България - на дъното в Европейския съюз по заплащане на труда
Докога ще оглавяваме негативните класации на ЕС
България отново е на дъното в Европейския съюз по заплащане на труда. Докога ще оглавяваме негативните класации на Европа и ще стигнем ли румънците? Отговори на тези въпроси потърсиха гостите в „Здравей, България” - членът на УС на БСК Иван Велков, Християн Петков, оперативен директор на кариерен сайт, зам.-председателят на БТПП Красимир Дачев и Мария Стоева, специалист по човешки ресурси в компания за подбор на персонал.
Данни на Евростат показват, че в страната ни минималната работна заплата е далеч под тези в много европейски държави. У нас тя е 398 евро. За сравнение – в Гърция МРЗ е 832 евро, в Румъния – 606 евро, а на върха на класацията е Люксембург с 2387 евро.
По думите на Мария Стоева по-коректно би било да се сравняват средни работни заплати, а не минимални. Специалистът по човешки ресурси твърди, че растежът по този параметър у нас за последното тримесечие е бил най-голям от целия Европейски съюз.
Експертите са категорични, че сравняване по еднакви сектори или географски сходни населени места би било по-коректно, отколкото това на минимални работни заплати.
Питай европеидния про'с'так дето ползва моя ник.
Академик Бойко Борисов ВИ го каза още преди 10 години!
Слушаме..
I 2 miliarda za elektronnoto pravitelstvo
Ot EC cqlata troina koalicia
Лъжетееее! Има и добре платени дори и тука, тези които учат работят и се развиват, и другите 2 800 000 заминали на Запад и те са добре, иначе щеше да заминат за уРоспия путлероКадировска.
Слагайте в задния шкаф на роцофил хомънъзите, тези потомствени шизита!
Така, че в ЕС (като съюз от държави) НЯМА практика на обвързване на МРЗ с образование. Само про'с'таците гласуват ЕС да им ДАДЕ "европейска МРЗ".
В Швейцария СЪЩО НЯМА определена от ДЪРЖАВАТА минимална заплата. Предложението за въвеждане на такава е отхвърлено на референдум.
НО, точно за неквалифицираните (чистачи, сервитьори и др.) има специално уредено право за минимална заплата. Не е свързано с каквато и да е степен на образование.
Ако има договорки, и в Швейцария, както и в Белгия е уредено чрез преговори между профсъюзите и работодателите.
В Белгия ДЪРЖАВАТА НЕ определя минимална заплата в зависимост от каквито и да било фактори. Различната минимална заплата се определя чрез договаряне между профсъюзите и работодателите по сектор.
ПП. Предният ХХ е менте.
"Защо минималната заплата не бъде обвързана с образователния ценз както е в ЕС ? " - посочи 3 ЕС държави дето е така, плийз.
Тиквата преди 10 години ВИ каза, че сте про'с'ти, ама не сте го вденали още, нали?!
Стига вече некомпетентни анализи и глупости сте писали!!!