96-годишната Ганка - продавачката, която днес би усмихнала и най-навъсения бургазлия
Защо ли? Когато й дадат стотинки за букетче от 5, 7 или 9 свежи пролетни цветя, тя винаги уж без да иска, подава двойно или тройно повече
Може би няма бургазлия от Централната градска част, който да не познава тази жена. Но колко от нас са се замислили защо тя почти всеки ден, независимо дали навън е сковал студът, или е изпекло пролетното слънце, тя стои търпеливо, скромно, без да се натрапва и да пречи на никого пред входа на голяма търговска верига на пазара „Краснодар“ или пък в Борисовата градинка плете бебешки терлички и е подредила малки букетчета, които продава срещу стотинки. Сигурна съм, че тя знае добре, че на много от нас вероятността да продаде цвете е повече от нищожна. Всеки втори я подминава забързан със свити рамене и дори не поглежда към импровизираната й сергийка, до която тя стои върху седалка от парче кашон.
Макар и да чува трудно какво я питаме, баба Ганка от кв. Банево ни разказва своята история, докато навръх 8 март продава букетчета нарциси на минувачите в Борисовата градинка. При нея спират хора непрекъснато. А тя им казва, че сутринта сама е набрала цветята от къщата си в кв. Банево. И макар да изглежда на пръв поглед строга, защото никой от нас няма как да знае, че тя не чува добре какво й говорят хората и се напряга много, когато спрат до нея, тръгвайки си, задължително всичките й купувачи се усмихват широко пред нейното отношение. Защо ли? Когато й дадат стотинки за букетче от 5, 7 или 9 свежи пролетни цветя, тя винаги уж без да иска подава двойно повече.
Баба Ганка ни казва, че е на 96 години, цял живот е била продавачка в една от веригите магазини от социализма – „НарМаг“, сега взема скромна пенсия, но тя в момента й стига, защото живее с децата си в града. Споделя още, че не разпъва всеки ден малката си сергия, за да стане по-богата, а защото това я поддържа жива, жизнена и в добро здраве за нейните 96 години.
Спомня си с носталгия времето на ДетМаг, НарМаг, ЦУМ, РУМ, ГУМ и Кореком – народният, детският, централният, районният и градският универсални магазини. И още „Хранителни стоки” и „1001 стоки”, както и Хоремага – съкращението на ХОтел-РЕсторант-МАГазин.
Докато си говорим с нея, пред кофите с потопени цветя се спират малката Елия и баща й. Поръчват си букет от 25 стръка нарциси, но баба Ганка им подава поне над 50. 5-годишното момиченце ни казва, че с красивия букет ще зарадва мама за нейния празник. Но детето не спира тук за пръв път, защото знае, че трябва да си помагаме. Само преди дни с родителите й са изкупили мартеничките от възрастната жена.
А вчера навсякъде в Борисовата градинка ухаеше на нарциси, които дори най-навъсените сред нас спираха да си купят от възрастната жена.
15 godini
-----
Радостинче, някой много здраво те е излъгал, че в думата Хоремаг има съкращение на хотел.
Не е трудно да напишеш Хоремаг в интернет и да прочетеш повече по темата. Хоремаг е остарял термин за комплексно заведение за хранене, търговия на дребно и почерпка, ползван в средата на ХХ век в България. Думата е неологизъм, създаден като съкращение от ХОра-РЕсторант-МАГазин.
Към кой хомераг си чувала да има хотел? Тогава се нарича по-друг начин, например хан... :-)
Четен брой цветя се дават само за умрял