция за удължаване на ограниченията имат Холандия и Великобритания. „Нищо не е решено предварително. Има няколко месеца, през които е решаващо да представим нашите обективни теза и аргументи защо е добре тези трудови пазари да бъдат отворени и след това топката остава в ръцете на страните членки.", коментира един от организаторите на форума, Илиана Иванова, евродепутат от групата на ЕНП.
По нейните думи Германия например само в един от районите си има нужда от около 500 хиляди нови работници - квота, която не може да бъде запълнена от местното население. „Икономическите аргументи са ясни, остава политически да се преборим с някои разбирания в някои страни членки.", обяснява Иванова.
Освен Великобритания и Холандия, ограничения за работа на българи и румънци са наложени от още осем страни - Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Франция и Ирландия.