Жените в Саудитска Арабия ще могат да гласуват
Жените в консервативното мюсюлманско кралство Саудитска Арабия ще имат право да гласуват и да участват в бъдещи общински избори.
Това съобщи самият крал Абдула преди ден.
"Тъй като отказваме да маргинализираме жените в обществото във всички роли, отговарящи на шериата, решихме, след обсъждане с висшите духовници и други (...) да включим жените като членове на Консултативния съвет от началото на следващия мандат", заяви кралят в реч пред съвета.
Консултативният съвет (Шура) е 150-членен съвещателен орган, назначаван от краля за срок от четири години.
"Жените ще могат да се кандидатират за общинските избори и дори ще имат право да гласуват", допълни 87-годишният монарх.
Активисти в страната отдавна настояват за увеличаване на правата на жените, на които не е разрешено да пътуват, работят или да се подлагат на медицински операции без одобрението на роднини мъже. Забранено им е дори да шофират.
Промените ще влязат в сила след общинските избори, които са предвидени за началото на идната седмица и при които жените нямат право да избират или да бъдат избирани.
Това решение на краля е промяна в културата,
която бележи нова ера в консервативното ислямско кралство, коментира британският в. "Гардиън". Крал Абдула се опитва да прокара "предпазлива реформа" във фундаменталистката страна, в която жените нямат граждански свободи или каквато и да било обществена роля.
Историческото решение бе взето, след като Абдула изтъкна, че според изследване на мюсюлманската история,
жените са способни да мислят рационално и да взимат решения,
отбелязва в. "Телеграф".
В Близкия изток, където правата не жените изостават в сравнение с останалата част, Саудитска Арабия се очертава като реакционна цитадела срещу феминизма.
Управлението на Абдула обаче показа, че дори кралството не е имунизирано от нагласите към по-голямо отваряне и свобода, които се проявяват в региона след Арабската пролет. Въпреки, че в Саудитска Арабия почти нямаше демонстрации като на други места в района, върху Абдула бе оказан натиск да предприеме ограничени реформи, за да спаси монархията си.
Обявеното вчера решение е
символичен успех
за саудитките, които през последните месеци засилиха обществените си кампании, настоявайки за универсално избирателно право, право да шофират и за премахване на стриктното попечителство над всеки аспект от живота им, пише в. "Индипендънт".
Саудитските жени приветстваха кралския декрет като важна, макар и ограничена стъпка към приравняването им с мъжете, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Според тях промяната е била провокирана от бунтовете в Арабския свят през последните девет месеца и кампаниите за права на жените и по-представителна форма на управление.