Ако не вдигнат заплатите, фирмите ще останат без работници
Експерт: Свръхпечалбите ще се отразяват на пазара на труда
Бизнесът започна да отваря предприятия. Имаме продължаващи сигнали, че енергийната криза отслабва. Щедрите компенсации е един от основните проблеми. Тази година ще започнат свръхпечалбите да се отразяват на пазара на труда. Ако не се вдигнат заплатите, фирмите ще останат без работници.
Има пазарен натиск за вдигане на заплатите, каза икономистът Георги Ангелов за Нова Нюз.
Според Щерью Ножаров има двегодишен спад на инвестициите, предава dnes.bg.
"Икономическият растеж през 2022 г. се дължи на две неща - увеличение на потребителските разходи заради ръст на доходите и заради увеличение на износа, базирано на подкрепата за конкурентноспособен бизнес. Компенсациите не идват от държавния бюджет, а от Фонд за енергийна стабилност", обясни експертът.
А статия "Ако не си квалифициран, ще останеш без работа!". КОГА?
Повечето от работниците не им се работи изобщо. И аз искам да отворя едно магазинче, да сложа десет парцала вътре с двойна надценка и да дремя по цял ден на телефона. Тези естествено пазара ги изхвърля. Другото е, че на повечето от работниците не им се развива. Не искат да научат нищо ново или да подобрят процесите. Гледат как да скатаят и какво да откраднат. Виждам го всеки ден при фирми монополисти или в държавната администрация. Няма да споменавам имена, че някой ще се обиди. Няма как такива хора да имат претенции да получават много.
Сега малко и от другата страна. Има страшно много работодатели и собственици които в момента правят много добри пари и не ги инвестират в подобряване на възнагражденията на работниците или в подобряване на материалната база или подобряване на квалификацията на самоте работници и тяхната, а инвестират в празни апартаменти или в новият модел на хитов автомобил или в нещо друго подобно. И тези работодатели непрекъснато реват, че нямат хора.
Има и третия вид. Работници на, които им се работи и им се развива. Непрекъснато научават нови неща и се стремят да подобрят процесите. Не скатават и не крадат от фирмата. Има и фирми които дават добри за позицията заплати, развиват хората си и подобряват непрекъснато материалната база. Последните два вида нямат проблеми. Този тиб работници получават предложения за работа без да търсят такава, а тези фирми имат непрекъсната опашка от работници желаещи да работят за тях.
Лошото е, че повечето фирми искат максимални усилия за минимално заплащане, а повечето работници искат максимално заплащане за минимални усилия.
Тия свръхпечалби, за които се говори, са в няколко сектора - енергетика, оръжейните заводи, както и част от добиващите суровини. Останалите изнемогват и сметката им все по-трудно излиза. Част от тях продължават да работят само защото са теглили големи кредити и са ипотекирали цялото си имущество. Особено зле са малките и средни предприятия. Всеки може да види колко помещения са останали празни през последните година-две. Офиси, магазини, цехове, фурни, складове... Места, където преди е кипял труд, работили са хора, плащали са данъци и осигуровки. А, да - получавали са и заплати, които сега не получават.
Мнозина подхвърлят, че когато един затвори, на негово място ще дойде друг, но не е така, защото никой не идва. Няма вече идиоти, които да си заложат апартамента, да работят по 16 часа на ден и накрая да вадят пари само за да платят наемите и данъците. Производствата пък, доколкото ги има, просто ще се преместят другаде. Затваря цеха в Бургас, отива в Констанца и приключва въпроса. И да, ще дава по-големи заплати, но защото на бизнеса му излиза сметката, а не защото някой така му е казал. Когато фирмите се развиват и печелят, тогава добре ще са и работниците им, това е неизбежно. Когато, обаче, фирмите закъсат, няма как нещата да са добре за служителите им. А у нас отношение към предприемачеството липсва, затова и няма как да докараме икономиката до сериозен растеж и несимволично увеличаване на доходите.