ГЕРБ и ПП-ДБ обявиха общи виждания за бюджета, но не се разбраха кой и кога да го внесе
Има съгласие за индексация на пенсиите по швейцарското правило, както и за размера на учителски заплати
Екипи от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ проведоха среща и за бюджета на държавата. Това обявиха от двете формации на брифинг в Народното събрание. Те стигнали до някои общи виждания. Не е постигнато разбирателство обаче дали бюджетът следва да се приеме, ако не бъде съставено редовно правителство.
Според ПП-ДБ финансовата рамка трябва да се гласува независимо от това. Партията на Бойко Борисов обаче е на обратното мнение.
Деница Сачева от ГЕРБ обясни част от общите виждания - на първо място, имало съгласие за "балансирана, благоразумна финансова политика". Двете формации щели да поискат допълнителна информация и среща с експерти от Министерството на финансите. Така щели да могат да формулират "по-конкретно политическите решения, които ще предложим".
ГЕРБ и ПП-ДБ оставали обединени, че еврозоната остава обща цел, че трябва да има 3% бюджетен дефицит, както и "да няма разходи, които да не могат да бъдат оптимизирани и съответно да бъдат по-ефективни".
ГЕРБ обаче държат на позицията си, че проектобюджет трябва да бъде внесен от редовно правителство. Другите варианти били по-скоро аварийни, които нямало да бъдат добри за държавата.
"И сме обединени около това, че не трябва да има повишаване на данъци", заключи Сачева.
Асен Василев от "Продължаваме промяната" потвърди, че имат различие за това кога следва да се внесе проектобюджетът.
"Ние призовахме да се внесе бюджет максимално бързо поради простата причина, че и двете страни осъзнаваме, че ако се стигне до средата на юни без приет бюджет, това ще създаде значителни затруднения във финансовата система на страната. За да може да се приеме бюджет до средата на юни, той трябва да почне да се приема следващите една или две седмици, тъй като отнема поне пет парламентарни седмици, за да се приеме бюджет", каза г-н Василев.
Иначе между двете формации имало съгласие и за индексацията на пенсиите по швейцарското правило, както било записано в закона, а също и за поддържане на учителските възнаграждения на 125% от средната работна заплата за страната.
За другите сфери не били разглеждани детайли, но трябвало да се види какво е предвидил служебният кабинет.
Според Асен Василев следвало "много внимателно да се огледат капиталовите разходи", за да се прецени доколко е реалистично капиталовата програма да бъде изпълнена.
"Това са параметрите... които сме се обединили и които са заложени в двете програми - това не е изненада за никой. За да може да се приеме бюджет до средата на юни, той трябва да бъде внесен следващите две седмици... Няма техническо време според нас да го внесе който и да е друг. Така че ние ще трябва, за да не тръгнат държавните финанси в огромен стрес, да работим върху проект от служебното правителство. Точно затова ги призовахме да го внесат максимално бързо", обясни Василев.
От ГЕРБ обаче контрираха, че не са съгласни.
"Това са параметрите на бюджет, който бихме подкрепили, без значение дали е внесен от редовно правителство, или е внесен от служебното правителство. Но имаме разлика във виждането си, че най-добрият вариант за нас е редовно правителство, което да внесе бюджет, отразяващ политиките на редовното правителство. Тук с колегите имаме разминаване", отсече Томислав Дончев от партията на Бойко Борисов.
След това Асен Василев побърза да разтури брифинга, с което предотврати допълнителни въпроси.
Гледайте тук: