Tаксата при личния лекар може да стане близо 8 лева
Трябва да е 1 процент от минималната работна заплата, твърди експерт
"Потребителската такса при личните лекари трябва да е 1% от минималната работна заплата", заяви в "Денят започва" д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Управителния съвет на Българския лекарски съюз.
По думите му е въпрос на време големите населени места, включително столицата, да се окажат в силен дефицит по отношение на общопрактикуващите лекари.
"Липсата на лекари е проблем, който е многостранен, трябва да се атакува от всички страни. Основното решение е политическо", допълни д-р Николай Брънзалов.
Той подчерта, че един личен лекар обгрижва средно около 1700 пациенти.
Влизам, за да опиша проблема си и да получа някакво направление, след като си направя съответните изследвания или ме погледне друг специалист съм съветван отново да мина през личния си лекар, за да погледне резултатите. Когато го направя, отново си заплащам таксата. Та се чудя това редно ли е и не се ли заплаща такса само при издадено направление
Това не разбирам,нали вече направленията са електронни,всичко би трябвало да става по телефона,а ми се наложи да чакам с болните,отказа ми се по телефона.
Чаках три часа и не ми дадоха направление.А трябвало да се пазим от грипа.Трябва да си вземете почивен ден,за да чакате за направление.(Бургас)
Чудно е защо ги има и личните лекари, българина така или иначе не ходи на профилактичен преглед, ходи само когато се чувства зле, като гледам и пред кабинетите са наредени най-вече хора за рецепта за безплатните лекарства по здравна каса.