5 прости стъпки: Лекар обяснява как бързо да се възстановите след прием на антибиотици
Според терапевта Джоана Трон, патогенните микроорганизми заемат мястото на полезните бактерии и възстановяването на тялото след терапия може да отнеме много дълго време
Лекарите смятат, че дори ако сте приемали пробиотици по време на антибиотично лечение, това може да не е достатъчно.
Приемане на антибиотици – последствия
Антибиотиците са група лекарства, които помагат да се убият бактериите. При тяхното използване се унищожават опасни, патогенни бактерии. Наред с тях обаче има и такива, които са полезни за нашето здраве. Дори ако терапията не продължи дълго, броят и съставът на микроорганизмите, обитаващи храносмилателния тракт, се променят.
Според терапевта Джоана Трон, патогенните микроорганизми заемат мястото на полезните бактерии и възстановяването на тялото след терапия може да отнеме много дълго време: седмици, месеци или дори години. Ето защо, докато приемате антибиотици, лекарите съветват допълнително да пиете пробиотици и след това не забравяйте да се погрижите за възстановяването на чревната микрофлора.
Последиците от приема на антибиотици са доста сериозни: от лошо храносмилане, усвояване до развитие на диария, запек и опасни чревни инфекции. В този смисъл е много важно да се възстанови полезната микрофлора след приема на антибиотици. Времето, необходимо антибиотика да бъде елиминиран от тялото, зависи от това къде е концентриран и каква химична структура има.
Ето 5 прости стъпки, които ще ви помогнат бързо да се възстановите от антибиотиците.
Пребиотици
Те са основна храна за полезните бактерии, живеещи в червата ни. Те не съдържат никакви микроорганизми, а само вещества, които спомагат за стимулиране на тяхната работа и растеж.
Джоана Трон препоръчва след прием на антибиотици задължително да добавите към диетата си банани, череши и други горски плодове, цикория, зеленолистни растения, зеле, аспержи, лук и артишок. Те са най-добрият естествен източник на пребиотици.
Пробиотици
Пробиотиците трябва да продължат след антибиотична терапия. Терапевтът посочва, че могат да се използват както лекарства, повечето от които са добавки, така и естествени пробиотици. Специалните лекарства помагат за преодоляване на слабостта след антибиотици, а също така имат положителен ефект върху храносмилателния тракт, предотвратяват развитието на диария и запек, които често се появяват след приема на лекарството.
Също така, след края на терапията, можете да добавите към вашата диета някои храни, които са естествени пробиотици. По-специално - кефир.
Физическа дейност
Въпреки че човек често се чувства слаб след антибиотици, не бива да се отказва от движението. Добре е всеки ден да се разхождате спокойно на чист въздух. Чревните бактерии „харесват“, когато се движим, така че правилното количество упражнения е много важно. Ако увеличите физическата активност, можете да увеличите броя на полезните бактерии.
Лека диета
Често след прием на антибиотици пациентите изпитват нарушение на апетита: храната има неприятен вкус, желанието да се яде нещо изчезва и стомахът може да "боли" след обичайната вечеря. Ето защо, за да се възстановите бързо след антибиотиците, е важна леката диета.
Тялото, унищожено от антибиотиците, на първо място се нуждае от витамини А и С, група В. Обърнете специално внимание на храните, съдържащи голямо количество ненаситени мастни киселини (сьомга, ядки, пъстърва, авокадо, бадемово и фъстъчено масло, сардини, фъстъци и зехтин. Те ще помогнат за укрепване на имунната система.
Отказ от захарта
Захарта има вредно въздействие върху организма. И чрез употребата на антибиотици може да се развие млечница, чието развитие се улеснява от диета с високо съдържание на захар. Затова не трябва да борите стреса от приема на лекарството с бисквити или шоколад. По-добре е да се откажете от тези продукти за известно време, за да възстановите по-бързо нормалната микрофлора.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg