Все повече деца страдат от хранителни и медикаментозни алергии
Много е важно родителите да знаят, че трябва да уведомят личния лекар на дете, което е чувствително към даден алерген преди поставянето на ваксина, коментира алергологът
- Д-р Цонева, деца с какви алергични реакции най-често идват във вашия кабинет в МЦ „Д-р Стайков“?
- Като алерголог с дългогодишен стаж мога да кажа, че през последните години освен много хора на зряла възраст при мен идват и все повече деца с проява на различни алергични реакции. Най-често срещаните от тях са респираторна алергия, алергичен ринит, бронхиална астма, сенна хрема обриви, ортикарии, хранителна алергия, а през последните години зачестяват случаите на медикаментозна алергия.
Кои са факторите, които най-често отключват хранителни алергии при деца?
- При децата много често има фамилна обремененост. Хранителната алергия се изразява с обриви по тялото, отоци, диария, повръщане. Още в най-ранна детска възраст влияние оказва това как се хранят кърмачетата с майчино мляко или с адаптирани храни. Ако майката има дадена алергия детето също може да развие такава. Децата са много чувствителни към белтъка на кравето мляко, към яйчния белтък и по-малко към останалите белтъци, като този на рибите и друго месо. Имаме и деца алергични към домати, както и към храни, които отделят много хистамини. Това са червени плодове като ягоди, череши, капини и малини. На тези деца се назначава хранителен режим, в който се изключват храните, към които детето проявява алергична реакция. Първоначално хранителния режим продължава 6 месеца. След това се прави контролно изследване и в зависимост от резултатите се преценя дали този период да продължи. Много е важно родителите да знаят, че трябва да уведомят личния лекар на дете, което е чувствително към даден алерген преди поставянето на ваксина.
- Кои фактори от околната среда, създават предпоставки за алергии?
- Факторите на околната среда също са определящи при появата на алергиите. Например влажният въздух в Бургас, предразполага появата на мухъл и плесени в домашни помещения. Много деца и възрастни получават алергии от тях. Замърсяването на въздуха също е предпоставка за появата на алергии. Влагата дава живот и на акарите, микрокърлежа, от които също се получават алергии. Микрокърлежа се намира в матраците и много е упорит. Много алергични деца и възрастни има от котки. От кучета децата са по-малко алергични, но имаме случаи и на алергии от други домашни любимци като морски свинчета например или от суха храна за рибки. Когато родителите очакват бебе, трябва да преценят дали да не изолират домашния любимец за известен период от време.
- Как протичат изследванията на деца с алергии?
- Първоначало на децата се правят кожно-алергични проби при по-големите над 5 години, при малките се прави кръвен тест. При положителна реакция родителите трябва да се обърнат към алерголог, който да назначи противоалергично лечение. Когато се касае за хранителна алергия, както споменах, трябва да се изключи алергена от хранителния режим на детето, дадена храна. В моя кабинет много често идват от детски градини и ясли, които искат препоръка за хранителен режим на деца с различни алергии.
- Защо все повече деца страдат от медикаментозна алергия?
- Наистина през последните години все повече деца страдат както от хранителните алергии така и от медикаментозни алергии. Приемът на лекарства се е увеличил страшно много. Това е една от основните причини за медикаментозна алергия. Когато детският организъм реагира на даден алерген, който се намира в медикамент, лекарството се сменя, но много от основните съставки в него са едни и същи и в аналогов медикамент, а това повтаря алергичната реакция. Родителите не трябва да дават лекарства на децата по свое виждане, прочитайки нещо в интернет, а да се консултират с педиатър и алерголог.
Д-р Росица Цонева приема пациенти в МЦ „Д-р Стайков“ на бул. „Транспортна“ 33. Часове се записват на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място на регистратура.