Вижте как в Сан Стефано почитат освободителите на България
В карнобатското село живеят хора, пазещи българските традиции и възпитали поколения българи в родолюбие
Село край Карнобат носи името на мястото, където е сключен мирният договор, който слага край на руско-турската война. То е на 17 км. от общинския център, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Златимир Йочев.
В Сан Стефано живеят предимно възрастни хора, пазещи българските традиции и възпитали поколения българи в родолюбие.
Малкото българско селище запазва името, напомнящо за историческите събития от 1878 г.
„Знаем от историята, че селото се е казвало Исмаѝл-факъ. Носило е името на един турчин, който се е занимавал с търговия на биволи и минал по нашите места. Много е харесал природата тук и решава да остане за постоянно“, разказва Мария Гинева.
„Месните хора са били нападани от разбойници. Исмаил казал на чорбаджиите, че ще ги охранява от тях срещу продажбата на земи“, добавя Кольо Колев.
През 1934 г. селото е преименувано на Сан Стефано.
Хората са ценили и са знаели какво значи за тях мирния договор, коментира Цанка Господинова.
В момента в селото живеят не повече от 50 души. Те са православни християни. Живеят спокойно и сплотено, спазвайки българските традиции.
„От Сан Стефано са излезли хора, дали много за културата. Затова много се гордеем. От селото имаме журналисти, професори, лекари, учители“, изтъкна Мария Гинева.
„Не скучаем, макар че сме малко хора. Имаме група за автентичен фолклор и за жътварски песни“, каза пък секретарката на Читалище „Петко Рачев Славейков“ Хубавена Митева.
Трети март е най-големият празник за жителите на селото. Събират се, за да поднесат цветя и да отдадат почит на загиналите за свободата на България.