Капацитетът на „Чирен“ се удвоява: Какво следва?
Стойността на проекта за разширяване на газохранилището скочи до 600 млн. лв., надвишавайки значително индикативната стойност
Повече от десет години, след като бе обявено намерението за проект за разширение на газохранилището "Чирен", проектът най-после навлезе в реално изпълнение. След поредната зима на несигурни доставки важността на проекта отново излезе на преден план. Идеята за разширението се заражда през 2009 г., когато доставките на руски природен газ за Европа през Украйна бяха спрени напълно след спор между Москва и Киев.
След десетки спирани и обжалвани обществени поръчки, вчера беше подписан първият договор за удвояване на капацитета на газохранилището, но до стартирането на всички дейности по разширението му трябва да бъдат приключени още две обществени поръчки, пише economic.bg.
От "Булгартрансгаз" обещават, че целият проект ще е готов до края на 2024 г.
ГБС започва удвояването на “Чирен”
Първата обществена поръчка по разширението беше спечелена от консорциум "Тех Енерджи експанжън", в който влизат полското дружество "Техмадекс", "Главболгарстрой", дъщерното ѝ "Главболгарстрой интернешънъл" и "Протрейсинг". Тя предвижда построяване и въвеждане в експлоатация на нова компресорна станция, която да осигурява непрекъсната работа в режим нагнетяване и добив на газ, както и нова газоизмервателна станция. Цената на проекта е 298 млн. лв. (без ДДС), а срокът за изпълнение – до краят на 2024 г.
Оборудването ще се достави от американските компании “Солар Търбайнс Юръп” и “Ханиуел”. Съществуващата в момента компресорна станция е построена с руски части, а заради войната на Владимир Путин в Украйна има проблеми с ремонта и подмяната им.
Проектът за изпълнение на наземната част предвижда поетапно увеличаване на капацитета на газохранилището – от 500 млн. куб. м до 1 млрд. куб. м газ. Ще бъде увеличен и капацитетът за добив и нагнетяване, който в момента е до 4 млн. куб. м на ден, като ще стане 8 – 10 млн. куб. м на ден.
„Чирен“ поскъпна
ървоначалната цена на цялостното разширяване на газохранилището се очакваше да е 517 млн. лв., но тя се увеличи до 600 млн. лв. след приключването на две от трите поръчки. Причината е, че е във втората поръчка – за изграждане и въвеждането в експлоатация на 13 нови сондажа – беше избрана оферта, която значително надвишава индикативната стойност на поръчката. Тя вече е дадена на обединение ДЗЗД "Чирен Дрилинг 2022", в което влизат “Атоменергоремонт” и “АйЕйЕм Билд”, с което се очаква договор да бъде подписан до две седмици. Прогнозната цена, която “Булгартрансгаз” записва в поръчката, е 133.6 млн. лв., но и двете оферти, които дружеството получава, я надвишават значително. Все пак е избрана “Атоменергоремонт”, която ще изпълни дейностите срещу близо 199 млн. лв. Другата оферта беше за 221 млн. лв.
На въпрос откъде идва тази голяма разлика и не се ли нарушава пазарният принцип, Малинов отговори, че няма нарушения, "защото сме избрали обществена поръчка, която е възможно най-отворена и открита процедура, в която могат да участват всички компании".
По думите му посочената в поръчката стойност е индикативна, а не максимална, а разминаването идва от там, че прогнозната стойност и бюджетът на проекта са правени много назад във времето.
Сега сме възложили на изпълнителя да направи и проектирането, и доставките, и строителството и от там идва потенциалното разминаване".
Откъде ще дойдат парите
По-голямата част от финансирането на разширението ще е с пари на "Булгартрансгаз", като заради поскъпяването дружеството ще тегли и заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Финансирането от европейския съюз е 78 млн. евро, получени през лятото на 2022 г. по Механизма за свързване на Европа. Останалите средства са собствено финансиране на “Булгартрансгаз” и финансов ресурс, който компанията ще привлече на финансовите пазари, обясни пред Economic.bg изпълнитеният директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов, добавяйки, че пари все още се търсят.
Другата форма на финансиране, която предвиждаме е дългосрочна продажба на капацитет от бъдещия увеличен такъв. Да съхраняват газ в нашето газохранилище интерес са проявили от Северна Македония и Гърция, тъй като и двете държави нямат хранилища", обясни още той.
Какво следва
Договорът за изграждане на 13-те нови сондажа се очаква да бъде подписан до седмица с втория изпълнител по проекта – "Атоменергоремонт". Десет от сондажите ще бъдат за нагнетяване, а 3 са наблюдателни.
Съвсем скоро ще бъде обявен и изпълнителят за изграждане на газопровода от "Чирен" до Бутан, където ще се свърже със съществуващата газопреносна мрежа на “Булгартрансгаз”. За него са предвидени 84 млн. лв., но все още не е ясно какви ще са подадените оферти и дали отново няма да надвишат цената и проектът да поскъпне още.
Защо е важен „Чирен“
Проектът за разширяване на „Чирен“ е от стратегическо значение за подобряване на енергийната сигурност и повишаване на конкуренцията и ликвидността на пазара на природен газ в България и в региона. От 2013 г. насам разширението на газовото хранилище е със статут „проект от общ интерес“ и е част от всички списъци на проекти от общ интерес за Европейския съюз. Проектът получи статут на приоритетен и в рамките на Инициативата „Три морета“.
Разширението на газовото хранилище в Чирен е включено в Енергийната стратегия на България и заедно с проектите за модернизацията на инфраструктурата на „Булгартрансгаз“ ЕАД, терминалът за втечнен газ край Александруполис и интерконекторите със Сърбия и Гърция е неразделна част от развитието на инфраструктурата у нас.
Малинов беше категоричен, че разширението ще гарантира сигурността на доставките на българскире потребители и на тези в региона, както и ще се стимулира пазарната конкуренция.