Работещите бедни мизерстват, икономист от КНСБ зове за 1300 лева минимална заплата
Парите, които получават от работодателите, не стигат за издръжка
Две трети от хората, които работят на трудов договор, не могат да получават заплатата, която стига за издръжка. Парите не са достатъчни, за да платят битовите разходи, за храната и за тока. Това каза в „Здравей, България” по Нова телевизия икономистът от КНСБ Любомир Костов.
„Говоря за основни нужди – хляб, сирене, храни. Не говоря за скъпи почивки и луксозни мебели”, добави той.
„Над 14 % е средната инфлация през март. Малко намалява, но остава двуцифрена. Това е обезпокоително. След два часа ще направим пресконференция, на която ще представим нашите данни за издръжката на живота“, заяви икономистът.
Той уточни, че работещите бедни у нас са малко над 2 милиона.
„Размерът на минималната заплата е едва 45% от издръжката на живот”, изтъкна Костов.
„Ако искаме да няма работещи бедни в България, то минимална заплата трябва да е равна на средствата, нужни за издръжка. 780 лева е в момента най-ниското трудово възнаграждение за месец. Трябва да бъде малко над 1300 лева“, подчерта той.
„С 25% са поскъпнали за година основни хранителни стоки като хляба, сиренето и др. Ако за последните 12 месеца вашите доходи не са нараснали с толкова, то вие сте загубили покупателната способност и това мотивира необходимостта от възможно най-бързо да се приеме бюджет, тъй като и в частния, и в държавния сектор ръстът на заплатите изостава от този на инфлацията“, коментира икономистът.
„Заради кризите държавата сега не е добър работодател. Хората на държавна заплата загубиха над 6% от покупателната си способност, макар че доходите им леко са нараснали“, добави той.
„Не съм сигурен дали държавата ще фалира, ако нямаме правителство. Просто ще отидем на нови избори. Почти сигурен съм обаче, че ще изпаднем във фискален хаос, ще се стигне до напрежение в редица сектори, защото са недофинансирани, ако няма бюджет. Затова трябва служебният кабинет възможно най-бързо да го внесе в парламента“, подчерта Любомир Костов.
„Не знам кой е този политик, който няма да пипне данъците в момента като върже бюджета на 3% дефицит и ще направи такава адекватна политика по доходите, че хората да не му протестират под прозорците. Това няма как да се случи финансово. Данък печалба е 10%. Трябва да се вдигне на 15, тъй като средно в ЕС е 22%. Държавата трябва да е там, където беше преди три години, защото в момента отстъпва от редица сектори като образование, здравеопазване“, добави той.
„В страни като Франция и Германия данък печалба е над 30%. Ако искаме да са ни европейски заплатите, нека да са ни такава и данъците“, заяви икономистът.
След като водещата Мира Иванова го пита дали работодателите няма да протестират заради вдигането на данъчната тежест, той попита къде ще избяга бизнесът, като навсякъде около нас е по-висок данък печалба.
"Могат да си позволят по-висок данък. 47 милиарда лева им е печалбата, което е с 20 млрд. лева отгоре за две години.", изтъкна Костов.
„Няма дългова спирала в България, тъй като БВП нарасна с 26 млрд. лева, което ерозира значението на дълга като дял от брутния вътрешен продукт. Всъщност борчът намаля. 24% от БВП беше през миналата година, а в момента е 23%. Проблеми с дълга нямаме. Дори сме първенци в Европа и не виждам дългосрочен проблем пред фискалната стабилност на страната. Проблем имаме с дефицита, който е въпрос на една -две години да се регулира“, добави той.
„След като водещият Виктор Николаев попита дали все още имаме най-ниските доходи в ЕС, Костов отговори, че се отдалечаваме дори от Румъния, с която бяхме най-бедни. От 16 години България не е мръднала от дъното по всички социални индикатори“, коментира икономистът.
„Северна Македония ни изпреварва по минимална заплата, а по пенсии – не", каза още той.
То вече и работници няма,всички са бизнесмени
Какви заплати искаш да вдигаш беее? Та ние нямаме икономика и за 5лв, а искал нашия мин заплата да бъде 1300лв???
Всичко е само търговия, проституция и наркотици в тази държава.
Реших си проблема като си намерих работа в частния сектор. Сега съм много по-добре платен и много по-търсен.
Абсурд е да се вдигат данъци без да се направят реформи и да се оптимизират разходите.