Ще приеме ли ЮНЕСКО спасяването на остров „Свети Кирик“ за своя кауза след историческата визита днес
Зад руините се крие хилядолетна история от особено значение за световната памет
Днес в Созопол се случи историческо събитие, което не успя да влезе в мейнстрийма, но със сигурност ще отеква във времето, защото каузата за спасението на остров „Свети Кирик“ и рушащото се Морско училище, намери нови съмишленици.
Островът бе посетен от помощник-генералния директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и началника на отдела за „Европа“ Берта Де Санкристобал.
Експертите разгледаха внимателно всяко кътче на 82 дка остров, а на място бяха историци, подводни археолози, които представиха богатата история на „Свети Кирик“.
Отоне и Де Санктристобал определено бяха впечатлени. Официална позиция от тях ще има съвсем скоро, но от тях се очаква да се превърнат в посланици на идеята за спасяването на Морското училище и острова, защото всяко кътче там е история.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова днес определено бе доволна, защото това бе нейна кауза още от първия ден на първия мандат. Проф. Нейкова срещна и сериозна подкрепа в лицето на вече бившия министър на културата проф. Велислав Минеков.
Делегация на ЮНЕСКО посети остров Свети Кирик, ще даде ли тласък на проекта за „Българския Лувър“
Днес той също бе сред гостите, а както сам сподели е оставил в Министерството на културата разработен и детайлен проект за превръщането на остров „Свети Кирик“ в Център за световно културно наследство – „Българският Лувър“.
„Днешната среща безспорно е стъпка напред в нашата кауза. Посещението на място на ЮНЕСКО е изключително важно и тепърва ще дава добри резултати. Това беше сред основните задачи, които с професор Минеков си поставихме в търсене на решения за острова. Зад руините се крие хилядолетна история от особено значение за световната памет. Нещо, което трябва да бъде забелязано. На място е невъзможно да останеш безразличен. За експертите в областта на културата, историята и археологията съвсем. Защото на „Св. Кирик и Юлита“ всеки сантиметър е памет. Ще разчитаме на ЮНЕСКО за помощ в изграждането на концепция за възраждане на острова“, каза от своя страна областният управител проф. Мария Нейкова.
Ернесто Отоне сподели, че идеята да се възстанови и съхрани исторически онова, което е открито на острова, е страхотна и определи това като възможност не само за България, но и за човечеството.
Интересно е да видим на едно и също място не само археологически обекти, но и подводно културно наследство. Също така и сгради, които са уникални не само като архитектура и история, но и с локацията си, коментира Ернесто Отоне.
„Сложността произтича от това, когато имаме град с неголямо население, при който се наблюдава пик на посещенията през летните месеци. Идеята е да се намери начин за непрекъснатост на тези посещения през цялата година, вместо те да са концентрирани в определени месеци”, каза още помощник-генералният директор на ЮНЕСКО.
„Целта на ЮНЕСКО е да подкрепи начина, по който да се намери възможност за това”, отбеляза той.
След обиколката на острова делегацията се отправи на разходка из Стария град на Созопол. По-късно днес предстои и работна дискусия с домакините от българска страна, основен акцент на която ще е проектът за изграждане на Световен център на изкуствата на острова.
Днес всички бяха категорични, че сградата на някогашното морско училище е в окаяно състояние и ако не се предприемат мерки, ще падне. Зам.-кметът на Созопол Румен Кисьов разказа, че островът бил в безупречно състояние до 2007 година, от 2007 до 2009 година се охранявал от структури на Министерство на отбраната, след това е прехвърлен на частна охранителна фирма, която е допуснала да бъде буквално опоскан - изкъртени са парапетите от ковано желязо, тръбите, изрината е ел. инсталацията и е откраднато всичко по-ценно. Виновни, разбира се, няма.
От какъв зор Кънеф и останалите комундели използват музея за агитация и пропаганда?
Време е проклетницата да бъде закрита със закона.
Как точно желаете да ни повярват хората от модерна Европа?
Посреща ги в музея един човек с черно кожено яке и често мръсни дрехи, ухаещ на спирт винаги и говорещ завалено.
Жалко е ако не сте гледали как изглежда личността, която трябва да отговаря за една от най-големите ценности на тази община на екрана.
Найстина ли си мислите,че с това лице ще спечелите делегатите дошли от Европа?
Каквито са ни директорите по дирекции,такива ни са и възгледите.
Аз не съм сигурна,че това е пътят ни към модерна Европа.
Островът е държавна собственост и разрухата в него е единствено държавна заслуга.
Толкова е скапана таз държава в тоз ЕС, че за 35 години не успя нищо никъде да изгради.
Един язовир не е посгроила.
Сега бившият Минеков е помъкнал помъкнал поредните чиновници да проси пари като клошар.
От държавата ни представител е единствено Областният. Ниска топка.
А и ЮНЕСКО не дава а взима пари.
А теб, завистливо човече никой не те е канил да ни идваш в града.
Какъв е нашият град, ние решаваме.
Твоето мнение си го заври някъде.