Пука ли се имотният балон? Сделките с имоти в Бургас намялаха драстично за тримесечие
21,4 % по-малко сделки са реалзирирани за първото тримесечие на годината
Ръстът на цените на жилищата в България почти е спрял в края на миналата година, а в София цените дори намаляват за първи път от второто тримесечие на 2021 г. На национално ниво те са нараснали през четвъртото тримесечие на м. г. само с 0,4% спрямо предходните три месеца, най-слабото покачване от второто тримесечие на 2021 г., сочат данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в петък.
На годишна база цените на жилищата все още растат двуцифрено, но темпът на покачване се забавя спрямо достигнатите 14-годишни върхове през второто и третото тримесечие. В края на годината отчетеното поскъпване е с 13,4%, което е под нивото от 15,6 на сто през третото тримесечие и с 14,6 на сто през второто тримесечие.
Разбивката за шестте най-големи града у нас обаче показва по-разнородна картина – в столицата цените намаляват на тримесечна база и забавят годишния си растеж, а в Пловдив остават почти непроменени спрямо третото тримесечие и също забавят ръста си на годишна база.
Във Варна цените на жилищата растат почти три пъти по-бавно спрямо третото тримесечие и отчитат идентично покачване на годишна база като през предходните три месеца, а в Бургас ускоряват ръста си както на тримесечна, така и на годишна база, също както и в Стара Загора. В Русе цените на жилищата се връщат към растеж през четвъртото спрямо третото тримесечие, но забавят покачването си за година, пише investor.bg.
София е единственият голям град у нас, в който цените на жилищата отбелязват спад на тримесечна база с 2,5%, главно заради поевтиняването на новите жилища с 5,3 на сто. При сравнение със същия период на миналата година цените в столицата все още растат с 14 на сто, но темпът на покачването им се забавя значително спрямо ръста от 18,6% през третото тримесечие и 17,3% през второто.
В Пловдив цените на жилищата на практика са спрели ръста си с минимално покачване от 0,2% спрямо третото тримесечие. Годишното увеличение на цените в града също се забавя до 9% спрямо 12,1 на сто през предходното тримесечие. Сходна е картината във Варна, където жилищата са поскъпнали с 2,1% за едно тримесечие, но тенденцията е за успокояване на цените след тримесечния ръст със 7 на сто през третото тримесечие. На годишна база морската столица отчита идентично повишение на жилищните цени като между юли и септември – с 12,8%.
Това е в контраст с другия голям морски град – Бургас, където цените са ускорили покачването си в края на миналата година благодарение на продължаващото поскъпване на старите жилища. На тримесечна база жилищата в града са поскъпнали с 4,7% при 1,4 на сто тримесечие по-рано, а спрямо същия период на миналата година отчитат покачване с 14,5% при 12,3 на сто тримесечие по-рано.
В Русе цените на жилищата са се върнали към тримесечен растеж с 1,8% след спада със 7,6 на сто предходното тримесечие, също заради повишаването на цените на старите жилища, докато новото строителство в крайдунавския град поевтинява за второ поредно тримесечие. На годишна база жилищата в Русе поскъпват по-бавно в сравнение с третото тримесечие (11,2%), ограничени от чувствителното забавяне на ръста на цените на новото строителство.
Обратна е тенденцията в Стара Загора, където новите жилища са поскъпнали рязко в края на миналата година, както на тримесечна, така и на годишна база, тласкайки нагоре и общият индекс на жилищните цени в града. Само за едно тримесечие цените на новите жилища са нараснали с 9,5% при значително по-умерен ръст или дори спадове през предходните тримесечия.
Така общо цените на жилищата в Стара Загора са нараснали с 6,2 на сто на тримесечна база. При сравнение с четвъртото тримесечие на 2021 г. новото строителство в града е поскъпнало с цели 20,9%, с което общият индекс е нараснал с 15,3% на годишна база при 11,1 на сто през предходното тримесечие.
Тенденцията за успокояване на цените в повечето големи градове у нас е в унисон с предпазливостта на купувачите на фона на очакваното повишаване на лихвите по ипотечните кредити и несигурността за икономиката. Резкият ръст на цените на жилищата през второто и третото тримесечие на 2022 г., когато той последователно достигна 14-годишен връх на годишна база, вероятно също се е превърнал в спирачка за потенциални купувачи.
Данни на Агенцията по вписванията показаха спад на сделките с имоти в повечето големи градове у нас през третото и четвъртото тримесечие на миналата година. Тенденцията намира потвърждение и в данните на НСИ, който от известно време публикува показатели за продажбите на жилища според броя и стойността на продажбите на национално и регионално ниво.
На национално ниво продажбите от гледна точка на броя им са намалели с 23,5% на годишна база в края на миналата година главно заради спадналия интерес към старото строителство. В София продажбите отчитат спад от 20,1% на годишна база, а в Пловдив той достига 26,1 на сто. В останалите четири най-големи града у нас продажбите на жилища също са поели рязко надолу през четвъртото тримесечие – Варна (-19,9%), Бургас (-21,4%), Русе (-33,6%) и Стара Загора (-40,9%).
Данните на НСИ се отнасят за новопостроени и съществуващи жилища, закупени от домакинствата и не включват продажби в курортните комплекси.
ача скъсан ,аре бегай нема сми
Относно печатането как точно Фед печати пари? Фед изтегли до сега 700 милиарда под формата на qt. и продължава и най вероятно ще увеличи темпа. Трябва да разберете че никога повече няма да има qe от такъв мащаб освен ако астероид не удари земята.
Сега по ясно ли е за теб?
'' Апартаментите в Бургас спряха да поскъпват драматично, ръстът е едва 5 % и се дължи преди всичко на много стари обяви, които ЗАЛИВАТ пазара"
'' 21.4 процента по малко са реализираните сделки за първото тримесечие на годината ''
Обаче твоите сделки вървят с пълна пара, хахахаха
Що се отнася за лихвите ти искренно ме разсмя , имаш имоти и над 200 000Е в банка и чакаш да скочи лихвата за да вземеш 20 лв отгоре ,изумен съм е Това вече не е смешно ,трагично е!
И като брокер мога да ти кажа ,че няма непродаден имот ,отвори сайтовете и се запознай преди да се изказваш некомпетентно.
А панелката след ремонт 800 месечно, казах център , защо да я продавам след като прави по 4900 Е на година?
Не бих се изненадала ако данъците се увеличат обаче, дори драстично. В крайна сметка, целта е цялото население на света да бъде докарано до просешка тояга и до улицата. В този смисъл, страни като България, с голям процент изплатени собствени жилища, независимо че повече от половината са коптори, са трън в очите на съсипващите живота ни.
Всъщност и в чужбина, в САЩ например (нямам информация за Европа), има еквивалент на прането на пари в България. Там цените се надуха умишлено и изкуствено защото много фирми изкупиха огромно количество еднофамилни къщи, предлагайки дори повече, че и много повече, от исканата цена. Цялото човечество, къде от глупост, къде от алчност, само спомага за заробването си по много начини. Зад всички тези фирми стоят BlackRock и Vanguard, които са видимите собственици на света. Стоящите зад тях са вече предмет на друга тема...
Как може да падне цена на нещо което се търси, а няма предлагане?
пример: До морскат градина и старата част на центъра ако ще се строи то всичко е продадено на зелено. Вижте цените в комплексите и предлагането и си отговорете къде ще има спад на цените, балон и какво ли още не и тогава коментирайте "капацитетите" какво се случва по света!
Само, че като всяка стока, и тая струва точно и само толкова, колкото се намери някой да даде.
И войната ще свърши, и украинците ще си тръгнат, пък пази боже да падне една бомба в тоя обезлюден град - ще струват колкото в Кърджали, Ямбол, Сливен и Шумен.
За икономика са нужни хора, потребяващи, инвестиращи, предприемащи.
По същият начин се гледа и на купища хотели, за които на никой не му пука дали работят на загуба или не.
Съвсем отделно от това , ПРАЗНИТЕ апартаменти които се дават под наем станаха чудовищно много ! Наематели НЯМА , цените на наемите падат И ПАК НЯМА !
Накрая какво излиза ? Трябва да броите луди пари за да купите имот , след което да го дадете за жълти стотинки под наем , ако изобщо имате щастието да си намерите наемател . Тоест - с наеми имота Ви НЯМА ДА СЕ ИЗПЛАТИ практически никога ! Или поне НЕ във Вашия живот !
Тоест : Вие ще го платите , нооооо ... ДРУГИТЕ ще го ползват !
или в Бургас.... Ли
"цените са ускорили покачването си в края на миналата година благодарение на продължаващото поскъпване на старите жилища"
Самият факт, че едно жилище се изплаща с наем за около 40 години говори сам за себе си какви "инвестиции" са недвижимите имоти в момента.
При първият по-осезаем спад на цените на имотите, масово "инвеститорите" ще се опитат да продадат, за да избегнат по-голяма загуба. А когато лавинообразно почне процеса, спасение вече няма.
Никога не съм съжалявал ,че инвестирах в недвижими имоти
Наема е най чистаса печалба ЗАПОМНИ ГО
П.п. всяко правило си има изключение говоря за мързеливите
П.п ама кой да ходи да хвърля салфетки в кръчмите .за тва ще плащате наеми лешпери
Е откъде да се йупуват жилижа по 100хил евра на тапа и още 20000евра за обзавеждане.
За къщите в Ветрен Банево и онова просто село Маринка да не говорим...
Ще стане няма продажби на пазара но ми трябват пари = аиде 10% надолу = пак няма продажба - айде още 10% и така покато се продаде.
Ако няма зор за продажба чакаш и го ползваш - след спада пак ще има пик след 10 години може би.