Поморие очаква близо 20-процентов ръст на туристи през лято 2023
Тази година ще има промени в организацията за движение и паркиране, въвеждат "Синя зона"
Квартал „Малко солено езеро“ е вкаран в режим на кратковременно паркиране тип „синя зона“ поради факта, че там са само жилищни кооперации в етажна собственост. Но за живеещите в района отново се осигурява преференциално паркиране на месечен абонамент. Както е организирано навсякъде, така и тук – всеки, който има абонамент за синята зона, може да паркира автомобила си навсякъде, където намери свободно място в обхвата на зоната. Това обясни кметът на община Поморие Иван Алексиев на провелата се вчера среща с туристическия бранш.
Синята зона влиза в сила от 15.06.2023 г. с SMS и QR код. До дни ще бъдат поставени всички знаци. Част от улиците стават еднопосочни, именно за да се обособят повече места за автомобили. Транспортните схеми са одобрени от отговорните органи, а движението е организирано така, че с минимално заобикаляне човек да стигне до желаното място. Във връзка с актуалния въпрос за позволения двучасов престой в зоната за кратковременно паркиране кметът информира, че в района на плажа около „Роуз гардън“ е създаден и паркинг, който е безплатен за туристи. Така нареченият парцел „Капката“ също в момента временно се преустройва като буферна зона за безплатно паркиране. Двата паркинга имат капацитет за 211 автомобила.
„Помислили сме максимално да осигурим и възможност за безплатно паркиране на туристите. Целта на тези буферни паркинги е да има повече места около жилищата на местните хора, които работят до късно, прибират се уморени и е добре да имат паркомясто близо до дома, вместо да обикалят.“, добави Алексиев.
От 15 юни ще бъде затворен за движение на автомобили и градският площад „Св.св. Кирил и Методий“, за да се обезпечи нормалното протичане на мероприятията от богатата лятна културна програма.
Експертът „Туризъм“ в Община Поморие Щерион Златаров изложи данните за изминалия туристически сезон 2022, заплахите и прогнозите за лято 2023. От презентацията стана ясно, че се очаква близо 20% ръст на туристи (представените анализи може да видите по-долу). Иво Барзов – Експерт Авиационен маркетинг на Летище Бургас също представи в проценти очакванията за сезона, като обяви, че с цел увеличаване на туристопотока са открити и няколко нови линии на Ryan Air и Air Baltic.
Концесионерите на местните плажове, началникът на Районно управление Полиция – Поморие Златан Даскалов и полицейски инспектор Георги Димитров също взеха участие в дискусията. Покана бе отправена и към ВиК – Бургас, но представители на дружеството отново не бяха изпратени на срещата.
„Ще настояваме ВиК да осигури дежурни екипи и през почивните дни, тъй като не е нормално аварията да стане в петък следобед и водата да блика по улиците до понеделник сутринта. За съжаление, ние сме в постоянна битка с дружеството и Поморие често е под угрозата за тежки ВиК аварии през летните месеци.“, сподели градоначалникът.
Освен темата за старата водопроводна мрежа, беше засегнат и въпросът със сметоизвозването. Весна Балтина – заместник-кмет в община Бургас по „Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата“ представи пред бранша новата анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци, която бе изградена в партньорство между трите общини Бургас, Поморие и Несебър. С инсталацията ще се осигури допълнителен капацитет за процеса по сметосъбиране и сметопреработка, което също има значение за успешен и чист туристически сезон.
Повдигната бе и темата за поддържането и разширяването на плажната ивица. „Опитваме се да убедим държавата, че независимо, че плажовете са държавна собственост, независимо, че са дадени на концесионери, ние – Общините най-добре знаем какво трябва да се направи. Готови сме да внесем проекти за удължаване и обновяване на вълноломи и разширяване на бреговата ивица. Промените в ЗУЧК също бяха по инициатива на Община Поморие и се случиха след много усилия, разговори с народни представители и участия в комисии. Това е и причината да вярвам, че и с развитието на плажовете може да постигнем успех.“, каза още кметът.
За облагородяване на района около бунгалата в града също има готов проект, който е одобрен, с разрешение за строеж, осигурено финансиране и стартирана процедурата за избор на изпълнител. Ще бъде направен нов тротоар от страната на почивните станции и соларно осветление, съобразено със специфичните изисквания в зоната на Поморийското солено езеро. Мисли се и за разширяване на платното, така че да се обособят паркоместа и място за разминаване на автомобили в двете платна за движение. Фактът, че зоната е защитена създава пречки за извършване на строително-ремонтни дейности в района. В момента се води спор с държавата за един от терените, който би могъл да се обособи като паркинг, но до приключване на спора Алексиев апелира служителите на РУ Полиция да осигуряват по-учестен контрол в района на почивните станции, за да няма проблеми при спокойното придвижване както на пешеходци, така и на моторни превозни средства.
Интегрира се и система за глобяване на неправилно паркирани автомобили, която ще бъде свързана с Центъра за градска мобилност. Глобата ще бъде 20 лв и ще се отчита в системите на местната данъчна служба и НАП. Системата цели да осигури безопасно движение и контрол веднъж от КАТ и втори път от служителите на Община Поморие.
Разработка на многоетажен паркинг с капацитет за 620 автомобила, фотоволтаици за минизиране на разходите за електроенергия и пространство за търговски зони беше представена в хода на срещата. „Готови сме да дадем проекта на инвеститор, който да го реализира. Общината също има възможност да го изпълни чрез теглене на кредит, но смятам, че е редно възможността да бъде предоставена на бизнеса.“, допълни Алексиев.
На срещата присъстваха председателят на Общински съвет Поморие Адам Адамов, заместник-кметът по Бюджет, финанси и туризъм Янчо Илиев, заместник – кметът „Строителство, инфраструктура, транспорт и управление на проекти“ Кунчо Гайдов, директорите на общинско предприятие „Озеленяване, горско и селско стопанство“, „Чистота“ и на дирекция „Приходи, местни данъци и туризъм“, общински съветници и представители на Българска туристическа камара.
Моля, посочете курорт, или курортен град в който функционира подобна глупост!
Относно 20% увеличение на туристите, не се изхвърляйте за да мънкате след сезона!
Относно ВиК... Това е преди всичко планиране! Планирахме изграждане на цял нов квартал (Малкото солено езеро), без да планираме инфраструктурни промени касаещи водоснабдяване, канализация, електроснабдяване! Строителството продължава, планиране още няма, но има внесен за одобрение ОУП!!!
Или строителството трябва да бъде спряно докато не се Реши този проблем, или проблемите ще ни се стоварят, като цунами!
Задръстих са от засъхнала кровь по канала