Евродепутат към Росен Желязков: Тук е пълен хаос, ротацията е пълна глупост - няма да подавате оставка
Отговорността за правителство не е на спечелилия, а на загубилите изборите, обясни във веселяшка "лекция" в българския парламент Александър Йорданов
Евродепутатът от ГЕРБ-СДС Александър Йорданов изнесе веселяшка „лекция“ в българския парламент. В петък председателят на Народното събрание Росен Желязков покани на среща в зала „Запад“ всички български евродепутати. На нея трябваше да бъдат обсъдени „най-актуалните въпроси от дневния ред на българското членство в Европейския съюз“.
В един момент думата взе 71-годишният политически ветеран Александър Йорданов, който се води представител на СДС. Той започна речта си с атака срещу „Продължаваме промяната“.
„Ние сега се намираме в парадоксалната ситуация, че сме представители на български политически партии в Европейския парламент, а всъщност нещата в България, едва ли не, стават така, че се дирижират от партии, които нямат, които не са представени в Европейския парламент. Те нямат представители. Европа не ги познава. Наричат се „Продължаваме промяната“. Ами това е популистко име! Не може партия да има такова име дори! Как така „Продължаваме промяната“, зачуди се Йорданов.
Никой не обяснил на българските граждани, че „промяната“ може и да е заден ход за държавата.
Александър Йорданов изкоментира и че когато навремето правили Конституцията, смятали, че служебни правителства ще има много рядко. Не била нормална ситуацията от последните две години държавата да се управлява почти постоянно от такъв тип правителства и без парламент.
„И затова тука е голяма отговорността в момента на политическите партии да направят редовно правителство на страната и парламентът да си влезе в зоната, просто, на работа и не да се правят някакви прогнози за три, четири или пет месеца, което е смешно“, обясни Йорданов. Припомняме, че това бе едно от преходните предложения на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за срок на действие на бъдещия кабинет.
Александър Йорданов обаче не смята, че това е редно: „В Европейския парламент такива говорения – че в България щяло да има правителство за три месеца, звучат просто като някакви недоразвити, сякаш го говорят, хора в тази страна. Правителството трябва да бъде за целия мандат, на който хората са гласували и който е описан в Конституцията и е четири години. Правителството трябва да бъде обединено около националните идеи и има една опасност, която трябва да я избегнем по някакъв начин – това е, което отвънка се вижда много ясно. У нас като че ли всички искат да са на власт и всички да са в опозиция. Не може едновременно всички да са на власт и всички да са в опозиция. Ясно трябва да се заяви кой иска да управлява страната и кой иска да бъде опозиция, защото не му позволяват програмите, идеите, възгледите... и така! Демокрацията е власт и опозиция. Тука е пълен хаос! И затова ни се чудят.“
Йорданов изрази недоволство и че у нас непрестанно се говорело, че главната отговорност за съставянето на правителство била на победителите на изборите.
„Ами не е вярно! Отговорността е на загубилите изборите да решат искат ли държавата да има правителство, или не! И да кажат – те подкрепят ли победителите, за да стане правителство, или остават опозиция. Минаха повече от два месеца – партиите не са отговорили на този въпрос! Искат ли да управляват, или искат да стоят в опозиция? Как тогава да се отнасят в Европа нормално към нас“, попита риторично Александър Йорданов.
Той се обърна и към Росен Желязков: „Г-н председател, пълна глупост беше това с ротацията на председатели на парламента. Така не се прави в Европа, не се прави в света! Не трябва такива игрички просто с парламентарната демокрация да се осъществяват. Това е просто крайно несериозно! То така се и възприема. Затова, избран сте за председател, в никакъв случай не си подавате оставката! Работите си и си работи и парламентът! Ако Ви искат оставката – аз ще Ви дам примера с мене! На мене също, когато бях председател, ми искаха оставката.“
От БСП навремето направили подписка, внесли я за разглеждане и поискали Йорданов да я вкара като първа точка в дневния ред.
„И аз седях на трибуната като Вас и казах следното: Аз такава точка в дневния ред няма да вкарам. Вие как мислите аз сам да вкарам точка в дневния ред за моята оставка?! Никога“, разказа ситуацията Александър Йорданов.
Той бе председател на 36-ото Народно събрание в периода 1992 – 1994 г.
Йорданов повдигна и въпроса за разделението на властите. Припомняме, че в четвътртък със статус във фейсбук той разкритикува кандидат-премиерката на неговата формация Мария Габриел заради искането й да бъде отстранен главният прокурор Иван Гешев.
На срещата в парламента евродепутатът от ГЕРБ-СДС не засегна темата директно, но обясни, че политиците трябва да се месят по-малко в зоната на другите власти – особено на съдебната.
„Политиците непрестанно си врат гагата, както се казва, в едни или други власти. Имаме демокрация само когато имаме разделение на властите и те наистина функционират независимо“, отсече Александър Йорданов.
Не били познати в Европейският парламент ??!
А там , вие, депутатите не четете ли вестници , не гледате ли телевизия, да се информирате какво става по света, който уж управлявате !?
Колкото до имената, които не ти харесват , то и СДС е "Съюз на демократичните ..." ,ама не е съюз , а си е партия !Значи невярно име ...!
Тази тъпотия не е ли измислиха точно ей този, който сега вместо да си наведе главата, почва да поучава другите !
А колкото до великото твърдение , че отговорността за правителство била на загубилите- ей това вече изби рибата !
А тогава спечелилите за какво ще отговарят, ако правителството се издъни?