ИТН откриха шатрата си в Бургас с призив партиите в 49-ото НС да излъчат работещ кабинет
Всички електорални зависимости могат да бъдат победени с гласуване, отсече водачът на листата Ивайло Вълчев и призова да надмогнем умората и да дадем своя вот на 2 април
ИТН откриха шатрата си в Бургас с призив партиите в 49-ия парламент да си стиснат ръцете и да излъчат работещ кабинет. Водач отново е сценаристът Ивайло Вълчев, който е изключително близък съратник на лидера Слави Трифонов, втори е областният координатор Тодор Иванов, който е бивш заместник областен управител на Бургас.
Заедно с целия експертен екип на „Има такъв народ“ в Бургаска област те представиха основните приоритети на партията на пресконференция, след което от шатрата на главния бул. „Богориди“ стартираха подписка за свикването на Велико народно събрание. Само за 30 минути кандидатите убедиха десетки минувачи да положат подписа си за въвеждането на новия модел на управление на държавата.
Областният лидер Тодор Иванов представи кандидатите за народни представители. Всеки един от експертите в листата е местен човек, който познава добре проблемите на общината, от която идва и сферата, в която работи. Тодор Иванов обяви, че ИТН ще работи и за въвеждането на дистанционно гласуване, тъй като в чужбина няма достъп за много българи, а там всъщност са много активни.
"Мажоритарната избирателна система е тясно свързана и с референдума, който в момента провеждаме. Важно е да подчертаем, че при засилени правомощия на президента, който да назначава правителство, НС ще работи и ще изпълни четиригодишния си мандат изцяло като законодателна власт и упражнявайки контрол върху правителството. Във връзка с това, промяната на изборната система наистина ще изпрати в парламента хора, които искат да законотворстват, а не т.нар. играчи, които правят договорки в НС", каза Тодор Иванов.
„Искаме да гарантираме това, че в 49-ото Народно събрание ИТН ще влезе с поуката от всичко, което се случи и което не се случи. Ще направим всичко възможно, за да се излъчи кабинет, който да започне да работи“, каза водачът на листата Ивайло Вълчев.
Срещите с хората показват, че всички искат сигурност и стабилност, допълни той.
„ИТН не е удобната системна предвидима партия в избори. Не сме родени и отгледани в системата и не ни е първа грижа как да се набутаме в нея“, категоричен е Вълчев.
Водачът на листата на ИТН е категоричен, че всички много добре разбират умората и отвращението от този безкраен процес на избори, но гласуването означава прът в колелото на тези, които са сигурни, че ще влязат в парламента. Всички електорални зависимости могат да бъдат победени с гласуване, отсече Ивайло Вълчев.
От ИТН ще работят устройството на републиката да се промени и вече президентът да назначава правителството. „Ако в България има такъв модел на управление, нямаше да има 2-годишен цикъл на празнота и неработещи Народни събрания. Парламентът в президентската република няма да държи народа като заложник, който да очаква създаването на коалиция чрез договорки. Това не означава край на парламентаризма, защото винаги може да има вот на недоверие, правителството пак ще работи и ще има разделение на властите“, разясни Ивайло Вълчев.
Водачът на хората на Слави Трифонов за Бургас представи и основните приоритети от програмата на ИТН.
Важен акцент е постигането на социална сигурност и повишаване на доходите.
„Инфлацията се бори с повишаване на доходите. Българските производители и предприемачи нямат среда за работа. Ще направим така, че да усещат подкрепа на ББР, да могат реинвестират печалбата си в обучение на персонал и обновяване на материална база, след което да получават данъчни облекчения за всичко това“, обясни Ивайло Вълчев.
Влизането в Шенген е следващата точка в програмата на ИТН. Според тях, трябва да се работи в две посоки – преговорите на Северна Македония за ЕС да спрат или да се контролират, така че да започне да изпълнява ангажиментите си. Да се забравят разговори за Европа на две скорости, едни да бъдат повече европейци от други и да се ползват с повече права.
България да предоговори квотите си за земеделска продукция, да задоволи вътрешното си потребление. Най-големият производител си сече градините с ябълки, защото внасяме полски и италиански, даде пример Ивайло Вълчев.
Приемането на еврото да не се случва, преди да сме убедени, че страната е готова за това – призовават още от ИТН.
Експертите от отбора на ИТН за Бургас призовават три български институции да заработят, за да спре натискът на търговските вериги и изкуственото завишаване на цените на основни продукти като яйца, олио, хляб, плодове и зеленчуци, месо и млечни продукти.
„Тези три институции да заработят и да проверяват за нелоялни практики и договорки – КЗК на първо място да обясни какво е спекула, а това да не е празна дума. БАБХ да каже колко и какви проверки са извършвани през последните 3 г. и какво е качеството на продуктите в България и Западна Европа. Трябва да знаем за какво даваме пари.
НАП да каже на хората какво ДДС плащат веригите, каква им е печалбата, колко души работят с договор и срещу какво заплащане“, каза Ивайло Вълчев и обясни, че ИТН имат и краткосрочни мерки за решаване на проблемите.
Контрол на цените на основни продукти, според ИТН, не е добра идея, защото следва спекула и черен пазар.
По темата здравеопазване хората на Слави Трифонов предлагат да се въведе превенция и профилактика на социално важни заболявания, както и създаване на Агенция с мобилни лаборатории към здравното министерство, защото в момента нямаме картина от какво боледува българинът. Те предлагат още всеки да има достъп не само до медицинска помощ, но и до профилактика, която навреме показва от какво лечение има нужда пациентът.
Университетските болници да не бъдат търговски дружества и да гонят печалба, както и клиничните пътеки да се променят от вида, в който са, е записано в програмата на ИТН.
По темата култура и образование – бюджетът най-накрая да започне да достига 1 процент от общия национален бюджет, както и да се въведат ваучери за култура, чрез които и в малки населени места да имат достъп до театри и изложби.
В образованието да бъде сложен край на практиката парите да следват ученика, тъй като по този начин образователните институции също стават търговски дружества.
По темата демография от ИТН предлагат да се въведе перспектива за младите хора. А именно работещи и учащи да са сигурни, че ще бъдат подкрепени от държавата и ще могат да ползват нисколихвени кредити. Да има облекчения за тези, които учат, работят и създават семейства тук.
В сектор вътрешна сигурност Ивайло Вълчев подчерта, че има много остарели закони, които не работят, а пречат на звената да си вършат работата. „Излезлите от системата на МВР не се привличат като експерти, наемат се външни хора“, подчерта той и предложи да има разработени стъпки в тази посока – какви са година по година, както и социалните придобивки и задълженията за това.
По повод съдебната реформа Ивайло Вълчев подчерта, че законопроектът на настоящия правосъден министър Крум Зарков звучи добре, но този на ПП звучи като преписан закон на ГЕРБ. Според ИТН, децентрализация на прокуратурата е реалната правилна стъпка.