Поморийското езеро – емблема на балнеолечението в България
Проект № BG16M1OP002-3.008-0001, „ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРИНОС КЪМ ПОДДЪРЖАНЕ/ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРИРОДОЗАЩИТНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ВИДОВЕ И ТИПОВЕ ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ ОТ МРЕЖАТА НАТУРА 2000, ЦЕЛЯЩИ НАМАЛЯВАНЕ НА УСТАНОВЕНИ ЗАПЛАХИ И ВЛИЯНИЯ ЗА ВИДОВЕТЕ И МЕСТООБИТАНИЯТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА МИГ ПОМОРИЕ“ е с бенефициент Община Поморие. Реализира се с финансовия принос на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие по Приоритетна ос „НАТУРА 2000 и биоразнообразие“ на Оперативна програма „Околна среда” 2014 – 2020 г.
Чрез интегрираните мерки по Дейност 1 на проекта се постига намаляване на установени заплахи и влияния за видовете и местообитанията на целевата територия, в това число и чрез консолидираните мерки, насочени към отводняване/пренасочване на повърхностния поток от дъждовни (сладки) води от соленото Поморийско езеро и осъществяване на видеоконтрол на периметъра, което е в принос към по-добрата защита на влажната зона на езерото и увеличава спектъра на информиране и защита на видовете и местообитанията на територията на изброените защитени зони.
В резултат на изпълнението на кампанията в рамките на Дейност 2 на проекта, чрез различни информационни дейности и дейности за въвличане на заинтересованите страни беше привлечено вниманието на идентифицираните целеви аудитории и се създадоха предпоставки за по-широка обществена подкрепа, целяща смекчаване на антропогенните въздействия и заплахи върху целевите видове и местообитания във всички защитени зони на територията на МИГ Поморие. Като част от медийната кампания по проекта са създадени подходящи аудио-визуални продукти, адресиращи както всяка от трите целеви аудитории, разделени по възраст (деца и юноши на възраст 7-18 г.; младежи на възраст 19-29 г. и възрастни на възраст 30+ г.), така и в релевантни вид и формат спрямо предвидените канали на разпространение – ТВ и Радио медии.
За целите и възприемане на съдържанието от малката целева аудитория е създаден кратък сюжетен клип, адресиращ и акцентираш върху засегнатите в проекта въпроси относно целевите видове и природните местообитания в защитените зони от мрежата Натура 2000 на територията на МИГ Поморие. Със съдържанието на клипа може да се запознаете тук:
За възприемането на съдържанието от по-възрастните целеви аудитории (младежи и възрастни) е създадено интервю с кметът на Община Поморие г-н Иван Алексиев, от което под формата на трейлър е създаден кратък материал, разпространяван чрез регионална ТВ медия.
С цялото съдържание на интервюто може да се запознаете тук:
В изпълнение на Дейност 2 на проекта, също така, като част от информационните дейности, на 10 и 11 май 2023 г. са проведени три срещи с различни заинтересовани страни по проекта, а именно:
– местен бизнес, включително представители на предприятия, функциониращи на територията на МИГ Поморие и опериращи в релевантни икономически сектори, сред които: Сектор „Селско, горско и рибно стопанство“, Сектор „Добивна промишленост“, Сектор „Преработваща промишленост“ и Сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“;
– гражданско общество, включително представители на НПО сектора, ангажирани с екологични проблеми;
– местни и регионални власти, включително представители на релевантни административни структури, отговарящи за идентифицираните по проекта екологични проблеми.
По време на срещите, освен засегнатите теми и въпроси съгласно предвидените програми, участниците обсъдиха и проектни идеи, които да надградят резултатите от реализиращия се проект, както и бъдещи възможности за партньорства между различните заинтересовани страни чрез прилагане на инструмента за интегрирани териториални инвестиции, актуален за програмен период 2021-2027 г. На тази основа е поставено добро начало за бъдещо обединяване на усилията и утвърждаване на по-широко сътрудничество между заинтересованите страни, като механизъм за осигуряване на принос към подобряване на екологичното състояние в региона, включително и на защитените територии на МИГ Поморие.
В рамките на Дейност 3 по проекта са осигурени специализирани услуги за изпълнение проекта, в това число: експертна помощ и мониторинг, включително изготвяне на Финален доклад „Резултати от проведени наблюдения (мониторинг) на видове и местообитания, подлежащи на мониторинг на територията на МИГ Поморие“. Проучена е ролята на антропогенното влияние върху целевите видове и местообитания във всички защитени зони на територията на МИГ Поморие, установените типове въздействия и заплахи за целевите видове, в това число:
• Обикновена блатна костенурка;
• Южен гребенест тритон и
• Червенокоремна бумка,
във връзка с установени заплахи и показателите за оценка на природозащитното състояние на ниво защитена зона на територията на МИГ Поморие, както следва:
• Пожари;
• Замърсяване;
• Общи въздействия и заплахи за видовете.
Проектът прилага интегриран подход и комплексни мерки, водещи до по-добро опазване и подобряване на природозащитно състояние на животински видове и природни местообитания в следните четири защитени зони от мрежата Натура 2000 в рамките на териториалния обхват на МИГ Поморие, в които се реализира изпълнението на предвидените в проекта дейности, както следва:
1. BG0000151 Айтоска планина;
2. BG0000574 Ахелой-Равда-Несебър;
3. BG0000133 Камчийска и Еменска планина;
4. BG0000620 Поморие.
“Този документ е създаден в рамките на проект № BG16M1OP002-3.008-0001„ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРИНОС КЪМ ПОДДЪРЖАНЕ/ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРИРОДОЗАЩИТНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ВИДОВЕ И ТИПОВЕ ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ ОТ МРЕЖАТА НАТУРА 2000, ЦЕЛЯЩИ НАМАЛЯВАНЕ НА УСТАНОВЕНИ ЗАПЛАХИ И ВЛИЯНИЯ ЗА ВИДОВЕТЕ И МЕСТООБИТАНИЯТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА МИГ ПОМОРИЕ“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. Цялата отговорност за публикацията се носи от Община Поморие и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.“