В Карнобат промениха правилата за евтините дърва, ще доставят само на реално нуждаещи се
Общината има право да добива по 8 хил.кубика годишно, а през последния сезон е получила заявка за 12 хил.кубика, част от възползвалите се продали дървата на по-висока цена
Нови правила за продажбата на дървесина на преференциални цени приеха днес общинските съветници в Карнобат.
Причината са прекомерно нарасналите заявления и съмнения за злоупотреби от граждани.
Цената на кубик дърва на социална цена за жителите на Карнобат е 60 лева (доплаща се 30 лева за транспорт), докато на свободния пазар са минимум 150 лева.
Оттук нататък заявки ще бъдат изпълнявани само за социално слаби семейства, а не за всеки желаещ.
През този отоплителен сезон има данни, че част от лицата, които са заявили доставка на дърва на преференциална цена като нуждаещи се, са ги препродали. В Общината вече са наясно кои са злоупотребили и са категорични, че ако следващата зима отново подадат заявка, ще бъдат „моментално зачеркнати“.
Правилата днес се приеха единодушно, а освен тази докладна, темата косвено бе засегната и в питане на общински съветник.
На сесията Мирослав Спасов от БСП сигнализира за зачестили кражби в Кликач от местна общност, които буквално опоскали гората около селото. След това продавали дървата за „по 40 лева за каруца“. Той поиска да знае какво е направила общинска администрация, за да се справи с този проблем.
Кметът Георги Димитров отговори, че е сигнализирал полицията, както и Държавното горско стопанство. „Правомощията на общината са ограничени и няма как да пратим Обществен ред срещу хора, които обикновено са агресивни, носят резачки и не желаят да спазват правилата. Не мога да си позволя да рискувам здравето на нашите служители“, категоричен бе Георги Димитров, който се озадачи от въпроса на общинския съветник от БСП, тъй като в края на мандата си така и не е разбрал кои отговорности са вменени на Общината, и съответно кои на други органи.
След края на днешното заседание кметът Георги Димитров говори пред журналисти, ето и акцентите:
Кметът на Карнобат за проблемите с дървата:
Заявките за доставка на дърва значително се завишиха, защото инфлацията наду цените на енергийните ресурси – пелетите струваха 400 лева преди година, а сега е около 1000 лева, токът също скочи, газа поскъпна два и половина пъти – до 400 лева при 130-140 лева. В същото време дървата за кубик на свободния пазар са 150, а общинските – 60 лева. В един момент те се оказаха най-евтиното гориво.
Проблемът е, че според лесоустройствения план може да сечем до 8 хил.кубика дърва, а на списъците се записаха желаещи да закупят 12 хил.кубика. От държавния горски фонд взехме около 1000, но те са на по-висока цена от нашата. Заради това обсъдихме промяната на наредбата.
Имаше предложение, което според мен не беше разумно – да се откажем от тази дейност и да я прехвърлим на Държавното горско стопанство, но за мен това означаваше абдикиране от проблема. Действително щяхме да имаме по-малко ангажименти, нямаше ние да сме виновни, но ще бъде безотговорно към нашите съграждани.
Общинската гора не би трябвало да бъде само източник на доходи, а да изпълнява и своята социална функция. Общината трябва да се погрижи за най-нуждаещите се. Заради това идеята за правила бе така да ги утвърдим, че да обезпечим детските градини, училищата, болницата, социалните звена, пенсионери и социално слаби.
Тези, които имат по-високи доходи може да си купят дърва на свободния пазар. Смятам, че това е най-правилното решение.
За политическата криза и новия бюджет:
Трудно ни е, защото работим с 1/12 от бюджета. Търсим варианти. Днес например вкарахме като докладна покупката на части за багер, което по принцип е капиталов разход. Така да кажа – гласуваме парче по парче. Решение е, но съвсем временно и не толкова добро, защото ни пречи да планираме по-дългосрочно. Ако чакаме избори и сглобяване на кабинет и приемането на държавен бюджет значи, че тази година е похабена.
За щастие някои от програмите вече се отвориха. Например по Плана за възстановяване и развитие има обявени дати и се прави обследване за енергийна ефективност на сградите. „Човешки ресурси“ отдавна работи и виждате, че проектите вървят, днес гласувахме друг от тях. Очакваме ОП „Региони в растеж“. При нас от стария програмен период предстои да работим по пречиствателната станция за отпадни води, която включва довеждащ колектор, водопроводи и канализация в града.
Обявили сме обществена поръчка и за сепарираща инсталация. Правим го със собствени средства, от тези, които сме събирали по чл.64 на Закона за управление на отпадъците. Ако не я завършим, със сигурност ще я започнем.
Продължаваме работата и по преходните обекти от миналата година – междублоковото пространство, киното, пътя Черково-Сърнево, който е на инженеринг в момента.
Ще се кандидатира ли за кмет:
Не мисля за избори в момента. Имаме твърде много работа. Задайте този въпрос на кандидатите за кмет. Аз си върша работа, мандатът ми изтича през октомври 2023 година. Хората ме оценяват по свършеното, а другите – по обещанията.
Екипът ми е разнолик, има представители от всички партии, но това не означава нищо. Не говорим за политика, а работим, защото нашите съграждани имат проблеми, които трябва да се решат. Няма ли различно мнение, няма и развитие.
За срещата на B40:
Срещата протече под мотото – да търсим това, което ни обединява, а не онова, което ни разделя. Обсъждахме няколко акцента върху дейността си – взаимодействие в областта на инфраструктурата, екология, дигитализация и сигурността.
Проблемите са общи. Например в сигурността – Турция, Гърция, България, Северна Македония и отчасти Албания се сблъскват с мигрантската криза.
Най-голямото богатство е, че направихме лични срещи с колегите, защото темите на съвместната ни работа зависят от местните власти. Ако решаваме общи въпроси, не би трябвало всеки „да открива топлата вода“, защото някъде тези проблеми са решени и то много добре. Обменяме добри практики, които са много полезни за всеки един от нас.
B40 e създаден по идея на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, когото имам чест да познавам. Идеята още при учредяването бе да членуват 40 общини от балканските страни, ние бяхме сред първите. Впоследствие се разрасна.
На последната среща присъстваха представители на 75 общини. Запознах се с кмета на Атина г-н Костас Бакоянис – много интересна личност. Неговата майка е първата жена-кмет на Атина, а неговият чичо е Мицотакис. Баща му е убит от левите екстремисти. Потомствен политик. Младо момче, което управлява голям град.