Учени от България, Турция и Хърватия са в Бургас, за да покажат нов, интересен път за синия растеж и екологията
Чрез подсилване на контактите на академично ниво да се стимулират тези с бизнеса, както и връзките между гражданите на България и Турция, за да се подпомогне икономическото развитие на двете държави
Ректорът на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" проф. д-р Магдалена Миткова откри много важна международна конференция на тема „Предизвикателства, възможности и иновативни подходи за здравословна околна среда в трансграничните региони“.
„Проектът се изпълнява 2 години с изключителен успех от българска и турска страна. Имаме оборудвани лаборатории и университетът върви стремително към успешното приключване на този проект. Докладите в двудневната конференция биха посочили интересен път за развитие в областта на синия растеж и екологията. Днес е Денят на водата, който е изпълнен с много положителна енергия. Добре дошли в Бургас“, каза проф. д-р Магдалена Миткова, с което постави началото на форума.
Приветствие към присъстващите отправиха още Милен Обретенов, директор на Отдел "Програми ИНТЕРРЕГ ИПП Трансгранично сътрудничество" в регионалното министерство, както и доц. д-р Емре Атълджан от Тракийския университет в Одрин. Сред официалните лица на събитието бяха председателят на Общинския съвет в Бургас проф. Севдалина Турманова, която е част от научния колектив на бургаската Алма Матер, бившият заместник-министър на околната среда и водите и бивш заместник-кмет на Бургас с ресор екология Атанаска Николова, представители на академичните среди у нас и в Турция, студенти и ученици.
Събитието, на което Бургас е домакин, е в рамките на проект „Трансгранични региони си сътрудничат за син растеж“, като партньор от българска страна е Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Участие в двудневния форум в Експоцентър "Флора" вземат учени от университети и институции от цяла България, Турция и Хърватия.
В първия панел лектори са Ивелина Василева, която е член на борда на Мисията към ЕК за опазване на океана, моретата и водите и Зорница Русинова, която е председател на Икономическия и социален съвет на България.
„Бургас е много важен град и всички инициативи на местно ниво, свързани със здравословна околна среда, са ключови. От стратегическа гледна точка се гледа към нашия град и политиките, които се развиват в тази посока“, каза пред Флагман.бг доц. д-р Светлана Желева, която е заместник-ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и ръководител на проекта. Той стартира през октомври 2020 г. като инициатива на местни власти и държавни структури. Това е първият стратегически проект по Ос 1 на Програмата за трансгранично сътрудничество „България – Турция – 2014 – 2020 г.“
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е бенефициент от българска страна, а най-важен партньор в Турция е Тракийският университет в Одрин, заедно с нашата ПГХТ "Акад. Н. Д. Зелинский" и аналогична гимназия от Одрин. Бюджетът надхвърля 3,342 млн. евро.
„Проектът е изключително важен, защото основната му цел е създаване на изследователски центрове за син растеж, като обединяване на научна инфраструктура за всички проблеми, свързани с опазването на околната среда. Идеята е в Одрин и в Бургас да бъдат открити два центъра, като ще си сътрудничим с предизвикателствата, възможностите и иновативните подходи за опазването на околната среда и най-вече за здравословна околна среда. Огледално са разработени методики по проекта и от двете страни за мониторинг на всички компоненти на околната среда, а експерти от двете държави си сътрудничат“, разясни доц. д-р Светлана Желева.
Ивелина Василева, която е член на борда на Мисията към ЕК за опазване на океана, моретата и водите, допълни, че за Бургас е проектът е важен, защото по този начин могат да бъдат реализирани политики с трансграничен характер. „Когато говорим за околната среда или водите, няма как да бъдат ограничавани в рамките на държавните граници. Важно е да се развива взаимодействието на регионално и международно ниво“, каза пред Флагман.бг Ивелина Василева, която е бивш министър на околната среда и водите и признат в световен мащаб експерт по екология.
Тя също поздрави присъстващите с днешния Световен ден на водата. По този повод нейният доклад е посветен на мисията за опазване на океана, моретата и водите към ЕС. Това е инициатива към Програма „Хоризонт“ на ЕС, която насърчава изследванията и иновациите, свързани с възстановяването на водните екосистеми и опазването на морската среда и на водите.
„Изключително значима инициатива, подкрепена със сериозно финансиране и насочена към мобилизиране на гражданското участие и на всички институции, на бизнеса, на НПО и академичните структури за това да бъдат постигнати целите, свързани с подобряване на морските и сладководните екосистеми, елиминирането на процеса на загуба на биоразнообразието, подкрепа за справянето със замърсяванията, да бъдат защитени повече зони и да се развива синята икономика, която е ключова за развитието на Бургас и региона. Бургас е лидер в това отношение и Общината и всички заинтересовани страни работят активно, за да се развиват секторите от синята икономика – пристанищната дейност, рибарството и аквакултурите и туризма в региона, съпътстващите дейности и културно-историческото наследство, което е стимул за това повече хора да посещават местата. Не на последно място и опазването на защитените зони и територии в района“, каза Ивелина Василева.
Тя призова всички страни да се включат активно към Хартата, която е насочена към подкрепа на усилията за опазване на морето и сладководните басейни.
„С реализирането на този проект можем да допринесем с много, защото нашите учени и академичната общност в частност от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, който е водещ партньор по проекта, са насочили усилията си към изследвания, свързани с опазването на морето и околната среда. Колегите от турска страна в Одрин също развиват дейност в тази посока, имат и традиции. Изключително ценен е обменът на опит и знания и на проектни идеи, които могат да бъдат реализирани и на турска, и на българска територия, а защо не и от по-голям брой държави.
Това е изключително ценно като опит и като поставяне на началото на едно партньорство в годините и чрез подсилване на контактите на академично ниво да се стимулират бизнес контактите и връзките между гражданите на двете държави, за да може това да подпомогне икономическото развитие“, каза още Ивелина Василева.