Дали Панайот Рейзи ще е кандидат за кмет не е важна за Созопол тема
Кризите ни връхлитат една след друга, успяваме да се стабилизираме след тежкото наследство, но аз си знам какво е да изтеглиш не една, а две къси клечки, казва Янакиев
Тихомир Янакиев не случи на период да управлява на пръв поглед богата и просперираща Община Созопол. Той спечели изборите през 2019 година, но влезе в Общината, когато тя бе в отчайващо финансово състояние - със скрити дългове и многомилионни кредити. Янакиев почна да "оздравява" финансите, но го връхлетя ковид кризата, която промени кардинално туристическия сектор, след това дойде войната в Украйна и отряза руския туристически пазар, а в допълнение политическата криза остави общините без бюджети и в невъзможност да изпълняват сериозни строителни програми.
Днес на Янакиев му е трудно да обясни защо през първия мандат не се изгради знаков обект, който да се превърне в емблема на управлението му. Неговият предшественик Панайот Рейзи успяваше да има по "една черешка върху тортата" на всеки четири години.Към края на управлението си, например, дори построи и откри стадион.
Все още Тихомир Янакиев избягва отговор на въпроса ще се яви ли наесен като кандидат-кмет на БСП, срещу чието ръководство в лицето на Корнелия Ниновя не пести критики, но пък си остава коректен към партията във важни за нея битки. Не е изключено да е независим и да търси широка подкрепа от партии и граждански организации. Това бе един от въпросите, които му зададе наш репортер след края на днешната сесия.
ОбС Созопол разреши на Тихомир Янакиев да продаде кметския „Мерцедес“ на Панайот Рейзи за 22 хил.лева
- Г-н Янакиев, трудно ли се работи при настоящите условия – няма държавен бюджет, нямате общински бюджет и реално не може дори да ремонтирате улица, да не говорим за нещо по-сериозно?
- Изключително трудно е. Колегите кметове също могат да го потвърдят. Проблемът не е само в липсата на бюджет, а в серията от кризи, които ни сполетяха. При нас например ги няма руските туристи, на които доскоро разчитахме. Благодаря на Общинския съвет, на всички, без да ги деля на партии и цветове, че проявяват разбиране, както и за оперативността в работата им с общинска администрация.
- Вие входирате докладна за всеки допълнителен разход и искате разрешение от ОбС. Това гнети ли Ви?
- Това, което ни беше дадено като опция от Министерството на финансите, сме го направили. Гласувахме Капиталова програма, но тя е индикативна, след като няма обща финансова рамка. Опитваме се да работим по някои от обектите, но е много сложно. Давам пример с ремонта на важната крайбрежна ул.“Виа Понтика“ – бяха отпуснати половината пари, а сега чакаме втората половина. Но нямаме гаранция, че тези пари ще ни бъдат дадени. Стоим и чакаме, а хората на Созопол се обръщат към мен всеки ден, за да питат: „Защо не я завършите? Може ли да остане пътят половина готов насред сезона?“. И тях ги разбирам, негодуват с право, но ситуацията е такава и тя не е само за нас, а за всички общини. Тази несигурност и нестабилност ни убива.
- В тази връзка чувствате ли се, че изтеглихте късата клечка, за да управлявате в тежки години – в серия от кризи?
- Чувствам, че съм изтеглил две къси клечки една след друга. Кризите, които ни съпътстваха през тези три години не са една или две. Изморих се да ги изброявам, но е факт, че пречат на работата на администрацията. Вие знаете, че три години ние бяхме в план за финансово оздравяване. И тук трябва да отбележа, че с тази задача се справихме добре. Това не е наше заключение, отчита го Министерството на финансите. Тази година, ако нямаше завишение на лихвите по банковите кредити нямаше да имаме нито един нарушен показател. Лихвите са ни скочили от 35 хил.лева на месец на 75 хил.лева. Като цяло Общината се движи в добра посока. Да, ние сме затормозени, защото хората очакват от нас да строим, да облагородяваме…
…И казват: „Кмете, нищо не правите? По времето на Рейзи се построи стадиона, оправяха се улици“
- Хората трябва да знаят, че стадионът, който се построи по времето на Панайот Рейзи го плащаме ние. Може би не помните, но беше построен със собствени средства, а не от европейски фондове. Бяха изтеглили многомилионни кредити. Само тези към „Булбанк“ и ЦКБ са 22 млн.лева. Смея да твърдя, че те са изплатили само 100 хил.лева от главницата. Всичко друго изплащаме ние. Отделно парите, които се дължаха към РИОСВ, пак ние ги платихме. Имаше и неразплатени задължения от 3,6 млн.лева към контрагенти, които отново паднаха на наш гръб. Созопол е единствената Община, която е приключила Плана за финансово оздравяване и е платила безлихвения кредит, отпуснат от държавата.
- Отново ли ще се кандидатирате като кмет на БСП или предвид напрегната политическа обстановка в страната смятате да излезете независим – подкрепен от по-широк кръг избиратели извън Вашата партия?
- Как да кажа, за да бъда разбран правилно на този етап - не ме вълнува дали ще бъда издигнат от БСП, дали няма да бъда издигнат от БСП. Вече е ясно, че ще се кандидатирам отново за втори мандат. Вълнуват ме проблемите на хората, прекалено много са и трябва да ги решаваме. Именно проблемите на хората са ми реалните опоненти. С тях се боря, към тях съм насочил силите си, а другите на този етап не ме интересуват.
- Очаква се Панайот Рейзи отново да се кандидатира за кмет. Това ще направи ли изборите в Созопол най-малкото по-интересни?
- Въобще не ме интересува кой ще се кандидатира, как, от коя политическа сила. Важното е екипът ми да си свърши работата и това да се вижда от гражданите.