БСП прокара важни закони в 48-ото НС, работата бе необичайно интензивна, смята Петър Кънев
Най-деликатните решения, свързани с борбата с корупцията, очаквано не можаха да минат, казва обаче той
„Ще запомня 48-ото Народно събрание с един много усилен труд.“ Това каза пред „Флагман“ Петър Кънев по повод разпускането на парламента и насрочването на поредните предсрочни избори.
Кънев бе единственият депутат от „БСП за България“ от бургаския регион в 48-ото НС. Има солиден опит като народен представител в няколко парламента. По този повод и напомняйки за динамиката на току-що разпуснатото НС той коментира: „Аз не си спомням почти всяка седмица да се свикват извънредни заседания във вторник и да работим толкова усилено.“
„Ще запомня, разбира се, 48-ото НС и с това, че не успяхме да направим правителство – основна задача на всеки парламент. Ще го запомня и с ясното разпределение и доближаването на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, които вече определено правят една обща група за участие в българския политически живот. Ще го запомня и с доста неща, които по наше предложение - на групата на „БСП за България“, успяха да минат в този парламент“, каза Кънев.
Той посочи като пример предложението за еднократна помощ за ученици от 1-и до 4-и клас; въвеждането на смесено гласуване, т.е. връщането на хартиената бюлетина; безплатните учебници по общообразователните предмети за всички ученици до 12-и клас; изменението в Закона за горите, свързано с осигуряването на дървесина приоритетно на домакинствата; предложението минималната работна заплата да е 50% от средната.
Някои от законопроектите на БСП минаха само на първо четене, напомни бургаският депутат. Това били промените в НК, свързани с по-тежките наказания за трафикантите на мигранти; поправките в Закона за пътищата, касаещи тол таксите; удължаването на сроковете, свързани с кладенците за лично ползване, както и с общите устройствени планове.
Петър Кънев посочи и някои ключови законопроекти на БСП, които са били отхвърлени: за кризисните центрове за защита от домашно насилие, за освобождаването на младите хора (до 26 г.) от данък общ доход, за необлагаемост на месечните доходи от трудови правоотношения в размера на линията за бедност, обезщетението за втората година от майчинството да е не по-малко от минималната работна заплата.
„Ще запомня 48-ото НС и с това, че трябваше да изгласуваме една голяма група от закони, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Част от тях приехме, друга - не. Най-деликатните закони, свързани с борбата с корупцията, съдебната система, правата на главния прокурор и неговия контрол очаквано не можаха да минат“, каза още Петър Кънев.
„Ще го запомня и с това, че все пак с колегите от другите парламентарни групи през последните седмици успяхме да направим някои общи срещи и активности, свързани с проблемите на Бургаска област. Включително, миналата седмица се срещнахме с министъра на регионалното развитие Иван Шишков по темата Ясна поляна и осигуряването на вода за летния сезон по южното Черноморие на Бургаска област. Обсъдихме, естествено, отново старата тема – за обходен път на Айтос и ремонт на други пътища в областта“, заяви още народният представител от „БСП за България“.
Какво очаква той от 49-ото Народно събрание, което ще бъде избрано от народа на 2 април?
„Очаквам правителство. Ние просто не можем повече да продължаваме така. Не е тайна - служебните кабинети, колкото и усилено да работят, в края на краищата държавната администрация на всички нива е в очакване да има нов началник. И когато през няколко месеца ти сменяш началника на тази администрация, всеки се страхува да подписва, да бъде активен, да бъде позитивен. Особено за кметовете това е изключителна тежка ситуация, защото те вече имат проблеми с осигуряването на бюджета си“, каза Петър Кънев.
„В българската история досега не сме имали случай в рамките на две години пет пъти да се провеждат парламентарни избори. Дай Боже, следващият опит да е успешен“, надява се Кънев.