Защо инфлацията в България е най-високата в ЕС
Докато гражданите в България не могат да получат смислен отговор защо инфлацията за януари нараства, в 12 държави от ЕС през първия месец на 2023 г. има спад на цените
Инфлация в България е една от най-високите в страните от ЕС. Годишната инфлация у нас към края на януари е 16,4%, при средна инфлация за страните от ЕС от 10 на сто.
Ако инфлацията в страната бъде пресметната не според потребителската кошница на българите, а според средната потребителска кошница на жителите на ЕС, се оказва че инфлацията в страната е само 14,1%. Причина за за това е, че ние даваме значително по-голям дял от разходите си за храна, спрямо хората от по-развитите в икономическо отношение страни, а именно при храните е най-голамото покачване на цените.
Но дори да използваме за сравнение на инфлацията от 14,1% България пак е сред страните от ЕС с най-голямо покачване на цените. Рекордът по отношение на инфлацията е в Унгария, където повишението на цените за година е с 26,2%. Топ пет на страните от ЕС с най-висока инфлация се допълва от Латвия (21,4%), Чехия (19,1%), Естония (18,6%) и Литва (18,5%). Три от тези четири държави са последните, които влязоха в еврозоната без да броим Хърватска.
Само за месец януари инфлацията в България е 1% и то изчислена според потребителската кошница на страните от ЕС. Това ни нарежда сред петте страни-членки с най-висока инфлация. По-голямо покачване на цените през януари има само в Чехия (6,6%), Словакия (2,8%), Унгария (2,4%) и Полша (2%).
Оказва се, че през януари инфлацията в България е висока и то при положение, че цената на тока за бизнеса е по-ниска, защото фирмите получават по-големи компенсации, а цените на горивата за автомобилите също са понижени. Месечната инфлация през януари в България е най-високата от половин година насам.
Докато гражданите в България не могат да получат смислен отговор защо инфлацията за януари нараства, в 12 държави от ЕС през първия месец на 2023 г. има спад на цените. Най-голямо е понижението на цените в Нидерландия – с 1,9%. Другите страни със спад на цените са Белгия, Ирландия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Португалия, Словения и Швеция.
Някои политици дълго време се опитваха да обяснят, че инфлацията в България е вносна. Но годишната инфлация в България, дори пресметната според потребителската кошница на жителите на ЕС, е близо два пъти по-висока отколкото в страни като Белгия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Кипър, Люксембург, Малта и Финландия. След като повече от година инфлацията в страната е рекордна, управляващите решиха да започват проверки, за да установят на какво се дължи това без да имат ясен план за стопиране на поскъпването.
Корумпирани лобисти изцяло на чуждите интереси, за сметка на държавните.
А простия народ ,пишман журналисти и неуки но за това пък корумпирани статистици и аналлллизатори по цял ден разтягат лъкардии защо в България се случило точно така.
ХА ха ха хааааа Един пример Големи производители сме на млечни продукти, нищо че отглеждаме една пета глави животни отколкото преди 35 години.Вземаме едно кисело мляко от стоте вида които иначе произвеждаме и започваме да мислим сухото мляко в него е внос, фолиото на къпачката е внос,суровината за кофичката сигурно също е внос, машините в млекопроизводството също внос, токът за хладилните камери скъп,камионите и микробусите за логистиката вносни, големите картели при търговията на дребно чужди.Сега стана ли ви ясно в тъпите кратуни защо ще правите каквото решат господарите ви, които всъщност унищожиха цялото производство на държавата изградено по времето на лошия социализъм.ха ха хааа
Толкова други неща си уеднаквихме, защо ни се опъва една кошница ?