Споделеното пътуване е нерегламентирано и противоречи на закона, смята транспортният министър
Държавата не смята да го поощрява, става ясно от отговор на Христо Алексиев на депутатски въпрос
Министерството на транспорта не предвижда поощрителни мерки за споделените пътувания. Това става ясно от отговор на служебния министър Христо Алексиев, който е и вицепремиер по икономическите политики, след депутатски въпрос.
Припомняме, че през януари тогавашният народен представител Иван Белчев попита министъра какъв е правният статут на т.н. споделено пътуване, както и предвиждат ли се поощрителни мерки за него. Той даде за пример Франция, където били въведени бонуси за шофьорите, които редовно качват други пътници до работните им места. Целта била да се избегне емитирането на въглеродни емисии.
В отговора си министърът изрежда подробно какви са възможните превози на пътници съгласно Закона за автомобилните превози (ЗАП), сочи справка на „Флагман“.
След това той обяснява: „През последните години постъпиха множество жалби от превозвачи, свързани с драстичния спад на пътникопотока по редовните автобусни линии, поради извършването на нерегламентирани превози. Значително намаленият пътникопоток не може да обезпечи преките оперативни разходи на превозвачите, възникващи от задължението за обществена услуга, което им е вменено с договорите, сключени с общините възложители на превози. Това е една от основните причини, която води до ситуация, в която при обявени от общините обществени поръчки за възлагане на превози по автобусни линии няма нито един явил се кандидат.
С оглед горното, не е разрешено извършването на превози на пътници с леки автомобили срещу заплащане, които не са регламентирани със ЗАП и произтичащите от него подзаконови нормативни актове.
Предвид изложеното, може да се направи обоснован извод, че така наречената услуга „споделено пътуване“ не е регламентирана в националното законодателство на Република България и извършването на обществен превоз на пътници с леки автомобили с девет места, включително мястото на водача (8+1 места) попада в противоречие с разпоредбите на чл. 6 и чл. 7б от ЗАП.“
И ПОЩИТЕ И СЕГА НАЙ ГОЛЕМИЯ ПРОБЛЕМ МУ Е СПОДЕЛЕНОТО ПЪТУВАНЕ. АМАН ОТ ЧОВЕЧЕТА В БЪЛГАРСКАТА ПОЛИТИКА,КОИТО НЯМАТ НУЖНИЯ КАПАЦИТЕТ ЗА ДА РАБОТЯТ НА РЪКОВОДНИ МЕСТА.
Ако 19 прочете.. тъпак си човек,тъпак!!
Просто трябва да пишем и говорим за нещо което..просто нямаме толкова ум за да го осъзнаем,да не говорим ..да обсъждаме!!
Смешници,живейте си живота,не пречете на хората да живеят своя!!
Но е важно да разберете разликата между бизнес на когото плащаш за услугата за заплата на обслужващия персонал и за печалба на бизнеса и да направите разлика да си разделиш цената за горивото със колегата. На номер 7 никой няма да му плати нито за длъжността шофьор, която той ще изпълнява, нито надценка за печалба.
Споделеното пътуване пести горива и е полезно за по чист въздух, и по малко задръствания в града. Едно е една кола с 3-4 колеги друго е всеки да иде със собствения си автомобил.
Uber Taxi
А относно шофьорите на Ивкони - освен, че длса изнервени, пушат в автобуса, че и на алкохол миришат.