Държавата е „майка“ за 85 деца и младежи в Бургаска област
Това сочи статистика на социалното министерство към 31 декември 2022 г.
3553 е общият брой на местата в България за настаняване на деца и младежи в т. нар. домове, кризисни центрове и преходни жилища. Това сочи справка на социалното министерство към 31 декември 2022 г., позоваваща се на данни от Агенцията за социално подпомагане.
Оставените за отглеждане от държавата са разпределени в четири вида институции - кризисни центрове за деца, центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) за деца и младежи без увреждания, центрове за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания и преходни жилища за деца.
В страната функционират общо 295 такива структури, се вижда от писмо на служебния вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров до депутата от последното Народно събрание Христо Петров (Ицо Хазарта) след зададен въпрос по реда на парламентарния контрол. Има приложена статистика за цялата страна. Тя касае броя „деца в ученическа възраст, настанени в социални услуги“.
В област Бургас броят на структурите е 18, като те са разпределени в пет общини – Бургас, Средец, Поморие, Карнобат и Созопол. Общият им капацитет е за 212 деца и младежи, като настанените към края на 2022 г. са 85 (т.е. 40% от капацитета).
Кризисни центрове за деца има в общините Бургас и Средец. Капацитетът им е, съответно, за 8 и 10 души. В тях е настанено само едно дете – то е в Средец.
Осем са ЦНСТ за деца без увреждания в областта. Те са в Бургас, Средец и Поморие. Капацитетът им е за 82 деца, настанени са 60 (73% от капацитета).
Осем са ЦНСТ за деца и младежи с увреждания в региона. Те са в Бургас, Карнобат, Поморие и Созопол. Капацитетът им е за 112 души. Настанени в тях са 24 деца и/или младежи (над 21% от капацитета).
Преходни жилища в област Бургас няма.