Над 100 000 българи страдат от труднозарастващи рани
На 23 и 30 март в медицински център „Света София“ ще се извършат безплатни хирургични консултации и манипулации за заболяването
Имате рана, която не оздравява вече четири седмици? Вие сте един от 100 000 българи, които страдат от труднозарастващи рани.
Труднозарастващите рани са състояние, което изисква адекватно и навременно лечение с цел възпрепятстване на развитието на инфекции, които биха могли да доведат до сериозни последствия за здравето. Те най-често са резултат от друго заболяване- диабет, венозна и артериална недостатъчност, лошо кръвоснабдяване на долните крайници, заболявания, които приковават болните на легло и ограничават движението им, инфекции. За труднозарастваща е счита всяка рана, която не се е затворила четири седмици след проявата ѝ.
„Труднозарастващите рани са различни по произход и като етап на развитие, така че всеки отделен случай трябва да се оценява индивидуално. Лечението включва медикаментозно подобряване на кръвооросяването, хирургична манипулация за отстраняване на некротиралата тъкан и последващо антибиотично лечение. “ обяснява хирургът д-р Иван Иванов от Клиниката по хирургия на университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Той е обявил две дати, на които ще приема пациенти с труднозарастващи рани напълно безплатно в медицински център „Света София“. Датите за прегледи са 23 и 30 март, а час се запазва на 056 845083.
Целта на лечението е овладавяване на некротичния процес, тъй като липсата на адекватно лечение може да доведе дори до ампутация на засегнатия крайник.
“Захарният диабет е един от най-честите виновници за труднозарастващите рани и диабетиците трябва с особено внимание да следят състоянието си, особено това на крайниците си.“ казва д-р Иванов. Ако не се лекува правилно, диабетът може да доведе до невропатия или увреждане на нервите в стъпалата. Невропатията е загуба на усещане за топло, студено и болка и именно тази липса на чувствителност затруднява реакцията при наранявания. Ако не се лекуват навреме, дори и най-малките наранявания могат да доведат до сериозни усложнения като инфекции и риск от ампутация.