50 координатори от цялата страна празнуват 16-ия рожден ден на „Искам бебе“ в Кюстендил
Д-р Милен Врабевски, Милен Митев и Розмари Де Мео гостуват на годишната среща на фондацията. Вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Лазар Лазаров, Йорданка Фандъкова и Мартин Узунов с поздравителни адреси
Навръх Благовещение Кюстендил се превърна в столица на вярата, силата, живота, подкрепата и детската глъч. „Искам бебе“ провежда в града своята традиционна годишна среща, която този път бележи 16-тия рожден ден на фондацията. Нейните координатори от цялата страна, съмишленици, лекари, партньори се събират заедно на живо за първи път от пет години насам.
Събитието стартира в петък с приветствие на Петър Паунов, кмет на Община Кюстендил. „ Фондация Искам бебе“ е дълго мечтан партньор за нас. Всеки, който потръпва при звука на детски смях и песничка, знае защо. Благодаря, че избрахте Кюстендил за това така специално събитие. За нас е чест и гордост“, приветства ги градоначалникът.
„Изключително ми е драго и развълнувано да съм тук. Нашата мисия, вече толкова години, в помощ на семействата с репродуктивни проблеми има своето изражение в реални резултати, с които трябва да се гордеем и да ни мотивират да продължаваме в същия дух“, емоционално поздрави участниците в семинара д-р Мария Георгиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
Специален гост на годишната среща на „Искам бебе“ в Кюстендил е и Милен Митев, генерален директор на БНР. Той е истински впечатлен от организацията и мащабите на мероприятието и активността на мрежата на фондацията. Той сподели, че много често не си даваме сметка какви богатства имаме в собствения си двор, визирайки кампанията на фондацията и Община Кюстендил „ ПриРода за живот“. Митев поздравявам домакините и организаторите и увери, че от страна на БНР, като обществена медия, такива каузи винаги могат да разчитат на подкрепа и внимание. „ В наше лице имате съмишленик, поддръжник и приятел“, увери директорът на националната медия.
Присъстващите се запознаха детайлно с възможностите на балнеологията, климатолечението, калолечението и плодолечението за профилактика и помощ на репродуктивното здраве. „Срамота, само няколко човека от всички наши координатори знаеха за това богатство. Ентусиазмът по кампанията „ ПриРода за живот“ и връщането ни към корените ни и лековете на природата в мечтата за дете е огромен. Още повече сега, когато всички ние виждаме и се докосваме до всички тези богатства тук, в Кюстендил. Уверени сме в смисъла на каузата си и най-хубавото е, че може да се вдъхновим за нейното популяризиране на живо, за да обединим креативността си и енергията си“, разказа Радина Велчева, основател на фондацията.
Мария Янева, председател на „Искам бебе“, допълни: „Да дадем възможност на природата да ни помогне, да не бързаме да прибягваме до крайните етапи на асистираната репродукция! Още от детството ми, моите спомени са свързани с това, че когато някой страдаше от безплодие, уповаваше се на кюстендилската минерална вода и чудесата се случваха. Щастлива съм, защото това събитие беше наша мечта от много години. Всички ние, през всички тези години, години работим доброволен труд. Нашите заплати са бебешката глъч и усмивките на родителите, чакали дълги години своите рожби“.
Д-р Маргарита Исталиянова, специалист по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина, не пропусна да се похвали, че от 2013-та година в Кюстендил има общински фонд инвитро, вдъхновен от кмета Петър Паунов, и благодарение на тези средства в общината има една класна стая бебета повече. 35 са децата проплакали за 10 години чрез финансирането по тази програма. Сто пъти по толкова пък, над 3500, са бебетата в цяла България, които са на бял свят с помощта на кампаниите и средствата, осигурени от „ Искам бебе“ от създаването на фондацията до днес.
Д-р Исталиянова разказа на координаторите защо и как точно се случват чудесата в Кюстендил за двойките с репродуктивни проблеми. „На първо място е минералната вода, която е с уникален състав. Кюстендилската минерална вода подпомага овулацията и отделянето на качествени яйцеклетки, при мъжете се подобрява подвижността на сперматозоидите, лекуват се простатити. Много се радвам, че отново поставяме развитието на балнеологията в Кюстендил в дневния ред за развитието на Общината, но и в помощ на пациентите с репродуктивни проблеми от цялата страна.“, допълни тя. Лекарката не пропусна да отбележи и тревожната тенденция, че яйчниковият резерв при жените в България вече се изразходва все по-рано. В този дух тя поздрави „Искам бебе“ за инициативата ежегодното профилактичното изследване на яйчниковия резерв на нераждалите жени на възраст 18г.-35г. в страната да се поема от Здравната каса.
„Както пролетта на Кюстендил е магична и известна в цяла България, нека и мечтата за дете се сбъдва тук и разцъфтяват най-съкровените мечти“, завърши тя.
Д-р Татяна Ангелова, д.м., физикална и рехабилитационна медицина, председател на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, член на борда на Европейската СПА асоциация, експерт към Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, също бе сред лекторите на годишната среща на фондацията. Тя наблегна на това, че Кюстендил има специфичен климат, специфична вода, специфична природа, които от древни времена са богатство, лек и помощник в здравето на хората. Д-р Ангелова призова на първо да намалим стреса по пътя ни към мечтаното бебе. „Само с отделянето на семейството от домашната и работна среда, нивата на стрес се понижават. Кинезитерапията, разходките в Хисарлъка, са следващ етап. Движението е много важно и изключително ползотворно. Защо балнеолечението е толкова полезно? Благодарение на него се подобрява кръвоснабдяването, както на опорно- двигателния апарат, така и на вътрешните системи. Електролечението също е част от цялостната терапия“, продължи с лекцията си тя.
Представители на трите православни храма в Кюстендил отслужиха тържествен молебен за здраве, плодородие и благополучие в ранните зори на Благовещение. Архиерейски наместник отец Исак от Кюстендилската духовна околия, свещения Светослав Григоров- предстоятел на храм „ Успение Богородично“ и свещеник Тодор Точев от храм „ Свети Мина“ поздравиха с прочувствени слова присъстващите като говориха за силата на вярата, любовта и подкрепата. На молебена присъстваха Петър Паунов- кмет на Община Кюстендил и Милен Митев- генерален директор на БНР.
Особено вълнуваща бе срещата на участниците в семинара с писателката Розмари де Мео. Една от най-известните и продавани български автори не скри възхищението си: „ Вие имате невероятна сила и около вас е неописуемо силно и вълнуващо. Чест и радост е за мен да сме заедно“. Тя разказа, че на нейните обреди има много жени, които мечтаят да заченат. „ За мен са голямо постижение както техните деца по кръв, така тези по дар. Осиновяването е една от моите големи теми и болки. И още повече- това, че много мъже в България не го приемат и не го разбират. И ние трябва да говорим, да говорим, да говорим, да ги срещаме с примери и истории, за да усетят, да повярват, да осъзнаят, че тяхното дете ги чака. Да си родител не по кръв, а по дар, е велико. Това е и темата на втората ми книга“, продължи тя. Де Мео сподели, че „ Зарана“ е нейната голяма надежда, че България ще я бъде заради децата ни, както и че трябва да се замислим върху голямата тема за донорството. „ На Благовещение започва прераждането на земята. Това е истинският майчин ден и си мечтая да се събудим за това знание“, разкри авторката.
Годишната среща на „Искам бебе“ продължава с дългоочаквана среща с д-р Милен Врабевски, един от основните дарители на фондацията, учредител и председател на фондация „ Българска памет“.