Седем етажа пеша: Как най-голямата бургаска болница няма и един работещ асансьор
Посетители, но и пациенти се трупат на опашка в очакване, повечето се отказват, а изглед ключовите съоръжения да се ремонтират или сменят засега няма
Новосанираната сграда на УМБАЛ-Бургас е красива, но явно само отвън. Оборудването вътре е фаталноамортизирано и в повечето случаи нефункциониращо, показа проверка на Флагман. В началото на 2020 г., с обществена поръчка бе дадено начало на обновлението по фасадата на сградата, строена в края на 90-те години. Беше предвидено то да не обхваща само екстериора на 8-етажното здание на Хирургическия корпус, но и вътрешността.
Близо 3 години по-късно, не се е случило. Един от най-крещящите проблеми са асансьорите за пациенти. Намиращи се в средата на сградата, двата лифта трябва да работят денонощно и да обслужват хората, нуждаещи се от помощ, както и посетителите. На теория те са достатъчно големи – могат да поемат до четирима човека. На практика обаче не работят. Изобщо.
„Не ме питайте как се стига до 7-ия етаж, където се намира акушер-гинекологичното отделение, по стълбите”, оплака се видимо бременна жена, която чинно чакаше пред асансьорите, заедно с още четирима пациенти и посетители. И действително, повечето родилки предпочитат да поемат по трудния и тежък път нагоре по стълбите, вместо да чакат безсмислено пред вратите на неработещите лифтове.
Всъщност единият асансьор за посетители, както е описано с бели букви на червен фон на вратата, изобщо не функционира То си и пише с главни букви от няколко години: „НЕ РАБОТИ!!!”
Предвиден в плана за санирането на сградата през 2020 г. бе и ремонтът на вътрешните помещения. В изказване от 12 януари същата година изпълнителният директор на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски обясни, че „... ще започнем поетапно вътрешното отремонтиране на сградата, на всички помещения. Най-вероятно ще започнем първо от общите помещения, коридорите и така постепенно ще продължим с всички отделения”. Изглежда обаче още първата стъпка не е започната, защото въпросните общи помещения изглеждат по същия начин, по който изглеждаха и преди – модерно, но като за 1998 г. Сега гледката не е просто отчайваща, а отблъскваща.
Припомняме, че в последните месеци на 2022 г., от Българската асансьорна асоциация (БАА) излязоха с данни, че в страната функционират общо около 90 000 опасни асансьора, които не спазват никакви стандарти за сигурност и са амортизирани до степен на неизползваемост. Но пък продължават да се ползват на пук на всичко. От там поискаха мярката за ремонт на тези устройства да бъде въведена като задължително изискване при кандидастването за саниране по Плана за възстановяване – нещо, което държавата така и не одобри.
Валентин Маринков – шефът на БАА, предупреди, че асансьорите с до 9 спирки подлежат на основен ремонт след 15-ата си година на работа. Това значи, че лифтовете за посетители в УМБАЛ-Бургас, ако са спазвани всички изисквания за сигурност, би следвало да са ремонтирани съвсем наскоро – преди не повече от 5-6 години. Тогава защо единият не работи изобщо, а другият – когато „му дойде кефа”, както се изрази един от пациентите, чакащи пред лифтовете днес, остава мистерия.
Фактът е, че един подобен асансьор със същия капацитет струва не толкова много, съпоставено с общия бюджет на болницата. Всъщност Флагман очаква официална информация от Българската асансьорна асоциация за това колко би следвало да струва в действителност подмяната на двата асансьора за посетители, базирано на съществуващата и сега, но неработеща болнична инфраструктура.
С уважение към написалия дописката д-р Х.
Това е подигравка с болните!!!!!
Озвучете какви са им заплатите на тези хрантутници в този измислен борд?
кадърен,умен и честен директор...
Не пишете глупости