В Несебър купуват съвест, но не могат да я управляват!
18 Октомври 2011, Вторник, 17:19 ч.
Автор: Боряна ТЕНЧЕВА Видео Добромир ДОСКАЧАРОВИлюзия е, че сме богата община, ще направя бюджета социален, казва най-успешният градоначалник в годините на ранната демокрация
Николай Трифонов е може би най-разпознаваемата фигура в обществено-политическия живот на Несебър. Завършил е висшето си образование във ВИНС-Варна, специалност „Организация на вътрешната търговия”. Бивш кмет на Несебър в периода 1999-2006 година, след което заминава на дипломатическа служба в Одеса. Първият му мандат ще се помни като най-успешния за развитието на Несебър в годините на ранната ни демокрация.
На предстоящите на 23 октомври 2011 г. местни избори Трифонов е издигнат за кандидат-кмет от Коалиция „Заедно за Община Несебър”, в която участват Зелената партия, ПД „Социалдемократи” и Земеделски народен съюз. Трифонов води и листата с кандидати за общински съветници, следван от Георги Цурев, Димитър Козаров, Маруся Дерелиева, Петър Генов и др.
- Г-н Трифонов, достатъчно разпознаваема личност сте, не само в Несебър, но и в цяла България, защото Вашето управление като кмет беше белязано с най-бурното развитие на тази община. За разлика от други аналогични кандидати за кметове в този вот, вие имате реален шанс да спечелите. Защо Ви е обаче този прецедент?
- Няма да е прецедент, защото подобна ситуация имаше и в Благоевград, където Костадин Паскалев, който беше кмет, стана министър и вицепремиер, съветник на министър-председателя, депутат. После се завърна в своята община и след два мандата изведе трети успешен като градоначалник.
Не е еднолично решението да се кандидатирам отново.
То е резултат от задълбочен анализ, проведен през май т.г. от няколко мои съмишленици – образовани, разумни и опитни хора. Стигнахме до извода, че моята кандидатура ще контрастира на ясно противопоставящите се две местни формирования, които бяха във властта до този момент. Защото голяма част от съгражданите ми не биха гласували нито за едното, нито за другото.
- Какво се е променило в политическата обстановка в Несебър през тези години, докато отсъствахте от общината?
- Ясно се очерта тенденцията партиите да не са представени в политическия живот на Несебър, което не е добре. Липсата на класически партии и подмяната им с бизнес формирования, независимо дали става дума за Несебър или не – не е добър вариант!
- Подкрепата на кои избиратели ще търсите и ще разчитате ли на носталгията към Вашето управление?
- Ще се стремим да спечелим доверието на всички хора. Те имат възможност да направят сравнение между моето управление и следващото. Това, което е направено може да се види, да се пипне и да се прецени кое е по-доброто. Естествено, когато избирателите сравняват, биха могли да решат за кого да гласуват. Ние се надяваме да ни одобрят хората, които искат да направят разумен и прагматичен избор и се надяваме, че ще го видят в нас.
- Като бивш кмет познавате хората в общината. Как живеят те според Вас?
- Всеки ден се срещам с тях.
Илюзия е, че Несебър е онзи богат град, който беше
преди 5-6 години. На мои приятели от вътрешността на страната казвам, че не бива да ни завиждат, че живеем до морето и че повечето от нас имат някаква собственост – хотел или ресторант. Не сме богати рентиери. Несебър си има своите проблеми, местните жители също са засегнати от кризата, но те са свикнали да се оправят сами, да не разчитат на обещания. Въпреки, че хората вече не вярват на предизборни речи, аз смятам, че има надежда. Като пример мога да дам една наша среща в Гюльовца. Времето беше много лошо, имаше силен вятър, дъжд и смятах, че никой няма да дойде. Но се изненадах, хората дойдоха и стана чудесен разговор. Говорихме за развитието на общината – за борсата, за изкупването на продукцията, за работната ръка, за бъдещето на младите хора и други проблеми, които ги вълнуват. Не само, че се говореше в критичен тон, но се дадоха и конкретни идеи.
- Несебър е една от общините, печално известна с явлението търговия на гласове. Как ще се справите с този проблем?
- За жалост това явление е поредната тема, с която влязохме в медиите в негативен план. Община Несебър се свързва и с други скандали – съборени етажи от къщи, конфликти за ГКПП в началото на сезона и други. Това не е добре нито за общината, нито за нас, нейните жители. По отношение на купуването на гласове аз знам, че това явление се е появило на предните местни избори, когато аз бях в чужбина. Изборната търговия е изключително опасно и тревожно явление. Тя е симптом на това, че
хората са отчаяни, не вярват в избора
и си казват – няма за кого да гласувам, но поне да взема някой лев, за да усетя нещо от вота. Но нали ви е ясно, че после тези пари трябва да бъдат върнати под различна форма. Нужно е държавата и всички ние, участниците в изборния процес, не само да заявяване по задължение според изборния кодекс, че купуването и продаването на гласове е престъпление, а и да го прилагаме. Ние категорично сме заявили, че изборна търговия при нас не може да съществува, защото е против всякаква логика. Не може да купиш съвест или пък, ако го направиш – не можеш да я управляваш.
- На какви хора ще разчитате за подкрепа в общинския съвет, разпознаваеми ли са лицата във Вашата листа?
- Хората, които са в нашата листа са изключително качествени и това не е политическа реклама. Не го твърдя, за да вдигам техния рейтинг. Това са хора, които имат солидни биографии и не са спуснати от нищото. До сега една част от общинските съветници всъщност бяха копчета за гласуване и реагираха така, както им каже лидерът или човекът, който стои зад определената бизнесформация, към която самите те принадлежат. Нашата листа не е такава. Нито един от нас не би направил нещо против съвестта или знанията си, както и против интереса на хората, които са го избрали, само защото някой зад кулисите бил казал. Защото имаме собствено достойнство и самочувствие. Сред нас има както млади хора, така и вече утвърдени личности на зряла възраст. Мога да гарантирам, че в редиците ни няма хора с купена диплома, всички са завършили интересни специалности. Аз мисля, че ако се търси промяна в модела на управление на Несебър, то това са тези хора.
- Какво бихте направили първо, ако отново седнете на кметския стол в Несебър?
- Ще работим в две направления, които са заложени в нашата програма (виж нашия видеоматериал). В първото направление сме заложили 4 приоритета, а към второто сме посочили конкретни дейности и обекти. Първата ни задача ще е създаване на условия за работа на местните жители, реализацията на младите хора. Програмата ни в тази насока е конкретна и реална. Вторият приоритет е да дадем социална насоченост на бюджета. Славим се като най-богатата община, но това е в миналото. Аз смятам, че бюджетът трябва да бъде насочен основно към три групи хора – възрастните, младите и децата и хората в неравностойно положение. Третият приоритет е свързан с привличането на инвестиции, реализирането на програма за единен туристически продукт, обхващащ Слънчев бряг, Обзор, Равда, Свети Влас, Несебър. Четвъртият приоритет е баланс между различните населени места, което означава, че
ако развиваме Несебър, трябва да развием и Оризаре,
например.
- Докато отсъствахте от политиката в Несебър бяхте ли търсен от приемниците ви за съвет, за информация и т.н.?
- Ние, българите, имаме едно прословуто качество и то е, че обезличаваме всичко постигнатото преди нас и смятаме, че всичко започва от нас. Ако някой ми беше поискал съвет – щях да го дам безкористно, защото тези седем години са все пак опит, най-малкото са опит. Само един или два пъти са ме търсили по казуса за делфинариума в Стария град.
- Как виждате бъдещето на квартал „Черно море”, който беше започнат като квартал на хората в нужда, а в момента в него се издигат палати?
- Това е обща грешка, че се съгласихме да се увеличи размера на застрояване. Освен това много от местните хора, които имаха имоти там, си ги продадоха на външни лица, които не са заинтересовани какво ще стане с този комплекс. Направиха се сгради не за да живеят в тях, а да ги продават като апартаменти. Тази идея за комплекс, който да бъде с триетажни къщи с по-големи дворове, се изроди и няма да стане. От тук нататък след като процесът е непоправим, работа на общинската администрация е да се направи инфраструктурата. Защото натискът по този въпрос ще продължава, независимо кой ще бъде кмет. Там живеят много хора и те не могат да чакат дълго някой да оправя улици, осветление, да строи детска градина, православен храм, паркинги. Те искат това да се случи сега. Така че това ще бъде една от най-тежките задачи на следващия кмет, общинска администрация и местния парламент. Има програми и механизми, за да се реши този проблем, но естествено се иска и воля и работа.
В категории:
Несебър
Приятелката на самоубилия се полицай: Димитър беше рядко съвестен човек
Бойко Борисов и Кирил Петков също с медали от Украйна
България е по-зле от Гана и Танзания по ефективност на институции
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
11
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
не грешим че си жена - жена си - "пиарката" на Трифонов си! По кражбите ще те познаем - много си плитка!!!!!
19.10.2011 22:35.
Грешиш, не съм жена. А истината боде.
Задайте си въпроса защо Трифонов, един от стотиците кандидат-кметове,беше в предаването на Люба Кулезич \и се представи много добре\.
Задайте си още въпроса :
Защо в ТВ7 - нали е проправителствена, а Трифонов не е гербер? НЕСЕБЪРЛИИ, МИСЛЕТЕ И ПРЕЦЕНЕТЕ КОЙ ЗНАЕ И МОЖЕ. НЕСЕБЪРЗАСЛУЖАВА ИСТИНСКИ КМЕТ.
Бившият кмет замина на дипломатическа работа в Одеса. Постът му бе поет от Магдалена Мандулева. На 9 май пък Димитър Янков бе смъртоносно прострелян от все още неизвестен извършител.
Законният концесионер на депото за отпадъци в гр. Несебър е "Голдън Бъг" ЕООД, постанови тричленен състав на Върховния касационен съд на 12 юли 2006 г. и на пръв поглед сложи точка на войната, бушуваща от седем години между градоначалника на Несебър - Николай Трифонов, и собствениците на фирмата концесионер - Михаил Радев (до 2002 г.) и неговата дъщеря Стела Александрова. Около месец по-късно обаче - на 7 август (понеделник) стана ясно, че кметът Трифонов е в отпуск, а задочният му "съвет" му към Радев и Александрова бил да "хвърлят решението на ВКС в коша и да забравят за сметището".
Договорът за концесията на несебърското сметище (95.856 декара) е сключен през пролетта на 1999 г. и е за срок от 15 години. По онова време кмет на града е Янаки Стоилов. Собственикът на "Голдън бъг" - Михаил Радев, е общински съветник, а фирмата концесионер е ООД със седалище гр. Несебър, ул. "Митрополитска" № 13А.
Няколко месеца по-късно - през октомври 1999 г., Николай Трифонов печели местните избори, Михаил Радев отново влиза в общинския съвет и... войната между двамата започва.
Като начало новоизбраният градоначалник извършва "проверка" на фирмата концесионер, открива няколко нарушения и иска от Бургаския окръжен съд да обяви договора за сметището за нищожен поради неспазване на законовите разпоредби. Освен това Трифонов категорично отказва да плаща на Михаил Радев, който започва да се издържа чрез извозването на строителни отпадъци и боклуците на хотелите в Несебър, "Слънчев бряг" и съседните курортни селища.
Три години по-късно - през 2002-ра, когато договорът между "Голдън бъг" и община Несебър все още не е разтурен, а кметът Николай Трифонов предприема друг ход. Въпреки че продължава да не плаща на Радев, той кани в общината ревизори от Държавната агенция за вътрешен финансов контрол (АДВФК) и им заръчва да проверят "изпълнението на концесионния договор".
Съвсем естествено резултатите от ревизията напълно удовлетворяват несебърския градоначалник. От препоръката на бирниците обаче... "мед му капе на сърцето", защото ревизорите на АДВФК категорично съветват община Несебър да преустанови плащанията по концесията и да обяви конкурс по Закона за обществените поръчки за стопанисване на сметището.
Какво се случва през следващата една година вече не е толкова интересно. По-важното е, че на 11 септември 2003 г., само месец преди местните избори през октомври, Михаил Радев мести седалището на "Голдън бъг" във Велико Търново, преобразува ООД-то в ЕООД и вписва като негов едноличен собственик и управител дъщеря си Стела Михайлова Александрова.
Явно лошото предчувствие на Михаил Радев не го подвежда, защото Николай Трифонов печели втори кметски мандат, а концесионерът, познат в Югоизточния регион като Мишо Боклука, не влиза в Общинския съвет на Несебър.
През лятото на 2005 г. Бургаският окръжен съд най-после излиза с решение по двубоя "Николай Трифонов срещу Михаил Радев", което гласи, че... концесионният договор между "Голдън бъг" и община Несебър, сключен през 1999 г., е съвършено редовен.
Въпреки че атакуват решението на Бургаския окръжен съд пред Бургаския апелативен съд, градоначалникът Трифонов и съветниците в местния "парламент" вече са измислили съвсем радикален начин за решаването на проблема с боклуците: през август 2005 г. общинарите гласуват решение за включването на Несебър в проекта "Регионално управление на отпадъците - Бургас" по програма ИСПА на Европейския съюз и малко по-късно процедурата по изграждането на новото депо за битови отпадъци на Несебър стартира.
В края на 2005 г. Бургаският апелативен съд потвърждава първоинстанционното решение, според което "Голдън бъг" е съвсем легитимен концесионер на боклуците в Несебър. Градоначалникът Николай Трифонов обаче отново обжалва и на 10 януари тази година делото "влиза" във Върховния касационен съд под № 315 по описа за 2006-а.
Точно половин година по-късно - на 19 юни, тричленен състав на ВКС обсъжда проблема за "чистотата" на концесията за боклуците на Несебър и на 12 юли официално потвърждава решенията на окръжния и на апелативния съд в Бургас, че "Голдън бъг" ЕООД е законен концесионер на несебърското сметище.
Съгласно действащото българско законодателство, решението на Върховния касационен съд е окончателно и не подлежи на по-нататъшно обжалване или протест. Освен това то е задължително не само за т. нар. обикновени граждани, но и за абсолютно всички чиновници в милата ни татковина. При това - независимо на кой "фронт" се трудят те: в законодателната, изпълнителната, съдебната или местната власт.
Явно обаче кметът на Несебър Николай Трифонов и тамошните общински съветници са замесени от друго тесто, защото до началото на август всичко продължава да си върви по старому: общината не плаща на концесионера; той се "прехранва" чрез договори с хотелиери, туроператорски и строителни фирми, а общинската фирма "БКС-Несебър" продължава да изхвърля градските боклуци на единственото сметище в общината, стопанисвано от... "Голдън бъг".
"Започвам дела срещу община Несебър и кмета Трифонов - за трите милиона лева, които ми дължат от 1999 г. насам, заедно с натрупаните лихви, за пропуснатите ползи от проваленото изграждане на новото депо и за набеждаване", заяви преди месец Михаил Радев, видимо удовлетворен от решението на Върховния касационен съд.
В началото на седмицата обаче, когато той осъзна, че дори ВКС не е в състояние да "размърда" градоначалника Трифонов, Михаил Радев... "обърна листото" откъм опаката му страна.
"Започвай да плащаш дължимите суми с лихвите. Спри всички мръсотии, които правиш под предлог, че защитаваш интересите на общината! Спри заведените срещу нас дела, спри изграждането на ново сметище при съществуване на такова в момента и престани да раздаваш земята на депото - публична общинска собственост, на частни лица", се казва в изумително по своя тон писмо до кмета Николай Трифонов, което на 7 август (понеделник) Михаил Радев заведе в деловодството на общината. Него той изпрати до Върховната касационна прокуратура и... лично разпространи из целия регион.
За разлика от сдържания оптимизъм, който концесионерът демонстрира преди месец, сега вече щетите и пропуснатите ползи от седемгодишната битката с Трифонов са изчислени на 7 млн. евро, а кметът Трифонов е обвинен, че редовно манипулира медиите и прокуратурата с твърдението, че "вътрешният одитор на общината - Дияна Терзиева, му е забранил да плаща на "Голдън Бъг".
"За всички извършени незаконни действия и щети срещу нас ще ти търся лична отговорност с всички законови средства до дупка! Очаквам възмездие до три месеца и изравняване във властта между нас, благодарение на неподкупните контролни органи и институции", се казва още в писмото на Радев до несебърския градоначалник, което завършва с подпис... "Вечно твой".
Както стана вече дума в началото, в момента кметът на Несебър Николай Трифонов е в платен годишен отпуск, а неговите чиновници по най-категоричен начин отказват да изпълнят решението на Върховния касационен съд от 12 юли. Тоест - да оправят сметките си с концесионера "Голдън бъг", забатачени от 1999 година насам.
От 2001 до 2006 петима висши магистрати са получили право на строеж като крайно нуждаещи се. Сред облажилите се
бившият кмет Николай Трифонов
бившият кмет Николай Трифонов
„бедняци” са шефката на районния съд Йорданка Майска и бившия му председател Стоян Михов, който вече работи в Бургас. И двамата са издигнали палати в Несебър. Несебърската съдийка Мария Берберова пък се сдобива с право на строеж в Св. Влас. Съдия- изпълнителката Роси Иванова също влиза в графа „нуждаещи се” и получава разрашително.
Освен магистратите, децата на местни величия и общинари, също издигат няколко етажни сгради в най- хубавите квартали
кв. "Черно море" в Несебър бъка с имоти на "бедняци"
кв. "Черно море" в Несебър бъка с имоти на "бедняци"
на Несебър. Двете дъщери на бившия кмет Николай Трифонов са сред първите късметлийки. Освен тях, двама бивши председатели на общинския съвет – Красимир Косев и Митьо Янков, също уреждат челядта си с апетитни земи за строеж. Децата на покойния Димитър Янков, убит през 2007, отново влизат в графа „безимотни“ и получават земи в Несебър. Нищо, че са наследили една камара хотели от баща си в Слънчев бряг.
Една сюрия общински съветници, по примера на шефовете си, също използват властта си, за да се подсигурят с терени.
Местни бизнесмени, близки до бившата власт, футболисти от несебърския тим, дори тамошния поп, издигат палатите си на отпусната от общината земя. skandalno.net
Криминално
Съд и прокуратура
Здравеопазване
Образование и наука
Медии
Екология
Региони
Религия
Начало / У нас / Съд и прокуратура / Обвиниха бившия кмет на Несебър
Обвиниха бившия кмет на Несебър
28.11.2008, 12:06 (обновена 28.11.2008, 12:11)
news.bg
Коментари (2)
Окръжната прокуратура в Бургас е внесла обвинителен акт срещу бившия кмет на Несебър Николай Трифонов.
Той е подведен под отговорност за длъжностно престъпление при продажбата на недвижим имот, който е публична държавна собственост.
С деянието са нанесени неимуществени вреди, както и имуществени такива в размер на 113 900 лева", пише в обвинителния акт.
Прокурорската проверка срещу Николай Трифонов бе образувана още през 2005 година.
Тя бе разпоредена от главния прокурор Борис Велчев, припомня Burgas.info.
Докато течаха проверките срещу градоначалника на Несебър обаче бе задвижена процедура по изготвянето на дипломатическия му паспорт, след което той замина за мисията ни в Одеса.