Приемът на витамините D и К2 може да ви предпази от остеопороза, инфаркт и инсулт
Успоредно с комплекса от витамини е добре да се приема и магнезий, съветва специалистът
Ревматологът д-р Иван Стайков е сред младите и амбициозни лекари в морския град, които поставят нови стандарти в лечението и отношението към пациентите. Пред Флагман.бг той разкри поредица от тревожни тенденции, касаещи пациентите диагностицирани с остеопороза и с намалена костна плътност (виж ТУК). При последното си изявление той обърна специално внимание на вредата от приема на калций и поде темата за позитивното влияние, което имат витамините D и К2 при превенция и лечение на редица заболявания (виж ТУК).
Ето какво още обясни д-р Иван Стайков за приема на витамините D и К2:
„Често срещан проблем при пациентите е дефицитът на витамин D И К2. Витамин D участва в регулацията на вродения и придобит имунен отговор. Той потиска имунитета и липсата му влияе отрицателно при автоимунни заболявания. Доказано е, че много от тях се развиват заедно с витамин D дефицит. Инфекциозните заболявания протичат тежко на базата на дефицит на витамин D. Липсата му е има отношение и за развитието на остеопороза.
В много епидемиологични проучвания е доказана корелация между експозицията на слънце, респективно нивото на вит D и честотата на някои карциноми. Той потиска протеиновия синтез в туморите т.е. предпазва развитието на ракови образования.
Витамин D намалява кардиоваскуларния риск. Той потиска Ренин-ангиотензин-алдостероновата система (РААС), намалява вазоконстрикцията, подобрява секрецията на инсулин, подобрява чувствителността на периферните клетки към инсулин, намалява пролиферацията на гладкомускулни клетки в съдовата стена, модулира възпалителния процес в съдовата стена.
Дефицитът на витамин D е в основата заболявания като кардиомегалията и есенциална хипертония.
За положителните му действия в човешкия организъм могат да се изпишат страници, а липсата му както обясних е причина за влошаване на здравето на различни нива.
Ето защо препоръчвам на моите пациенти да го приемат като превенция срещу редица заболявания. Добавките към храната, имащи в състава си витамин D са полезни, защото повишават нивата му в организма. Така се намалява рискът от диабет тип 1. Стимулира се инсулиновата секреция, намалява инсулиновата резистентност, подобрява инсулиновата продукция, чрез повишаване на вътрешноклетъчните нива на калций.
Приемът му намалява и риска от множествен склероза с 40 %. Това е доказано с проучване, проведено през 2005 г. и включващо над 90 000 жени.
Като ревматолог, аз се грижа за костното здраве на моите пациенти. За да се отложи правилно калция в костите, освен витамин D, е необходимо и наличието на достатъчни нива на витамин K2. Той трябва да се приема при проблеми с костите и ставите, включително износване, намаляване на костната плътност и здравина, повишен риск от фрактури, и др. Предписвам K2 и D3 ги винаги заедно.
К2 повлиява много добре и на имунната система, сърдечносъдова система, панкреаса, зъбите и др.
Комбинацията от K2 и D3 активират остеокалцина и матриксен ГЛА протеина, така се покачва костна плътност и рискът от фрактури намалява. Приемът им предпазва от калциране на меки тъкани и съдове т. е. предпазва от сърдечно-съдови инциденти.
Предпазва от формиране на остеофити (ошипяване) и остеоартрит (възпалени стави на базата на дегенеративни изменения в хрущяла и ставните повърхности). В Япония лекарите предписват на жените масово К2, като профилактика срещу фрактури .
Зъболекарите ще потвърдят, че хората приемащи К2 имат по-малко кариеси и зъбен камък. Витаминът разширява съдовете, подобрява перфузията на мозъка, подобрява нивото на глюкозата, чрез благоприятно действие върху панкреаса и клетките на Лангерхансовите острови (бета клетки).
К2 подобрява инсулиновата секреция, намалява инсулиновата резистентност, намалява акумулацията на мастна тъкан, което има директна връзка с инсулиновата резистентност, увеличава тестостерона при мъжете, балансира тестостерона при жените, увеличава мускулната сила и физическия капацитет.
Известното проучване „Ротердам“, проведено с пациенти над 55 години, показва смайваща зависимост на нивата на витамин К2 с общата смъртност на населението. То доказва, че по-високите нива на витамина са причина за по-ниската смъртност.
Проучването „Епик“ също е показателно. Резултатите от него сочат, че всеки 10 мкг К2 намалява сърдечносъдовия риск с 9 %.
Откритията за положителното влияние на витамин К2 не спират. Доказана е директна корелация между К2 и тежестта на атеросклерозата. В проучване в Нидерландия, проведено при пациенти, на които е давано 180 мкг К2 на ден, е регистрирана по-добра костна плътност и т.н.
Комбинацията от D3 плюс К2 нормализира и кръвно налягане.
К2 се произвежда в организма чрез ферментация в червата. Набавя се и от ферментирали храни като: Нато (ферментирали соеви зърна), кисело зеле, жълтъци, мазно месо (свинска наденица), някои сирена (гауда, бри), масло, пилешки крилца и бутчета (мазната част на пилешкото месо) гъши дроб, пилешки дроб.
Тялото произвежда К2 чрез ферментация чрез чревната микрофлора. Тук искам да обърна внимание на факта, че антибиотиците довеждат до витамин К2 дефицит, с всичките му последствия.
Хора, изключващи мазнините от храната си, често имат дефицит на витамините D и К2. Дефицит възниква и при приемащите антиацидни лекарства за намаляване на стомашна секреция и при възпалителните чревни заболявания. Нивата на К2 драстично намаляват в женското тяло при менопауза и бременност.
Успоредно с комплекса от витамини D и К2 е добре да се приема и магнезий, защото с покачване на нивата на D в тялото, то започва да използва по-голямо количество от минерала“, разясни д-р Иван Стайков.
Часове за прегледи при ревматолозите в МЦ „Д-р Стайков“ – д-р Анна Стайкова, д-р Иван Стайков и д-р Десислава Попова, се записват на регистратурата или на тел.: 056 996006 или 0892 996006, 0896 996006. Центърът се намира на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).