ДБ се пропуква за коалиция с ГЕРБ, ето няколко знака, че се готви общ кабинет
Това е единственият начин за борба с корупцията, не на думи, а на практика, зове знаково лице на "Да, България"
Бившият депутат от "Демократична България" и едно от знаковите лица в "Да, България" Калоян Янков от Велико Търново днес призова за преговори с ГЕРБ. Според него това е единственият начин "за борба с корупцията, не на думи, а на практика". Янков смята, че за да не изгори и неговата партия в тази игра ще трябва да заложи на проверени кадри, които няма да се блазнят от корупционни схеми.
Това е пореден сигнал, идващ от ДБ, който дава индикации, че може да се сформира правителство с ГЕРБ. Още преди седмица лидерът на "Да, България" Христо Иванов намекна, че може да се говори за общ кабинет, ако преди това се сформира конституционно мнозинство и приемат закони, гарантиращи контрола над главния прокурор и съдебната реформа.
В петък, два дни преди изборите, в-к "Капитал", който е изключително близък до ДБ излезе с интересна заглавна страница: "Правителство с ГЕРБ", а корицата бе римейк на онази от юли 2021, когато като астронавти бяха изобразени Христо Иванов, Мая Манолова и Тошко Йорданов.
В редакционното обръщение - "Мисия 121 - втори опит" четем следното изречение:
"През 2019 година Бойко Борисов казва: "На моите приятели от другите партии, които казват, че са център-дясно, искам да им кажа: "Нека не си затварят вратата към нас. Господ е събирач, ще дойде един ден и те ще имат нужда от нас". Ето, че този ден дойде", пише в заключение "Капитал", а анализа си за предстоящите избори се появява следната мисъл: "След като партиите на промяната трябваше да се съюзят с президента Радев, за да обезсилят управлението на ГЕРБ и Борисов, дойде време да се съюзят с ГЕРБ и Борисов, за да обезсилят управлението на Радев".
Днес бившият депутат и зам.-министър на земеделието от ПП Иван Христанов обяви, че има информация за проведени разговори между ДБ и ГЕРБ за сформиране на правителство.
Действително се оказа, че кандидат-депутати на ДБ пренаредиха листата и сега най-вече "Да, България" има силно представителство. Само тази формация е излъчила 15 депутати, а още 10 имат ДСБ и "Партията на зелените".
Шестима от ДБ влизат в парламента с преференции за сметка на кандидати от ПП
В същото време в ПП протичат интересни процеси, които дават индикации, че групата не е съвсем единна. Пръв глас наддаде бившият министър на транспорта в кабинета "Петков" Николай Събев, който призова Асен Василев и Даниел Лорер да подадат оставки, а малко преди това Бойко Борисов бе определил Лорер за "един прекрасен човек, с когото може да направим правителство". (ВИЖТЕ ТУК)
Какво се случва? Един от идеолозите на "Продължаваме промяната" зове за оставките на Лорер и Василев
Лидерите на ПП засега запазват мълчание, както и тези на ДБ и самият Бойко Борисов, който днес събра Изпълнителната комисия на заседания, но след нея бе обявено, че няма да има пресконференция, а такава ще се проведе най-рано в сряда или четвъртък.
Ето какво написа във фейсбук Калоян Янков, който е едно от популярните лица на "Да, България". Остава впечатление, че коментарът му не е самоцелен, а се опипва почвата как ще реагират симпатизантите на "Да, България" на подобна коалиция:
Не се жени за вчерашните си убеждения. Never to get married to your convictions of yesterday.
Изборите отминаха, резултатите са ясни. Честито на победителите и преборилите се, загубилите ще ближат рани и ще правят изводи.
Сега основният въпрос за нашата политическа общност е - а сега накъде? Ето моето скромно мнение:
Коалицията ПП-ДБ трябва да преговаря с ГЕРБ и при определени условия да участва в правителство.
Защо? Защото това е по-малко лошия вариант. Другите варианти са нови избори с продължаващо президентско управление и правителство с участието на БСП, ДПС и ИТН, т. е. модифициран вариант на т. нар. хартиената коалиция.
1.1. Защо президенското управление е по-лошо от правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ (или само някоя от съставките:)?
Президентът прави това, което БСП и Възраждане говорят. Президентът не говори като тези две партии, но прави това, което те биха направили.
Президентът открито не се съобразява с решения на парламента и води собствена политика, като на два пъти самоволно отложи приемането на България в еврозоната, държи се странно и неадекватно на международната сцена, изолира страната от европейските ни съюзници. Като резултат страната ни ще продължи да бъде в сивата зона на рисковите държави в Европа, на която не може да се има доверие, в които не е безопасно да се инвестира, и от която европейците трябва да се държат надалеч.
Президентът узурпира власт, благодарение на битката между основните политически сили. Той няма да се спре, а напротив добива все по-голям апетит.
И накрая, продължаването на президенското управление ще ни струва значителен електорален отлив на следващите избори. Както виждаме, той започна на тези избори и с голяма вероятност ще продължи на следващите.
1.2. Правителство на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН е по-малко вероятно, но също толкова неприемливо. Такова правителство ще се занимава с безумни идеи като джендър и президентския референдуми, увеличаваща се намеса на държавата в икономиката, носталгичен завой към Москва, и разбира се, специалността на две от партиите - мощно усвояване на обществен ресурс, чрез системна и всеобхватна корупция. Нещо което вече познаваме добре и борбата против което ни вкара в политиката. Допълнително трябва да се примирим с отлагане за неопределеното бъдеще на еврозона и Шенген, стоене настрани от НАТО и Украйна.
1.3. За това трябва да подходим предпазливо и да направим разумни усилия да сформираме коалиция с ГЕРБ, въпреки огромната опасност да бъдем повлечени в корупционната бездна. Как можем да се предпазим от оцапването ни с корупция? Ето няколко насоки:
Хората, които избираме за публични постове трябва да бъдат проверени. Знам, че е по-лесно е да се каже, отколкото да се изпълни. Не трябва да допускаме провали, а ако има такива, да имаме възможност за реакция и смяна.
Наша отговорност следва да бъдат контролните механизми на властта - МФ, МВР, МО, МВнР. Истината е, че мащабна корупция не може да има без да са приспани основните държавни контролни системи, като изброените по-горе, но също така и Сметна палата, АДФИ, ДАНС и други. Споразумението за участие във властта трябва да обхваща, освен министерските портфейли и изтеклите мандати в регулаторите, като КЗК, БНБ, КФН, ВСС и други. Ключово е на тези позиции да не бъдат поставяни “свои” хора. Видяхме, че тази практика на ГЕРБ компрометира смисъла от съществуването на тези органи.
1.4. Участието в изпълнителната власт е ЕДИНСТВЕНИЯТ начин за борба с корупцията не на думи, а на практика. В този смисъл това не противоречи на първоначалната идея за създаване на моята партия или ПП, а я осмисля. От фейсбук няма как да се спрат милиардите обществени пари, които захранват механизмите на завладяната държава. От Министерски съвет обаче има как, и то веднага.
Много хора ще кажат, че това няма как да стане, това е политически наивно, Борисов ще обещае и ще излъже (няма да му е за пръв път) или просто се опитваме да се докопаме до властта, чрез поредица от заобиколни маневри. Ще се посочат Реформаторския блок, патриотичните патерици на Борисов и т. н. Единственият начин да разберем, е като опитаме разумно и предпазливо. Сигурен съм, че ако успеем, ще се изненадаме от електоралният прилив към нашия номер на следващите избори.
Горното не изчерпва темата по възможната коалиция, но поне я отваря.
В заключение, наясно съм, че да се громи корупцията и да се стои в сектата анти-Борисов носи най-много политически дивиденти в моята политическа общност. То обаче не решава настоящите проблеми на страната, коалицията, и моята партия Да България. Сега смелост се иска да се работи с ГЕРБ.
Знам, че написаното няма да се хареса на много от моите приятели, съпартийци и коалиционни партньори. И въпреки това, мисля, че е важно да го споделя и да се опитам публично да обоснова тази непопулярна гледа точка.
Горното отразява личните ми политически възгледи, които, надявам се, ще се споделят от все повече съмишленици.
ПОЛИТИКАТА ВИНАГИ Е БИЛА НА ПИНЦИП ПАЗАРЛЪК !!!!!
по- долу, нали всички тия са на Американска хранилка
Той създаде партия върху гърба на ДСБ. Отказа протегната ръка на Радан Кънев и в резултат и двете партии не влязоха в парламента. Това позволи на ГЕРБ да се разположи удобно в цялото дясно пространство да обсеби властта във всички общини и сега вече контролира милиони хора в страната. После Христо поправи отчасти грешката си, обедини се с ДСБ и влязоха , като там пак се нахендри на лъжите на Бойко, стана му министър и отново беше излъганата камила. Сега пак ще се повтори същото. Тоя човек или е пълен глупак или непоправим наивник, но и в двата случая не става за политик и човек на когото можеш да разчиташ.
Херо Мустафа така каза и така ще бъде .
За съжаление, нищо добро няма да Радо тази връзка
I ne investirat nikade