Павел Маринов: Няма да съм кмет, който само асфалтира улици и кърпи дупки
На остра критика бе подложен отчета на досегашния кмет Димитър Николов на днешната пресконференция, с която БСП откри предизборната си кампания за кмет на Бургас и общински съветници. „И в петте си приоритета той говори за конкурентна и динамична местна икономика, но нищо подобно не се е случило в община Бургас през последните 4 години. Тенденцията е обратна – нито едно ново производство, никакво завишаване на приходите за местния бюджет“, каза кандидатът за кмет Павел Маринов. Преди началото той раздаде таблици за приходите от такси на община Бургас, от които се вижда, че ръст има само в графиката за такса смет. До 2008 година в общинската хазна от нея са влизали между 7 и 8 милиона лева, а през 2009 и 2010 цифрата стига до 19,5 милиона лева. Такива нива са заложени и за 2011 година. „Имаме над 120% увеличаване, без това да е обосновано със завишаване на разходите по събирането на сметта. Голяма част от тези пари се използват за обслужване на общинските кредити и покриване на дефицита, получен заради огромните ремонти. Те са нещо хубаво, но се извършват самоцелно, а всичко се плаща от хората“, допълни Маринов.
Бивш морски офицер показва на Павел Маринов снимка с неговия баща от 1962 година
|
Според него общината трябва да харчи, колкото печели, като разчита и на дивиденти от общинските фирми. Той недоумява как така през последните 10 години приходите от 17-те общински дружества са почти едни и същи и варират между 180 и 300 000 лева, без изменение. „Този факт е много странен, но в 230-те страници отчет на кмета липсва каквато и да е информация как работят тези фирми. Който намери сили да го прочете целия, ще научи, че обредният комплекс извършва тъжни и радостни ритуали. Ако досега не е знаел това. Но няма да намерите и една цифра за тази фирма - какъв е балансът й, каква е капиталовата й програма, как бе проведен конкурсът. Освен че са направили табелата „Бургас – най-добър град за живеене“, ние не можем да разберем от този отчет какво друго са свършили общинските фирми. Няма данни и колко нови работни места са разкрити в тях по Програмата за човешки ресурси, какви нови технологии са въведени“, каза Маринов. Той допълни, че10 от фирмите са свързани със здравеопазването, но останалите 7 би трябвало да осигуряват достатъчен ресурс за ремонтите на общината, а не тези средства да се взема от джобовете на хората чрез висока такса смет .„За социална политика общината отделя между милион и милион и половина, а за ремонти на улици, спортни площадки и басейни се отделят между 25 и 30 милиона лева. „Това е невероятен дисбаланс – пестим от здраве и социални осигуровки и даваме с пълни шепи за асфалт и за плочки“, каза Маринов. Ако бъде избран за кмет, той щял да разбие старото схващане, че градоначалникът е човек, който асфалтира улици, прави тротоари и градинки и кърпи дупки, а няма ангажимент към хората, към увеличаване на заетостта, към даване път на младите в общинските учреждения.
БСП представи и листата си за общински съветници в Бургас, начело с Георги Киров
|
В понеделник кандидатът Павел Маринов ще представи социално-икономическата си програма, но отсега разкри, че важен момент в нея ще бъде използването на селскостопанските земи в община Бургас за възраждане на икономиката. Специално проучване показало, че нашите земи са най-добрите в страната, но общината не е направила нищо, за да се възползва от това, освен успешната ликвидация на кооперациите. От 320 000 дка обработваема площ в момента само няколко арендатора обработвали около 100 000 дка със зърнени култури, има малко овощни насаждения и зеленчуци. А много млади хора били готови да работят в селското стопанство, да произвеждат зеленчуци - основна суровина за консервната промишленост, която да изнася готовата си продукция на огромния руски пазар. Според Павел Маринов, това може да стане факт с много малки инвестиции. „Преди месец зам.кметът по строителството се похвали пред обществеността, че са вложени 120 милиона лева в бургаските улици и инфраструктура. Ако от тези пари 20 милиона бяха инвестирани в нови производства, щяхме да имаме 10 преработвателни завода. Един такъв завод се прави за 6 месеца. Щяхме да имаме минимум 500 нови работни места в Бургас за нова производствена база. А през последните 20 години в Бургас не е създадена нито една нова общинска фирма“, каза Маринов.
Той не спести критиките си и към проекта за интегриран градски транспорт „Джаспърс“, в който според него няма нищо общо с обединяването, а бил просто една модернизация на „Бургасбус“. Интегриран транспорт означавал обща система за обслужване – три или четири вида общински транспорт да се ползват с един билет. „Ако живея в зона „Г“ на „Меден рудник“, аз си купувам билет за 1 лев, хващам автобус до гарата на комплекса, защото според нашия проект там трябва да има гара, стигам със същия билет до централна гара, оттам с морски транспорт отивам до Несебър, обядваме със семейството и се връщаме с по 1 лев на човек в зона „Г“. Това е интегриран градски транспорт и всички сериозни европейски градове го имат. Нищо такова обаче няма в нашата програма“, категоричен е Маринов. Той твърди, че жп линията, която тръгва от домостроителния комбинат, обикаля града и стига до Сарафово, дори до Поморие, може да се превърне във вътрешноградска железница, като това, заедно с мотрисите, щяло да струва по-малко пари, отколкото новите автобуси. „Първото нещо, което ще направя след спечелването на изборите, е да преразгледам този проект“, закани се Маринов.
БСП представи и листата си за общински съветници. Неин водач е Георги Киров, предприемач, завършил Тракийския университет и Академия за обществени науки и социално управление, специализирал мениджмънт по стопанско управление, бил е кмет на община, заместник областен управител, доскоро зам.председател на Общинския съвет в Бургас. Втори в листата е генерал Васил Джелебов, магистър по национална сигурност и отбрана, трети – икономистът Чанко Мирчев, четвърти – Тодор Ненов, също икономист, пети – предприемачът Бенчо Бенчев, който е издигнат от гражданската квота, шести – известният юрист Евгени Мосинов, бивш съдия в Районния съд, бивш секретар на Община – Бургас, в момента адвокат и преподавател в Бургаския свободен университет. На седмо място е Дарина Стоянова, юрист и журналист, на осмо – архитект Ана Карагьозова, девети е студентът Руси Крумов, десети – юристът Тинка Желязкова, която 8 години бе главен секретар на Община Бургас.
Много от присъстващите си задаваха въпроса защо от залата отсъства юристът Евгени Мосинов. Besove.bg единствени разбраха от самия него, че той отново защитава партийните интереси – този път пред Върховния административен съд в София, където смята да спечели делото, заведено от БСП – Карнобат срещу заповедта на областния управител Константин Гребенаров, с която той отне партийните помещения на столетницата в центъра на града.
Павка пафка
пура пафка,
дреме му-
за занимавка!
Ааа?
Павка пафка
пура пафка,
дреме му-
за занимавка!
Ааа?
е негов човек, а той е от противна комунистическо-селска фамилия.
Николов събуди се
но тези в листата Г.Киров със селската
си мутра, ч.Мирчев лизач на гъзове
Какво общо има външния вид на Маринов, завиждате, че наистина е перфектен ли?
Къде + това прочетохте или чухте, че той няма да асфалтира? Той не само ще асфалтира и ремонтира старите улици, но и ще изгради нови.
Бандерас - кажи ми, в първобитния строй е имало производство и работа за хората ли? Ако такъв е бил този строй, нека да се върне. Всеки ще се го пожелае.
/Извинете, първия път изписах непълно името си, забравих че съм и професор/
По вярно нещо не е казвал. Защото изобщо няма да е кмет :-)