Българите – четвърти в Европа по крипто инвестиции
У нас близо 13% от населението има някакви средства инвестирани в Биткойн или останалите алткойни
България е на четвърто място в Европа по процент на хора, инвестирали суми в криптовалути. Страната ни се нарежда след Люксембург, Хърватия и Словения, като у нас около всеки десети (13%) от жителите има някаква сума, вложена във волатилните децентрализирани блокчейн технологии. Това сочат данни, структурирани и изведени от експертите от statista.com в последната им любопитна публикация.
Интересно е още, че процентът на хората у нас, които инвестират средствата си в традиционни активи също е около 13, което сочи, че в България доверието към криптовалутите е еднакво към напр. купуването на акции във фирми. Това е странен феномен за Европа, тъй като в нито една друга страна не се наблюдава подобна тенденция.
Най-приятелски настроената към криптовалутите нация на Стария континент безспорно обаче е Словения. Там близо всеки пети (18%) е инвестирал част от спестяванията си в „дигиталното злато”. Следва Хърватия, където 16% са вложили средства в блокчейн технологиите, а на трето място е Люксембург (14%).
Любопитна още е и обратната статистика, според която най-малко доверие към крипто активите имат хората във Франция (5%), Италия (6%), Германия (6%) и Белгия (6%). И четирите държави са от тези, подписали през 1957 г. Маастрихсткия договор, с който се полагат основите на Европейския съюз.
Криптовалутите са дигитални активи, използващи криптография, за да подсигурят транзакции и контрол при създаването на нови единици. Те са децентрализирани, което означава, че за разлика от фиатните пари, не са контролирани нито от правителства, нито от финансови институции. Най-известната криптовалута е Биткойн, създадена условно през 2009 г. Тя и останалите т.нар. „алткойни” са базирани на блокчейн технологията – разпределен регистър, в който се записват всички транзакции, направени с криптовалути.
Всяка криптовалута има свой уникален код и символ. Те могат да бъдат купувани, продавани и търгувани на специализирани борси. Стойността на криптовалутите и тяхната цена се определят от търсенето и предлагането, но могат да бъдат много волатилни.
Криптовалутите се съхраняват в т.нар. „дигитални портфейли”, достъпът до които се осъществява с т.нар. „private key” – огромно число, което е уникално за всеки потребител. Тези ключове доказват, че въпросният портфейл е собственост на определена личност.
Плюс за употребата им е, че дават възможност за бързи, евтини и сигурни транзакции, както и за анонимни такива. Криптовалутите са сравнително нова и бързоеволюираща технология, която има много различни потенциални приложения в света. Тъкмо защото обаче са толкова рисковани на този етап, употребата им остава ограничена, тъй като много хора трудно биха инвестирали пари в нещо, което не разбират.