Вежди Орманов, чиято дума е по-тежка от камък, обясни защо е в листата на ГЕРБ-СДС
Бизнесменът от Руен прослави България на европейския пазар с износа на череши, а у нас въвежда собствена технология за преработка на битови отпадъци, но това са само част от заложбите и таланта му
Общинският съветник от Руен Вежди Орманов е на осмо място в листата на „ГЕРБ-СДС“ за предстоящите предсрочни парламентарни избори. Той е сред малкото кандидати за народни представители с ясна мисия в политиката – чрез отстояване на практични идеи за развитието на регионите. Тези, които го познават, са категорични, че това е човек, на когото може да се има доверие и на чието здраво рамо можеш да се опреш в труден момент.
Вежди Орманов е роден в руенското с. Соколица, където преминава детството му. В 6-ти клас е приет в Спортното училище „Юрий Гагарин“, средното си образование завършва в Професионалната гимназия по туризъм „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас .
Отбива военната служба в авиоподелението в Равнец. Демократичните промени го заварват току-що уволнен от казармата. Започна работа в сферата на туризма. За около пет години преминава през всички стъпала на ресторантьорството в Слънчев бряг. С натрупания опит открива първото си собствено заведение за обществено хранене през 1996 година в най-големия български курорт, а няколко години по-късно стъпва солидно и в Бургас. Вежди Орманов е създателят и дългогодишен собственик на емблематичната за времето си пицария „Мърфи“ в ж.к.“Лазур“.
Заема се и със строителство, но напуска този сектор през 2010 година, когато пазарът бе „замръзнал“, заради световната икономическа стагнация.
Именно в разгара на кризата Вежди Орманов показва най-силната черта на своя характер – бързо да се адаптира в трудните условия, навлизайки в бизнес, абсолютно непознат за него.
Инвестира голяма част от спестеното от строителството... в овощарство. При това в градина с череши. Приятелите и партньорите му приемат като шега новото амплоа с черешите. Но бързо са опровергани от плодородието на дръвчетата. Първата реколта потегля за Русия, но през 2014 година са наложени санкциите заради анексирането на Крим, така основният пазар е отрязан. Форсмажорното обстоятелство, което би пречупило мнозина, не се отразява на Вежди Орманов.
„Наложи се пак, за пореден път, много бързо, да променя концепцията. Искаше ми се да проправя път за ЕС и започнах сериозно проучване, след което разбрах, че нашата продукция не е конкурентоспособна на този пазар. Ние се оказахме много изостанали. Моите череши бяха от остарели сортове, без нужния калибър по стандарт и стават само за преработка. Жалката картина се допълваше и от факта, че добивът на декар бе много по-малък от този в конкурентните държави. Обиколих Европа, за да се запозная с добрите практики. Първите насаждения доставих от Италия. Трябваше и време, за да установим кои са най-подходящи за нашите климатични условия, но не след дълго успяхме и доста успешно изнасяме за цяла Европа висококачествената си продукция“, казва Вежди Орманов.
В Европа земеделските производители са сдружават в кооперации или клъстери, както е модерно да се наричат, за това той обединява около себе си съмишленици – производители на череши, на които предава своето ноу-хау – със сортовете, с начина на отглеждане, използването на чисти от пестициди препарати и периодика на гледане.
Успял е да изгради концепция, която да осигури максимално дълъг сезон – почти два месеца, а цялата продукция да се изнася за чужбина.
Вежди Орманов отглежда днес около 500 декара лични насаждения, а колегите му имат още 1000 дка, в Руенска община. Изнасят основно за Нидерландия и Германия. Имат технология за съхраняването и обработката на черешите още от брането на полето до пакетирането.
Категоричен е, че българското земеделие може да се модернизира бързо, стига да има силна държава, със стабилни управляващи органи.
„Старите насаждения нямат добавена стойност. Заради това производителите разчитат основно на субсидия, докато при нас очакванията за финансиране от това перо са на последно място. Калибърът на българската череша е много малък, купуват се основно за коктейлни череши“, допълни Орманов.
По думите му държавата трябва да инициира широка разяснителна кампания, за да обясни на производителите ползите от модернизацията на стопанствата им, да им даде модел на работа и да покаже какви са реалностите на пазарите.
„От обикновените сортове череши се вадят между 300 и 500 кг от дка дребен плод, които се продават между 70 и 90 стотинки за килограм. Чистата печалба е между 10 и 20 стотинки на килограм, в най-добрия случай. От нашите насаждения продажната цена на доставена череша тръгва от 4 евро за кг нагоре, а добивът е над 1000 кг на дка“, обясни причината за успеха Орманов.
Убеден е, че в земеделието има пари и за по-малки стопанства, просто трябва да се наложи нов метод на работа. Дори насаждение от 20 дка, което се отглежда реално от едно семейство, може да спечели до 80 хил.лева на година. Голям потенциал има в Айтос, Руен, Сунгурларе и Карнобат.
Вежди Орманов показа качества на напредничав човек и в преработката на отпадъци. Прави впечатление, че и в този сектор много бързо навлиза в детайлите и прилага собствено ноу-хау.
Установил е, че Регионалните сдружения за управление на отпадъците у нас са закупили инсталации за сепариране още преди 15-ина години, но тъй като са нямали никакъв опит, наготово са приложили западноевропейския модел. Ефективността на тези инсталации обаче е едва 15 %, защото морфологията на балканския отпадък няма нищо общо със западния. Най-малко ние изначално не събираме разделно. Заради това машините редовно се задръстват от разнородните отпадъци и не работят ефективно.
Още преди 6-7 години Орманов сформира екип от специалисти, които са започнали да работят в тази посока и са намерили идеална за България технология, с която модернизират сепариращата техника и повишават КПД-то до четири пъти. Вече е успял да работи по няколко подобни проекта и резултатите са впечатляващи.
Вежди Орманов е в листата на „ГЕРБ-СДС“, за да помогне с експертизата си в сферата на земеделието. Иска да има стабилно управление и работещ парламент, за да се прокарват дългосрочни политики.
Той е съветник от ГЕРБ, острие и мъдрец в ОбС Руен от много години, дори ДПС да има мнозинство в тази община, първенците й винаги се съобразяват с него. Думата му по мъжки тежи, като камък. И не се чупи на две, казват всички, които са имали възможността да го познават отблизо. Орманов е в политиката още от 2011 година и се е утвърдил като човек сам изградил себе си с воля и постоянство, безспорен авторитет със сериозна народна подкрепа зад широките му плещи.
В личен план е женен от 27 години за прекрасната си съпруга Хатче. Има три дъщери.
Хобито му е риболов, но от няколко години не му остава време, защото се е посветил на проучванията в преработката на отпадъци и овощарството.
Вежди е сред учредителите на Ротари клуб „Бургас-Пиргос“, деен ротарианец.