Търсят място на последния мелничен камък от Хаджипетровата мелница в Бургас
Преди старта да започне ремонтът на Етнографския музей, той бе изложен в двора на Бракаловата къща
Етнографският музей в Бургас, който преди седмица бе официално представен пред широката общественост с новата му визия, продължава да съхранява една частица от миналото на града. Макар и неизложен в активна експозиция към момента, в архивите на музея седи мелничния камък от „Огнената мелница” на сем. Хаджипетрови, съобщи за Флагман директорът на Регионалния исторически музей Милен Николов. Тепърва ще се търси място, на което той да бъде изложен.
Откриха реновирания Етнографски музей в Бургас (СНИМКИ)
Камъкът е единственият останал от няколкото такива, които са били в центъра на първата индустрия в Бургас. Той дълго време седеше край книжарницата „Хеликон”, намираща се в сградата именно на мелниците – сякаш забравен от десетилетията и поколенията. А всъщност представлява елемент от най-старото промишлено предприятие в града.
Създадени през 1872 г. Големите бургаски мелници на Иван Хаджипетров бързо успяват да се разрастнат в печеливш бизнес. Едва 12 години по-късно те стават клон на картел със седалище в Париж. Първоначално ежедневният им обем на производство е 15 тона брашно – число, което никак не е малко, но впоследствие то достига до над 120 тона за денонощие, а самите мелници се превръщат в най-големите на Балканския полуостров и износът достига до Цариград, Египет, Пирея и Егейските острови.
Де-факто мелниците просъществуват над 120 години. След 9 септември са одържавени, а през 1999 г. – няколко години след „Промените”, са приватизирани и продадени няколко пъти, докато през 2001 г. не обявяват фалит. Историята им тъжен край – машините са продадени за скрап, сградите изоставени, а производственият завет на Хаджипетрови сега се изразява само в запазения от Етнографския музей малничен камък.
Това е първото ви изречение от статията. Как да го разбираме?