История без край: Каква ще е съдбата на Пловдивския панаир
Въпросът влезе за обсъждане дори в Народното събрание
През последните седмици съдбата на Международния панаир в Пловдив отново доведе до сблъсъци и напрежение в града. Въпросът влезе и в парламента, където временна комисия ще установява всички факти около придобиването на Панаира от бизнесмена Георги Гергов.
Тази сряда Окръжният съд в Пловдив спря вписването на увеличението на капитала на дружеството „Пълдин туринвест" и изменението на устава му в Търговския регистър, предава btvnovinite.bg. Час след това пловдивският общински съвет се събра на извънредна сесия и поиска държавата да отпусне 16 млн. лв., за да може община Пловдив да откупи акциите на община Варна в Международния панаир.
Съветниците гласуваха декларация, която беше адресирана до всички институции и политически сили, и беше гласувана единодушно. На практика обаче тя има само пожелателен характер.
Как се стигна дотук?
Началото на Пловдивския панаир е поставено през 1891 г., когато правителството на Стефан Стамболов взема решение за организиране на първото голямо изложение. А с постановление на Министерския съвет от 16 май 1934 г. е признат за международен. Така около 350 дка край бреговете на Марица се превръщат в център на икономическия растеж на страната
През 2006 г. с постановление на Министерство на икономиката близо 51% от Панаира са прехвърлени на частно-общинско дружество „Пълдин туринвест“, в което най-голям акционер е бизнесменът и бивш председател на БСП-Пловдив Георги Гергов. През 2017 г. държавата прехвърля своята собственост на две общини – Варна и Пловдив.
В края на миналата година община Варна апортира дела си от 29% в „Пълдин туринвест“. За това решение, което дава контрол от близо 80% на частно-общинското дружество, гласуват съветниците от ГЕРБ, БСП-автентична лява, ДПС и част от БЗНС „Александър Стамболийски“.
Представителят на Община Пловдив в „Пълдин туринвест“ Ясен Михайлов дава своя вот за увеличение на капитала на смесеното дружество, но в същото време е упълномощен да изрази мнение, че общината има право на блокираща квота.
Последните решения
След провалени две заседания на общински съвет и бурна обществена и политическа реакция, включително и предложение от страна на „Демократична България“ панаирът да стане Паметник на културата, кметът на Пловдив Здравко Димитров излезе с изявление: „Да ви съобщим какво е решението на политическа партия ГЕРБ, съответно и мое решение като кмет на община Пловдив. Както знаете, на предната сесия аз пуснах решение, което да бъде против приемането на акциите в „Пълдин туринвест“, на самата сесия бях задължен да обжалвам решението, ако има увеличение на капитала, ние го обжалвахме“.
"Ще защитя интереса на пловдивчани и ще изпълня решенията на местния законодател", посочи Здравко Димитров.
Самият Георги Гергов отрича да има за цел да продаде или промени предназначението на Панаира. В писмо до станалите акционери на „Пълдин туринвест“ Гегов предлага съпругата му Величка да дари на Община Пловдив 2% от новия капитал на дружеството, както и да бъде обособен терен от 6 дка на територията на панаира за изграждането на опера.
Този вторник общинската сесия на Пловдив събра кворум. Кметът Здравко Димитров отсъстваше, но чрез пост в социалните мрежи той обяви, че Окръжният съд в Пловдив спира вписването в Търговския регистър на заявеното увеличаване на капитала на „Пълдин туринвест“.
От отговор на Министерството на културата до bTV стана ясно, че Националният институт за недвижимо културно наследство е в процес на изучаване дали Панаирът може да бъде вписан като част от новото културно наследство.
Ложа Слънце е ПОД РУСКИ контрал(дадена и е светлина па масонски)от Руските ложа "Пушкин МОСКВА"
и ложа "Новоя Астрея" Питербург
ГЕРГОВ е почетен консул на Руската Федерация в гр.Пловдив и върти бизнес с руснаци(строи и пере с руски пари) продава имоти на руски агенти в к-кс Св.Константин и Елена и к-с Зл.Пясъци (сайта Бърд.б,Бивольг и Афера)
Какъвто Киро Истината такива и журналята му!
С любезното съдействие на партия Герб.