Най-добрите дни за кръщене: Кога да кръстим дете през 2023 година?
Библията предписва причастието да се извършва в съзнателна възраст, така че човек да разбира същността му
Всички православни родители рано или късно мислят за кръщене на децата си. То дава на детето духовна защита, без която ще бъде уязвимо за злото и няма да може да влезе в Царството Небесно. Също така некръстените не могат да участват в други църковни тайнства, като причастие и сватба.
Кога са най-добрите дни за кръщене на дете през 2023 г.?
Църквата не е установила забранени дни за кръщене. Всеки свещеник ще се радва да проведе кръщение във всеки ден от седмицата, както и по време на пост и християнски празници. Можете да кръстите дете както на Коледа, така и на Кръщение Господне, Великден 2023 г. или друга дата.
Към датата на кръщенето трябва да се подходи от практическа гледна точка: по празниците често има дълги опашки и свещеникът може да няма време да проведе церемонията. Затова е по-добре да отложите кръщенето за ден, в който няма много хора. Също така е удобно да кръстите дете през почивните дни.
На каква възраст трябва да се кръсти детето?
Библията предписва причастието да се извършва в съзнателна възраст, така че човек да разбира същността му. Например, много християнски светци са били кръщавани като възрастни, а Исус извършва церемонията на 30-годишна възраст. Съвременната църква извършва и кръщене на бебета.
Обичайно е детето да се кръщава в църквата най-малко 40 дни след раждането. Преди тази възраст е нежелателно да се извършва кръщене, освен ако бебето не е много болно. Деца над 40 дни могат да бъдат кръстени на всяка възраст. Църквата също няма да откаже кръщене на тийнейджър или възрастен.
Кой може и не може да бъде кръстник?
Кръстникът се задължава да стане духовен наставник на кръщелника си, да го образова в църковната вяра и да го напътства по правия път. Някои изисквания към кръстниците са ясно определени от църквата, докато други се оспорват. В православието е допустимо да има както двама кръстници, така и един (от същия пол като детето).
Кръстници не могат да бъдат:
- Родители на детето
- Монаси
- Непълнолетни
- Нехристияни и неправославни
Незадължителни изисквания за кръстниците:
- Желателно е кръстниците да не са кръвни роднини на детето
- Кръстник и майка не могат да бъдат съпрузи, в противен случай ще има духовно кръвосмешение между тях
- Ако обаче не е възможно да се намерят други кръстници, които не са роднини, тогава това не се счита за грях.